dureri soc in gat si ureche

30-07-2014
Marian Sandu
Nu este medic/terapeut
Marian Sandu
Buna ziua.De la o vreme simt niste dureri cumpite ce apar ca din senin in gat si in urechi, in special in cea stanga, mi se pare ceva destul de ciudat, adica nu simt numai dureri simt si o presiune ce se duce de la gat spre ureche.Mentioneaz ca durerile in ureche apar si cand ma enervez tare.Cateodata urechea se infunda si am o senzatie de mancarime.Sunt cam speriat de problema asta deoarece nu prea am aflat detalii depsre ce as avea si asa ca daca aveti ceva informatii va rog din tot sulfetul sa le scrieti.Totul simt ca mi se trage de la niste nervii, acu nu stiu, voi ce ziceti?
6 comentarii
0
30-07-2014, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un consult la stomatolog
2 consult la ORL..sa se vada bine amigdala pe acea parte ( apasata cu un specul)
sa se vada bine faringele si laringele
sa se vada bine urechea
0
01-08-2014, ora 10:47
Marian Sandu
Nu este medic/terapeut
Marian Sandu
Domnule doctor, am aflat de la mai multe persoane ca durerile de gat si ureche pot aparea si din cauza unor disfuntii ale nervilor sau probleme ale unor partii din creier, in cazul acesta pot aparea si durerile de cap, lucru pe care il simt si eu odata cu durerile de urechi sau gat.Otalgie secundara s-ar numi.Ati mai intalnit astfle de cazuri?exista vreun tratament pentru asa ceva?
0
01-08-2014, ora 11:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial se exclud Otalgiile d eorigine stomatologica si ORL
dupa se trece la ecluderea patologiei cerebrale
0
04-08-2014, ora 10:14
Marian Sandu
Nu este medic/terapeut
Marian Sandu
Am fost la stomatolog si a spus ca nu e nimic cauzat de dinti, mai ramane sa mi fac controlul la orl.Va rog frumos, siti cumva niste medicamente care ar ameliora durerile de gat?Sunt foarte urate si stresante mai ales cand vorbesc
0
05-08-2014, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cel mai important remediu..este sa NU dai gatului NImic Iritant
se exclud complet din alimentatie tot ce este acru cu otet, bauturile cu acid, fructele citrice si acre
2 se face gargara cu caei cald/..si se folosesc tantum verde de supt si faringo-sprey 2 puf de 6 ori pe zi
0
08-08-2014, ora 09:26
Marian Sandu
Nu este medic/terapeut
Marian Sandu
Multumesc domnule doctor, am sa tin cont de ce mi ati spus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •