Dureri reaparute dupa 7 zile de augmentin

22-06-2018
Caramellia
Nu este medic/terapeut
Caramellia
Buna ziua! La inceputul lunii mi s-a recomandat tratament cu augmentin (7 zile, 3 capsule/zi) si spalaturi cu bicarbonat, pentru amigdalita pultacee si durere de ureche. Medicul mi-a spus ca banuieste o infectie cu streptococ. La incheierea tratamentului am intrebat daca e nevoie sa mai continui inca 3 zile medicatia, dat fiind faptul ca inca aveam o usoara jena in gat si urechea in continuare infundata (dar fara dureri). Mi s-a spus sa nu continui, deoarece nu mai erau vizibile pete de puroi in gat, in schimb mi s-a recomandat tantum verde pentru faringita acuta. Un alt medic mi-a recomandat pentru ureche (otita medie) 7 zile de tratament cu nurofen (2×/zi), clarinase (2 tablete/zi), spalaturi cu apa de mare si picaturi pt decongestionare nazala- se pare ca am deviatie de sept si rinita alergica. Astazi voi termina tratamentul, insa au reaparut durerile in gat si pete pe amigdale, cu durere suportabila. Urechea tot infundata este, auzul slabit, de doua saptamani, in aceasta dimineata a inceput din nou sa doara. Ieri am consultat un pneumolog pentru tuse seaca si senzatie de sufocare (bronsita). Mi s-a recomandat tratament cu azitromicina - o capsula pe zi, 5 zile.
Am inteles ca azitromicina este foarte puternica si uneori nerecomandata persoanelor cu probleme cardiace (sunt hipertensiva). Intrebari:
1. Pot lua medicamente pentru hipertensiune impreuna cu aceasta azitromicina?
2. Este necesar sa continui tratamentul cu nurofen inca 5 zile? Nu mi-a fost trecut pe reteta, desi mi s-a recomandat.
3. Ce imi recomandati pentru ureche? Am consultat 3 medici, s-au uitat in ea si mi-au spus ca nu am nimic. Nu stiu ce sa mai fac.
4. M-ar ajuta un tratament cu aerosoli in aceasta perioada? Si daca da, ce anume as putea lua?
1 comentarii
0
22-06-2018, ora 09:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 da
2. da, doar cu protectie gastrica
3 nimic.., daca ORL nu a confirmat Otita..este Otalgie.. o durere care radiaza de la gat in sus
4 da

PS
1.varsta, inaltime, KG ?
2 cititi ce ma scris pe forum despre Rinita Alergica si despre Amigdalita cu caseum
dupa mai vorbim. e mult de schimbat in stilul de viata si alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •