dureri simultane in umeri si solduri

28-08-2013
memi
Nu este medic/terapeut
memi
buna ziua,
am 52 de ani;1, 74 m si 95 Kg;sedentar de peste 25 ani(ocazional fac miscare moderata).De cativa ani am dureri articulare, simultane, la ambii umeri si in zona soldurilor(femural).Durerile sunt mai acute in timpul noptii, spre dimineata(la trezire)si scad in intensitate in timpul zilei.Nu am facut investigatii mai complexe, insa am fost in statiuni de profil la tratament.De fiecare data durerile au reaparut.Va rog sa-mi recomandati un tratament(unguente, pastile, etc) care sa duca la o ameliorare a acestei suferinte.
va multumesc,
1 comentarii
0
28-08-2013, ora 10:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este mai mult decat evident ca nu se pune problema de pastile sau unguente, deoarece ar fi nu numai inutile, dar si daunatoare (nu v-ar ajuta decat maximum 1-2 ore/zi, timp de 1-2 saptamani).
Problema soldurilor este legata de cele 30 kg in exces, care au distrus cartilajul articular (coxartroza).
Problema umerilor este legata atat de greutate, dar si de existenta posibila a unui sindrom compresiv cervical (hernie de disc).
Nu poate fi exclusa o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun, insa este mai probabila supra-solicitarea organismului prin cele 30 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •