Dureri tibie de cateva luni

26-03-2011
madalina0101
Nu este medic/terapeut
madalina0101
Buna ziua
Am 14 ani si am o durere la nivelul tibiei. Aceasta a aparut de cateva luni dar nu am dat importanta. Durerile au fost suportabile si nu au persistat. Mentionez ca fac dans sportiv de performanta. De cateva zile durerile au devenit tot mai dese si mai accentuate. Am masat usor cu crema de salvie pentru ca am crezut ca durerea va trece. La masaj am observat ca zona dureroasa de la piciorul stang ( piciorul care ma doare) este putin mai umflata.Voi merge la medic in zilele urmatoare. Va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav. Va multumesc
5 comentarii
0
27-03-2011, ora 00:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de precizat cauza durerii fara un examen clinic, insa cu mare probabilitate este vorba despre o suprasolicitare sportiva.
Luati o pauza sportiva totala de circa 6-8 saptamani si studiati efectele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2012, ora 01:07
Alin_Steaua
Nu este medic/terapeut
Alin_Steaua
Buna

Am 27 ani si am de cateva luni o problema la tibia de la piciorul stang. Joc saptamanal fotbal si acum vreo 3 luni am "calcat stramb" cu piciorul stang de vreo 2 ori la fotbal (in sala). Probabil am facut entorsa (cred) dar am continuat sa joc. Au inceput sa apara dureri pe tibia stanga, de la genunchi pana la glezna, de vreo 2 ori de abia am mai putut sa calc in picior. Am luat o pauza de 3 saptamani si am jucat din nou. primul meci nu am simtit nimic, dar la urmatorul, peste 2 zile, din nou aceeasi situatie. Mi s-a recomandat de la farmacie Arnica, un unguent, dar nu prea si-a facut efectul, resimitind dureri in continuare. Am facut din nou pauza de o 5 saptamani si am jucat din nou, primul meci nesimtind nimic, urmatorul din nou dureri. De fapt, durerea e localizata in partea inferioara a tibiei, aproape de glezna, iar la atingere parca se simt niste mici denivelari. Da-ti-mi va rog un sfat, ce sa fac sa-mi rezolv aceasta problema. Multumesc!
0
24-01-2012, ora 01:13
Alin_Steaua
Nu este medic/terapeut
Alin_Steaua
Am uitat sa precizez ca am 182 cm si 72 kg..Probabil e necesar.. Multumesc!
0
24-01-2012, ora 21:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza nu ar strica un examen ortopedic, si probabil o rediografie
0
15-03-2012, ora 20:07
bogdan.matei87
Nu este medic/terapeut
bogdan.matei87
Buna ziua,

Ma numesc Bogdan Matei, am 24 de ani, 1, 68cm si 67 kg de, am jucat fotbal de performanta in copilarie iar acum practic acest sport ocazional ( o data pe saptamana) si am o durere infernala de tibie accentuata pe partea interioara spre gamba, muschiul este inflamat si la apasare este foarte dureros.Am incercat cu fel si fel de unguente gen FAstum GEL, Diclac gel si pastile anti-inflamatoare... etc pe moment cedeaza durerea, dar dupa partida de fotbal apare din nou acea durere. Ce ma sfatuiti sa fac?!


Cu respect,

Bogdan Matei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.