dureri regulate de picioare si spate!

30-10-2013
roxyroxa93
Nu este medic/terapeut
roxyroxa93
Problema cu care ma cofrunt este durerea de picioare. Mai exact ma doar foarte tare genunchii atunci cand stau in picioare mai mult de 3-4 ore, durerea simtindu-se si la spate. Mentionez ca am 20 de ani, inaltimea de 1, 70 m, greutatea de 50 de kg.
Inainte aveam un loc de munca la care stateam in picioare mai binede 12-13 ore, dar din cauza durerilor regulate de genunchi si spate trebuia mereu sa ma asez jos pentru a ma odihni. Eu mai am si un obicei de a sta la masa cu piciorul sub mine, desi stiu ca asta imi poate afecta coloana. Ma gandesc sa nu fie si asta o problema.
As dori sa imi recomandati ce pot face, deoarece pana acuma nu am consultat un medic iar durerile acestea imi creeaza disconfort in viata de zi cu zi.

Va multumesc!
13 comentarii
0
30-10-2013, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc etc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-10-2013, ora 22:22
roxyroxa93
Nu este medic/terapeut
roxyroxa93
multumesc frumos. m-ati speriat un pic. o sa iau in vedere acest sfat!
0
20-11-2013, ora 21:07
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@roxyroxa93

Eu va recomand sa apelati la consultul ortopedic si sa cititi mai multe pe internet despre posturile ergonomice in viata de zi cu zi si sa incercati sa aplicati.
0
21-11-2013, ora 15:19
roxyroxa93
Nu este medic/terapeut
roxyroxa93
Va multumesc frumos. O sa iau in calcul si acest sfat.
0
24-04-2014, ora 23:48
georgeta sutu
Nu este medic/terapeut
georgeta sutu
am dureri groznice de picioare spate si miini, picioarele si miinile nu le simt sunt tot timpul amortite, durerile sunt pe timpul noptii mai accentuate decit in timpul zilei, astept cu nerabdare o parere va multumesc
0
27-04-2014, ora 13:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul in situatia D-voastra: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirugicale, metabolice, reumatologic-inflamatorii, hematologice etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2014, ora 18:49
georgeta sutu
Nu este medic/terapeut
georgeta sutu
Buna ziua, va multumesc foarte mult pt promtitudine, revin cu mai multe detalii, am 45 de ani, 1.65 inaltime, 63kg, muncesc bucatar de 4 ani in Germania iar in urma unor analize efectuate mi s-a depistat o infectie in singe de la muscatura de capuse spun dr, veche de un an jumate, am urmat 3 doze de soc cu antibiotic si dupa ultima analiza mi s-a interzis antibioticul timp de 6 luni, datorita lipsei de timp nu am mai ajuns la dr iar in ultimul timp ma simt din ce in ce mai rau, in afar de faptul ca miinile si picioarele nu le simt am si dureri groaznice de miini, picioare si spate, sunt foarte obosita, vederea mi-a cedat, mentionez ca muncesc foarte mult, am foarte mult stres la locul de munca, citeodata simt ca cedez pshiic, dar ce as vrea sa va mai spun ca sunt foarte sigura ca nu am fost muscata de capusa pt ca toate concediile mele le-am facut acasa in ROMINIA iar din cite am citit in internet capusa nu cade singura si mai stiu asta si de la ciinele pe care il avem, alte boli depistae sunt asm bronsic alergica la mucegai si animale iar acum 10 ani am scos fierea in rest un uter fibromatos dar sunt sub observatie la un dr ginecolog.VA MULTUMESC PT TIMPUL ACORDAT in 2 saptamini plec in concediu acasa daca puteti sa imi recomandati ce analize sa fac pt ca am mai multa incredere in doctorii nostrii.CU RESPECT VA DORESC NUMAI BINE GEORGETA SUTU
0
27-04-2014, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se pare ca raspunsul este infinit mai simplu decat vi-l imaginati: munciti prea mult si va stressati prea mult!!!
Luati-va o perioada " de proba" de 1-2 luni, in care sa reduceti drastic atat eforturile fizice cat si stress-ul, si puteti apoi monitoriza efectele..
Daca suferintele persista si dupa aceasta perioada, puteti incepe sa investigati cauzele..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2014, ora 19:26
georgeta sutu
Nu este medic/terapeut
georgeta sutu
MULTUMESC foarte mult dar care e parerea d-voastra cu muscatura de capuse?????
0
27-04-2014, ora 19:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca nu ma pot pronunta, fiind in totala necunostinta de cauza.
Poate fi vorba sau nu despre maladia Lyme (borrelioza transmisa de capuse), acest fapt trebuie stabilit impreuna cu reumatologul si cu infectionistul, prin consult clinic si eventual analize specifice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2014, ora 19:39
georgeta sutu
Nu este medic/terapeut
georgeta sutu
BORRELIOZA a fost si diagnosticul pus de dr de aici dar normal domnule dr nu ar fi trebuit sa o vad sau sa am o inflamatie atunci cind m-a muscat?????
0
27-04-2014, ora 19:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Teoretic aveti dreptate, insa dpdv practic asemenea intepaturi trec adesea neobservate...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2014, ora 19:47
georgeta sutu
Nu este medic/terapeut
georgeta sutu
OK D-le doctor va multumesc foarte mult pt timpul acordat, va urez o duminica placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Durerea de picioare
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •