Dureri sub coaste in partea dreapta

10-08-2012
azugeanu
Nu este medic/terapeut
azugeanu
Ma numesc Schmidt Fernando si am si eu o problema cam de o jumatate de an. Masa mea de baza de cand eram mic
era numai dupa 9 seara iar acum daca mananc ceva (oricat de putin) dupa 6 seara ma trezesc noaptea din somn cu puternice dureri sub coaste in partea dreapta si singura solutie care am gasit-o ca sa ma pot linisti este sa vars pana simt ca am stomacul gol si ca mi se face foame...doar atunci ma linistesc cu adevarat si pot sa adorm. Ce poate fi si cum poate fi rezolvata problema? Un sfat oricat de mic ar fi de ajutor. Va multumesc.
2 comentarii
0
11-08-2012, ora 00:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E posibil sa ai probleme cu, colecistul. Sa fie malformat din nastere, (asa cum au multe persoane dar sa nu dea semn toata viata) sau sa nu digeri pentru ca secreta prea putina bila. Indiciu poate fi locul durerii si linistirea dupa ce vomezi.
Dar, recomandabil ar fi sa iti faci o ecografie abdomen superior si un consult gastro, de la distanta nimic nu e prea obiectiv. Daca nu ai pietre la colecist si doar asta e problema poti lua in timpul mesei sau imediat dupa masa o jumate/una pastila de colebil vezi daca ajuta. Si ceva miscare, nu sa stai sau sa dormi imediat dupa masa.
Bineinteles ca un medic, fata in fata iti poate da cele mai bune sugestii.
Sanatate!
0
12-08-2012, ora 00:19
azugeanu
Nu este medic/terapeut
azugeanu
Multumesc din suflet pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.