dureri puternice in dreapta buricului

23-04-2010
Mona Oana
Nu este medic/terapeut
Mona Oana
Buna! DE ceva timp am dureri puternice exact in dreapta buricului, care pulseaza de durere..si ma tine cateva minute bune.Am umblat si pe la medic..ce e drept am o piatra la rinichiul drept si chisturi pe ovarul drept si nici apendicele scos. Am facut analize si mi s-a zis ca nu am apendice ci anexita.Am facut tratament si nimic, nu au disparut.Apoi am facut tratament pt rinichi si au disparut o perioada dar acum observ ca iar ma iau crizele, durerile puternice in partea dreapta langa buric...CE AR PUTEA FI?...E DIN CAUZA PIETREI?..ASTEPT RASPUNS..si ce as putea face pt a scapa de ele...MULTUMESC!
10 comentarii
0
23-04-2010, ora 20:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate fi colonul sau vreo hernie, in cazul in care, intr-adevar, nu e o durere care iradiaza din pelvis. Consulta un un medic de medicina interna sa te indrume la investigatii punctuale. Dupa ce stii cauza e mai usor sa afli remediul.
Sanatate!
0
23-04-2010, ora 21:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bine ar fi daca ar fi asa insa realitatea este alta:
a) analizele ramana in peste 95% din cazuri fara diagnoza ulterioara exacta, deci se fac de pomana pt. pacient. Profit este insa mereu la laboratoare si medicii care le fac/prescriu.
b) din diagnozele banuite la analize peste 80% sunt gresite.
c) chiar cu diagnoza corecta nu se vindeca nici 2% din cazurile tratate.

100% din cei care au candidoza nu se pot vindeca
99 % din cei care au HP nu se pot vindeca
etc.
Deci cui folosesc analizele ? In nici un caz pacientilor.
0
23-04-2010, ora 21:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scarface, ca de obicei, popularizezi o extrema care poate dauna: investigatiile, in multe cazuri, sunt necesare, exista simptome care ascund afectiuni mult mai grave decat HP sau candidoza...Si oricum, dupa diagnoza, ca nu toti medicii sunt imbecili sau superficiali, fiecare decide ce terapie adopta. De unde scoti procentele astea halucinante????
Ca sa dau si eu o extrema: o ocluzie intestinala care initial prezinta dureri (nu e cazul Monei) cum se depisteaza? Se trateaza homeopatic???
0
23-04-2010, ora 23:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Confuzi fata draga. Nu am spus la nimeni sa nu se duca la analize. Am spus numai ca inc ele mai multe cazuri se fac inutil.
0
24-04-2010, ora 00:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cum de medicii homeopati, medicii TCM, acupunctura nu are nevoie de aceste analize si in plus au rata mult mai mare de vindecare ? In plus acum 60 de ani nu existat aceste analize si oamenii erau mult mai sanatosi.
Cu cat mai multe analize si doctori cu atat mai rau e starea de sanatate a populatiei.
Cei mai sanatosi oameni de pe planeta nu ai nici un singur doctor: mergi in triburi izolate din jungla.
Deci daca scapam de doctori incepem si noi sa traim mai sanatosi. :-)
0
24-04-2010, ora 00:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tot nu mi-ai raspuns, domnule draga: pe ce te bazezi EXACT cand spui ca marea majoritate a analizelor se fac inutil? De unde ai tu aceste statistici? Sper ca nu de pe forumuri...

Si homeopatii sunt terapeuti, dupa rationamentul tau, ar trebui sa scapam si de ei ca sa nu fie nevoie sa apelam la ei?

Eu inteleg ce vrei sa spui, da, stilul asta de viata e un cerc vicios, dar sa nu comparam viata simpla si sanatoasa a unora cu rahatul asta in care am ajuns noi, mai ales cei de la oras si care, ce sa facem? Ajungem si la boli si la medici...Nu?
0
25-04-2010, ora 20:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In China antica doctorii se plateau cel mai bine ca sa nu deloc sau rar mevoie de ei. Asta da mentalitate buna. Un medic este bun cand te face sa nu mai ai nevoie de el deloc. Deci concluzia ta nu este deloc inteleapta. Ar trebui a pastram ce ajuta cu adevarat si sa aruncam alopatia la gunoi ca si tot ce dauneaza sau nu ajuta.
0
25-04-2010, ora 22:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Parerea mea este ca traiesti intr-o lume ideala, pe care toti ne-o dorim, dar evolutia presupune niste "trepte" pe care daca le sari risti sa-ti rupi gatu. Cred ca stii ce am vrut sa spun...

In rest, imi pare rau ca nu raspunzi niciodata punctual la ce esti intrebat, tot in urma afirmatiilor tale, ceea ce ma face sa te suspectez de rationamente facute subiectiv si foarte patimas.

Iti urez sincer, fara ironie, sa n-ai nevoie vreodata de ingrijirea, analizele vreunui medic alopat. Eu zic ca si ei, ca si alti terapeuti ajuta mult, cum la nivel modial, marii medici deja trateaaza holistic afectiunile...
0
26-04-2010, ora 09:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
La intrebari aiurea nu prea obisnuiesc sa raspund, de aceea nu ti-am raspuns si nici nu sunt aici sa dau
explicatii la spectatori de unde stiu eu ce stiu. Chiar daca ti-as spune, tu tot nu ai aceepta si intelege asa cum nici nu intelegi lucrurule simple de mai sus. Suntem asa de departe unul de altul incat este imposibil sa ma intelegi, asa ca nu mai intreba chestii dinastea.
0
26-04-2010, ora 13:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scarface, suntem atat de aproape unul de celalalt cum nici nu-ti inchipui, dar asa se intampla uneori in viata, aparem ca "semne", reciproc...Si numa orgoliul ne face sa ne vedem altfel...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.