Dureri puternice de cap, fara alte simptome!

08-08-2012
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
De 4 zile am dureri de cap destul de puternice. Durerea pulseaza, iar cand ma ridic din pat, sau de pe scaun am cateva secunde in care pulseaza foarte puternic si intensitatea durerii este crescuta, apoi isi revine la nivelul normal.

Am luat parasinus 3 / zi vreme de 2 zile, iar intr-o zi am luat 2 nurofen plus pastile. In zilele in care am luat medicamentele durerile au fost moderate, nu ma deranjau.

Astazi nu am mai luat nici o pastila, iar durerea este foarte puternica. Nu am nici un alt simptom - nu tusesc, nasul nu e infundat, nu stranut.

Ce poate fi??
10 comentarii
0
08-08-2012, ora 15:35
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Ce varsta ai ? Unde pulseaza durerea? In ce zona a capului?? Poate ca esti Hipertensiv sa ai un HTA, mergi la medicul de familie sa iti ia o tensiune sau la un cardiolog eventual.
0
08-08-2012, ora 16:08
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
eu simt ca pulseaza in tot capul. daca imi tin mainile pe tample, simt circulatia sangelui, pompat odata cu bataile inimii si exact in acele momente urca si intensitatea durerii.

Cred ca durerea s-a agravat dupa ce am alergat vreo 1, 5 km intr-o dimineata. La vreo 2-3 ore dupa alergare deja a inceput durerea de cap, dar abia a doua zi a devenit mai puternica.

Si ar mai fi un aspect: nu am mai baut cafea eaxct din ziua in care au inceput durerile. Inainte beam o cafea tare / zi.
0
08-08-2012, ora 16:28
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Da trebuie neaparat sa ajungi la un cardiolog sa te consulte, EKG ECHO-CORD poate iti da sa faci niste analize, nu trebuie sa stai asa, ca poate fi mai rau.
0
08-08-2012, ora 21:25
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
Am 24 de ani si 67 de kg. In ultimii ani am facut regulat activitati sportive, iar tonusul general al organismului este foarte bun. Nu consum alcool decat foarte rar si in cantitati mici, nu fumez niciodata. Pana acum o saptamana beam o cafea / zi, dar asta nu a durat mai mult de 1 an. Alimentatia este absolut echilibrata, o parte importanta provenind chiar din surse eco.

Eu personal nu mi-as putea explica vreo afectiune a inimii in aceste conditii. Ce este un HTA?

Am luat un algocalmin pastila si in 30 de minute starea s-a imbunatatit semnificativ, mi-a revenit pofta de mancare si am luat o masa usoara dar echilibrata, ca sa-mi refac rezervele.

Temperatura corpului 37.8 grade C inainte de algocalmin. Acum nu stiu.
0
08-08-2012, ora 21:32
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
HTA-hipertensiune arteriala pe care e posibil sa o ai la simptomele pe care le prezinti, insa nu prea e ok temp 37, 8 grade C.Parerea mea e ca pe langa cardiolog care iti va face un ekg un ECHO-CORD poate si un test de efort, sa iti faci niste raze la plamani ptr siguranta ta, cel mai bine, eu asa as zice.si sa iti faci niste teste de inflamatie adica:VSH fibrinogen proteina C reactiva electroforeza proteinelor serice, leucocite.E bine sa le faci.Multa bafta!!!
0
08-08-2012, ora 21:43
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
Testele de inflamatie ce ar trebui sa determine? Pentru ca daca eu banuiesc bine si exista o legatura cu afectiuni inflamatorii, am inflamatii la coloana si la articulatia unui sold (diagnosticul probabil este de spondilita anchilozanta, dar medicii nu sunt siguri).

De ce va ganditi la razele la plamani? Nu tusesc, nu stranut, nu am dureri.
0
08-08-2012, ora 21:50
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Pai odata m-am gandit la TBC pulmonar care nu da decat o stare de subfebrilitate de 37 de grade C, insa prin testele de inflamatie poate fi pusa in evidenta o boala infectioasa cum e TBC dar nu e de ajuns.Trebuiesc examinari mai amanuntite, examenul sputei, etc.Mi-ai spus de inflamatii la coloana+articulatia solului? ce varsta ai? cine ti-a spus de spondilita anchilozanta sau anchilopoetica? ptr acest diagnostic iti trebuiesc teste specifice gen:prezenta Ac HLA-B27 in serul dumitale. descrie inflamatia coloanei, adica durerile cum te doare unde se duce durerea etc etc.
0
08-08-2012, ora 21:57
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
Pt durerile la coloana vertebrala:

Durerile apar in fiecare zi, flexibilitatea coloanei nu pare diminuata, eu nu simt asta. Durerea pleaca cel mai des pe fesa dreapta, pana la genunchi si se localizeaza acolo daca merg ceva mai mult timp pe jos. Durere mai puternica la inactivitate si stat pe scaun mai multe ore. Exercitii de flexibilitate facute seara ma ajuta destul de mult la detensionare si diminuarea durerii chiar cu 95 - 100%, as spune.

Am facut radiografii la zona sacrala, dar neconcludente. Apoi a trebuit sa fac RMN la articulatiile sacro-iliace, iar ultimul medic care l-a vazut a spus ca ambele articulatie de sold sunt inflamate. A recomadnat test HLAB27, dar nu am ajuns sa-l fac. Din cate inteleg nici nu este esentiala existenta/inexistenta genei HLAB27. Intre timp, fac inot de 3 ori/saptamana, exrcitii pt flexibilitate si tonifierea musculaturii spatelui, nu ridic greutati si incerc sa stat cat mai putin pe scaun sau in alte posturi gresite.
0
08-08-2012, ora 22:04
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Am inteles.Este esentiala depistarea antigenului HLA-B27 ptr a pune corect diagnosticul de spondilita anchilopoetica.Ai 24 maine poimaine 25 multi inainte, ptr a pune diagnosticul de boala trebuiesc efectuate si Tc cu substanta de contrast Tehnetiu de exemplu se foloseste ptr a urmarii evolutia discurilor intervertebrale si daca sutn modificari la acest nivel sau la nivel sacro-iliac.Ce sa iti spun, boala afecteaza inima, plamanii maduva spinarii, sindromul "cozii de cal" irisul-irita, iridociclita poate da si adenopatii.Insa ptr a fi sigur fa testele astea la un reumatolog c sa fi sigur ca nu ai spondilita.Multa sanatate!!!
0
10-09-2012, ora 23:05
Alex2233
Nu este medic/terapeut
Alex2233
Dupa inca 2 zile simptomele au disparut complet. Acum au trecut saptmani de atunci si nu simt nimic in neregula cu organismul meu, sunt absolut normal. Nu am fost la medic, totul a trecut pur si simplu. Doar am mai luat 2 nurofen si parca o asprina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •