dureri toracice atipice

05-04-2007
adela1977
Nu este medic/terapeut
adela1977
buna ziua! va scriu din italia, unde ma aflu acum. in urma cu aproximativ o luna si jumatate, am manifestat o durere toracica, iar dupa o perioda si o senzatie de discomfort in gat, dar nu la amigdale, ci pe caile respiratorii., insotita si de o senzatie de arsura, care persista tot timpul. am facut o radiografie pulmonara din care a reiesit ca nu- i nimic la plamani, am facut teste la sange pt tiroida si rezultatul arata ca functioneaza normal, de asemenea eck, iar la inima pare sa fie ok. problema e ca aceste senzatii de arsura pe piept nu au disparut nici dupa administrarea unui antiacid prescris de un medic curant, si prezint si o tuse seaca, dar nu mereu, ci doar la efort sau din cand in cand.de asemenea, am si sernzatia ca pe laringe sau pe trahee(in fine, nu prea ma pricep) se afla tot timpul un"nod" sau ceva care uneori creaza dificultati in inghitirea salivei.mentionez ca simt si o durere in spate(plaman), care apare si dispare. ce ma sfatuiti sa fac si cam carei boli ar corespunde simptomele descrise?sa refac radiografia pulmonara? va multumesc!
19 comentarii
0
05-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Ne puteti spune mai precis unde e arsura, la ce nivel, si unde e durerea in spate? Corespund fata-spate sau sunt in locuri diferite?
Nodul in gat e dupa suparare? Culcat? Dupa masa? La trezire? Ati remarcat vreo regularitate?
Din simptome (si radiografie) nu as crede sa fie la plaman ceva, ci mai degraba o durere iradiata de undeva.
0
06-04-2007, ora 00:00
adela1977
Nu este medic/terapeut
adela1977
arsura o simt la baza gatului si mai jos pe caile respiratorii, sa zicem. durerea in spate o am pe coloana vertebrala, dar nu o simt intotdeauna, ci mai ales atunci cand simt si senzatia de arsura. de asemenea, cateodata am si o durere in piept( ca si cum m-ar strange ceva) si dificultati la inghitire, (chiar si a lichidelor).nodul in gat il simt mai mereu, sau oricum o senzatie de apasare. cand dispare insa, apare senzatia de arsura.
va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
cu stima,
adela popescu
0
06-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Greu de spus... Daca inima, tiroida si plamanii sunt bine (vazute de dr), singura chestie la care m-as mai gandi asa, fara un studiu mai amanuntit, tot ceva digestiv ar fi: hernie hiatala, varice esofagiene sau vreun spasm pe cardia, orificiul care face trecerea intre esofag si stomac. Poate un tranzit baritat ar arata ceva, dar stiu ca pe acolo e mai greu sa va descurcati printre medici si spitale. Sau poate cand veniti in tara sa mai faceti un control la internist sau/si la endocrinologie, poate e vorba despre alta glanda (hipofiza) care va creeaza probleme.

Nu luati drept diagnostice ce v-am spus, ci doar ca sugestii, sa stiti incotro sa va mai adresati, deoarece aceste diagnostice se pun pe elemente clare clinice si paraclinice pe care eu nu le am.

Cele bune!
0
07-04-2007, ora 00:00
adela1977
Nu este medic/terapeut
adela1977
multumesc pt raspuns! si eu ma gandeam sa fac examene mai amanuntite si intentionez sa vin in tara, tocmai din motivul pe care l-ati amintit si dumneavoastra. as mai avea o singura intrebare: toate aceste diagnostice8 pe care nu le iau ca atare, asa cum ma sfatuiti, dar pe care le iau in calcul), releva boli grave sau aceste boli se pot vindeca fara probleme? pot sa calatoresc cu avionul fara sa am neplaceri?
multumesc!
un paste fericit!
0
07-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Clar, nu e o boala grava, dar daca va supara ar trebui sa vedeti ce e sau de unde e. Insa nu am prea auzit de boli care sa aiba contraindicatie la calatoria cu avionul. E posibil si ca, venind in tara, sa nu mai resimtiti aceasta problema deloc, sa fie pur si simplu un simptom legat si accentuat de stresul adaptarii la alte conditii de viata. Orice ar fi, nu e usor printre straini, e un consum sufletesc mare, si atunci e un moment propice ca bolile, asa-zise psiho-somatice (adica de la o nemultumire sufleteasca sa ai simptome fizice), sa isi faca de cap.

E bine sa va faceti controlul amanuntit de care spuneati sa va luati intii de-o grija si apoi ganditi-va si la stres, mai dati-l deoparte.

