dureri puternice ale picioarelor

18-02-2009
sim_14
Nu este medic/terapeut
sim_14
Buna ziua !
sunt un nou membru al site-ului dvs.
De cateva luni au inceput sa ma doara picioarele, mai preciz zona articulatie de la laba picioarelor.
Nu reusesc sa determin cauza durerii, care devine tot mai deasa (uneori ma durea cam o data la 2-3 saptamani) si parca mai intensa.
Va rog, sa ma sfatuiti ce fel de medic trebuie sa consult si cam ce fel de analize sunt necesared.
Va multumesc
5 comentarii
0
18-02-2009, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa fiti mai precis, pentru ca la nivelul piciorului eista cateva zeci de articulatii.
Trebuie sa asemenea sa precizati multe amanunte: varsta, status ponderal, antecedente, traumatisme, sporturi practicate, tipul durerii, durata ei, cum se calmeaza, cand apare si cum dispare, daca iradiaza de la sold si multe alte asemenea amanunte strict importante.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-02-2009, ora 09:22
sim_14
Nu este medic/terapeut
sim_14
Buna dimineata !
Multumesc pentru operativitatea cu care ati raspuns.
Pentru mai multa precizie mentionez ca este vorba de o durere acuta a osului tarsien (sau a ligamentului transversal). Varsta este de 39 ani, 172 cm si 86 kg, fara antecedente, sporturile practicate sunt cele in tinerete, fotbal, tenis de masa, tenis de camp, inot, schi, dar nu de performanta.
Despre durere apare in stare de repaus, in timpul somnului, nu se intinde durerea sa zic asa, este o durere acuta care te trezeste din somn si persista, la inceput trecea mai usor cu un nurofen sau agocalmin, dar in ultima vreme, in care si durerea este mai frecventa, nu mai trece decat cu ibruprofen.
Mentionez ca in mod normal nu utilizez astfel de medicamente, dar invins de durere la insistenta sotiei le-am luat.
In mod curent urmez un tratament pentru scaderea colesterolului si a tensiunii arteriale (nu sunt valori alarmante) care este compus din Prestarium 5mg, Omega 3, Krestor
Astept raspunsum dvs. cu interes.
Va multumesc si va doresc o zi buna.
0
19-02-2009, ora 10:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
V-as ruga sa-mi precizati sediul durerii, avand in vedere ca exista 7 oase tarsiene si catave zeci de articulatii, in total cateva sute de localizari ale durerii. Ligamentul transvers anterior nu are legatura cu tarsienele.
Durerea nocturna este tipica in sindroamele inflamatorii (inflamatii-infectii-maladii reumatologice), dar poate aparea si post-traumatic, in boli metabolice, guta, diabet, insuficienta venoasa, insuficienta arteriala etc.
Deja s-au adunat cateva sute de posibilitati. Cred ca ar fi preferabil sa va vad in consultatie. Va stau oricand la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-02-2009, ora 11:38
sim_14
Nu este medic/terapeut
sim_14
Buna ziua.
Multumesc pentru operativitatea raspunsului. Din pacate o sa mai treaca ceva timp pana voi putea veni la dvs la consultatie, eu fiind din Brasov, iar programul meu in aceasta perioada este foarte aglomerat.
Va multumesc si sper sa ne vedem in curand.
La revedere.
0
24-02-2009, ora 17:54
FLORYNN
Nu este medic/terapeut
FLORYNN
Salut !. Am 15 ani si sunt sportiv (FOTBAL). Eu pana la varsta de 13 ani am cam stagnat in inaltime, iar de la 13 ani am inceput sa cresc chiar si cate 1cm jumate pe luna. Aproape 6 luni de zile am avut dureri la inghinali dupa care mi-au trecut... Acum cand alerg am dureri la. Peroneu prin zona aceea cam asa... asta-vara m-au durut cateva saptamani si tibiile dupa care mi-au trecut... ESTE DIN CAUZA CRESTERII ?? SI CE POT FACE CA SA IMI TREACA?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: