Dureri si sangerari vaginale.

21-08-2014
andreiand
Nu este medic/terapeut
andreiand
Buna ziua prietena mea anunta niste dureri 'sub burtica'. Are 17 ani, dezvirginarea a fost nesangeroasa dar a intampinat sangerari ulterioare, a 2-a si a 3-a zi dupa contactul sexual mai mult sange, chiar si acum, dupa 5 zile inca o doare acolo si inca prezinta sangerari (dar mai mici). Contactul sexual a fost protejat. Spuneti-mi ce este de facut sigur i-am atins cervixul, cu siguranta acela o doare dar ce se poate intampla in astfel de cazuri, poate fi normal si sa treaca de la sine? daca este atins cervixul pot aparea complicatii? ar trebui sa astepte sau sa merg cu ea la un medic de specialitate? Va multumesc
16 comentarii
0
23-08-2014, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, de mana cu ea, la medicul ginecolog.
0
01-02-2015, ora 17:03
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Buna ziua! Am 33 ani si 2 nasteri, una normala si una prin cezariana. Anul trecut am avut de doua ori menstruatie intr o luna, am mers la upu si mi a spus ca am un uter fibromatos. Luna aceasta am avut menstruatie pe data de 7 până pe 12, de de fel am o menstruatie cu dureri de cap, abdominale, dureri inghinale care se lasa pe piciorul drept, cheaguri de sânge în primele 2 si a 3 a zi. Dupa menstruatie am în general leucoree dar luna aceasta altfel decât obişnuită, mai abundentă, cu miros de peste, acum 6 zile mi a aparut o scurgere maronie, apoi striuri de sânge în leucoree la inceput o culoare asemeni spalaturii de carne(zeama) apoi pete de sânge în cantităţi mici si rosii, dureri f mari de ovare, înţepături in pelvis si resimţite anal, crampe abdominale. Am introdus 2 seri la rând câte un supozitor de indometacin si câte un ovul de cervugid. M au lăsat durerile dar de ieri au început sangerari abundente de un roşu când inchis, când deschis cu cheaguri negre. Azi- nnoapte mi s a umplut tamponul si de dimineaţă sangerez f mult, in special cand urinez si ma fortez cantitatea de sânge e f mare cu cheaguri. M am speriat si am fost in upu azi, nu mi a facut control ginecoligic, doar o endovaginala si mi a spus ca am un polip. Dar de care exact, endometrial, cervical sau ovarian nu. Ideea e ca nu mi a dat nici o reţetă s. Mi a spus sa revin mâine sau poimane dimineaţă sa mi faca o biopsie din polip sub anestezie. Eu sunt f panicată ca pierd mult sânge continuare Si ma simt si moale. Durerile sunt in zona sub-pelviana dar sunt suportabile..de fapt e mai mult o durere continuă dar suportabilă. Va rog din suflet să mi daţi un sfat, ce sa fac??? Ce poate însemna??? Eu nu iau anticonceptionale, sunt fumatoate, viaţa sexuala e un haos.am contact sexual la 4-6 luni si ne protejăm cu prezervativ iar in ultima perioada mai am dureri la contactul sexual. Va mulţumesc frumos!!!!
0
01-02-2015, ora 17:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
"Multe boli genitale debuteaza insidios, discret, astfel incat simptomele sunt greu sesizate de femei, urmand apoi sa le descopere intr-o faza avansata de evolutie. Printre primele semne care apar in afectiunile genitale se numara si modificarile de secretii vaginale. Astfel, atunci cand femeia observa cele mai mici modificari: de culoare, de abundenta, de miros, de consistenta, striuri sanguinolente etc. este indicat sa se prezinte la medic."

Mergeti la Urgenta la alt spital si intrebati daca puteti sa luati vitamina K sau ce va recomanda medicul sa vi se opreasca sangerarea pina maine.
0
01-02-2015, ora 17:30
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Mi a spus sa iau erdomed parca.dar cum sa l adimistrez nu...
Nici nu ştiu ce sa fac..când merg sa urinez curge continuu si rosu inchis cu cheaguri negre mici si mari...dar nu atât de mari cat de mărimea unei monezi
0
01-02-2015, ora 17:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu scrie pe Prospect cum se administreaza ?
0
01-02-2015, ora 17:54
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Pai nu l am cumparat pt ca nici nu ştiu daca se da fara prescripţie medicală...o sa ies sa intreb la farmacie. Dar nu se poate întâmplă nimic, nu??? Ca deja sunt f panicată..in plus am tot citit ca multe femei se confruntă cu asemenea probleme. Aşa cand stau în pat sangerez f puţin..la urinarea e de speriat, probabil din cauză ca ma fortez...desi am si senzatie de urinare destul de des... Nu se moare de la asta nu??? :))))
0
01-02-2015, ora 17:54
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Pai nu l am cumparat pt ca nici nu ştiu daca se da fara prescripţie medicală...o sa ies sa intreb la farmacie. Dar nu se poate întâmplă nimic, nu??? Ca deja sunt f panicată..in plus am tot citit ca multe femei se confruntă cu asemenea probleme. Aşa cand stau în pat sangerez f puţin..la urinarea e de speriat, probabil din cauză ca ma fortez...desi am si senzatie de urinare destul de des... Nu se moare de la asta nu??? :))))
0
01-02-2015, ora 17:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam dubios prospectul asta.

http://www.csid.ro/medicamente/erdomed-175-mg5ml-pulbere-pentru-suspensie-orala-11752166/
0
01-02-2015, ora 18:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O persoana are in corp 6 litri de sange. Daca ati pierdut mult sange, mai bine va mai duceti o data la Urgenta la alt spital.

Ati luat anticonceptionale inainte sau pilula de a doua zi ?
0
01-02-2015, ora 18:23
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Nu, nu iau anticonceptionale...am luat doar odata între cele doua sarcini doar 1 an. În prezent nu am contact sexual, ultimul contact sexual l am avut pe 5 ianuarie.
0
01-02-2015, ora 18:29
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Am luat acum 30 min un calciu + D3 forte oral.
0
01-02-2015, ora 18:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Polipul endometrial. Tratamentul polipilor endometriali (uterini)

http://www.terramed.md/ro/main/txt/161
0
01-02-2015, ora 18:53
Alina Drumea
Nu este medic/terapeut
Alina Drumea
Va mulţumesc frumos, intru sa citesc!! :) multa sănătate si succes!!!!!
0
18-06-2018, ora 20:00
creolinamar
Nu este medic/terapeut
creolinamar
Buna, am 17 ani si acum cateva zile m.am dezvirginat, baiatul nu a folosit prezervativ dar nu si.a dat drumul in mine, am 2 zile deecand am dureri vaginale, sanderari si dureri minime de burta, care ar fi cauza ?
0
17-02-2020, ora 02:18
alinaaa070
Nu este medic/terapeut
alinaaa070
Buna. Am 17 ani si nu stiu daca mai sunt sau nu virgina, am avut 2 contacte sexuale. Dupa primul contact nu am avut nimic dar nu putea intra penisul. Dar la al doilea contact a intrat putin si am inceput sa am sangerari dupa ziua aceea, sunt deja 2 zile de cand am sangerari. Mi se terminase recent si menstruatia. Puteti sa mi ziceti ce inseama va rog. Sunt foarte speriata
0
17-02-2020, ora 14:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la control la medicul ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •