dureri puternice de spate

18-12-2011
ogard
Nu este medic/terapeut
ogard
buna ziua, de vreo 8 luni sufar de niste dureri insuportabile de spate, in partea dreapta.Durerea se intinde de undeva din zona rinichilor pana in zona coastelor. am fost internat la spitalul judetean bacau sectia reumatologie timp de doua saptamani, unde mi-sa spus ca nu imi gasesc nimic, am fost in localitatea sarata unde timp de doua saptamani am facut bai cu sare, masaj si diadinamica fara nici un rezultat, am fost la niste sesiunini de kinetoterapie unde la fel mi-sa zis ca nu stiu ce as putea avea. acum traiesc pe baza de calmante(reuprofen, 5 / pe zi).in fiecare noapte ma trezesc cu dureri ce dispar aprox dupa o ora dupa ce beau pastila.uneori durerea este asa de intensa incat muschi din zona abdominala se contracta si nu ii mai pot relaxa. aceste dureri nu imi afecteaza numai fizicul ci si psihicul, ma trezesc mereu obosit si indispus, nu ma pot concentra.Gandindu-ma la viitor imi vin in minte numai idei de genu scaun cu rotile sau ca ar trebui sa aiba cineva grija de mine in timp ce eu zac in pat fara sa pot face nimic.daca numi puteti spune un diagnosti vas ruga sa imi faceti o recomandare, chia nu stiu unde sa merg sau ce sa mai fac.
2 comentarii
0
18-12-2011, ora 22:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Mai intai ar trebui sa consultati un neurochirurg, pentru a exclude o afectiune compresiva vertebrala (hernie de disc, stenoza canalului vertebral).
Daca nu exista o componenta neurochirurgicala, urmatorul pas este consultul la reumatolog, pentru o eventuala maladie reumatologica-inflamatorie (de tipul spondilitei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
18-12-2011, ora 23:21
ogard
Nu este medic/terapeut
ogard
va multumesc foarte mult, indata ce voi afla detali voi publica pe forum. icaodata va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.