Cele bune, Hristos a Inviat !
0
10-05-2007, ora 00:00
maly
Nu este medic/terapeut
maly
salut, am aceleasi simtome dar putin mai grave in sensul ca am scazut mult in greutate si nu pot sa mananc nimic, dupa cativa ani de analize si investigatii am gasit in sfarsit diagnosticul.am vizitat un medic chirurg care m-a trimis sa imi fac un film cu bariu pasaj la care am fost diagnosticata cu boala cardia spasm adica o largire a esofagului si micsorarea intrarii in stomac.pt mai multe infornatii despre cardia spasm sau reflux gastro-esofagian sau acalazie gasesti pe google, pt boala aceasta esta cam singurul remediu interventia chirurgicala cu laser, o operatie destul de usoara sper, pt ca eu sunt programata saptamana viitoare pt operatie.iti spun mai multe dupa aceea.succes
0
13-04-2008, ora 00:00
MIKY1980
Nu este medic/terapeut
MIKY1980
Buna, am, aproximativ, aceleasi simptome ca si "adela1977", doar ca eu nu am arsuri, durerea este localizata in partea stanga la mijlocul spatelui, iar in fata parca ma strange ceva de furca pieptului si senzatia urca ca un nod in gat.
Durerea din spate merge pe traiectul venei, si am impresia ca circulatia sangelui spre creier nu este tocmai ok.Imi amorteste usor mana stanga, senzatie de furnicute.Mi se intampla mai des noaptea si la masaj cedeaza putin.Va rog din suflet daca stie cineva, despre ce ar putea fi vorba si la ce fel de medic sa ma adresez.Am fost la med.de familie, am facut analizele uzuale, ok, si a pus totul pe seama reumei.Multumesc mult.
0
02-06-2008, ora 00:00
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
Buna ziua, numele meu este Roxana, si de aproximativ 3-4 luni am
manifestat o durere toracica, care acum s-a mai atenuat, simt permanent un nod la baza gatului, si tot timpul o greutate in piept, o durere, (si parca m-ar strange ceva de gat /).In urma cu 1 luna am avut in doua zile la rand hemoptizii.Am fost la Bucuresti, la spitalul Marius Nasta, mi-au facut broncoscopie, rezultatul fiind bun, fara nici o leziune, totul normal.
am facut radiografie pulmonara -ok.
teste pentru tiroida - ok
EKG la inima - ok
Nu stiu ce sa mai fac, am ajuns si la psihiatrie, si mi-a spus ca am o depresie, administrundu-mi ciprilex, dar nu are nici un efect.
Va rog din suflet, daca puteti sa ma sfatuiti ce sa fac.Va multumesc.
Aceste dureri au aparut in urma unei raceli la plamani (pneumonie), dupa care am lasat si tigarile.Nu mai pot sa beau cafea, acel nod din gat se accentueaza foarte tare daca as bea, la fel si la alcool.
0
02-06-2008, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Buna, Roxana,

exista un remediu homeopat, se numeste Ignatia, expre pentru acest nod in gat de care spui tu. Remediul este pentru "o durere atat de mare sau o intimplare de viata care cu greu poate fi inghitita", asa e definit in carti. Daca spui ca ai ajuns si la psihiatrie si au spus ca eo depresie, inseamna ca chiar esti suparata tare de ceva. Mergi la un medic homeopat si iti va recomanda un tratament care sigur iti amelioreaza simptomele.
In ceea ce priveste hemoptizia, ti-au facut, oare la Marius Nasta, analizele de TBC? Probabil ca da. Cine a pus diagnosticul de hemoptizie? Cat sange era? Ca poate era de alta cauza. Combinatia tigari-cafea-alcool e foarte greu de suportat pentru stomac, face hiperaciditate mare si, la cei cu stomac sensibil, poate da chiar "hemoragie in panza" - si atunci versi sange. Ca sa stai linistita, poate mergi la un internist, sa vezi daca nu ai vreo gastrita de stres sau varice esofagiene.
Iti urez cele bune,
alina
0
03-06-2008, ora 00:00
roxana1977
Nu este medic/terapeut
roxana1977
Buna ziua, va multumesc din suflet pentru raspuns.
Da, la Marius Nasta, au facut si analizele pentru TBC, si au fost negative.
Diagnosticul de hemoptizie l-au pus la TBC Pitesti, , dupa care au recomandat sa fac totusi si broncoscopie.Am urmat un tratament pentru intarirea vaselor si capilarelor (injectabil si pastile).Au fost firisoare de sange in prima zi, iar a doua zi au fost mult mai mult.
Pentru a vedea daca este varice esofagian este recomandat sa fac endoscopie ?
Asa este, aceste dureri in piet si nod in gat au survenit la 2 luni dupa moartea tatalui meu, ( care a fost foarte rapida si neasteptata ).
Dar eu zic ca am trecut cu bine dupa acest eveniment, si totusi aceste dureri in pipt, care coboara sper inima nu inceteaza, plus acest nod in gat.
Va multumesc inca o data, si am sa caut un medic homeopat.
am sa revin dupa consultatie,
Cu stima,
Roxana
0
03-06-2008, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Asa este, Ignatia e remediul doliului.
Iar daca mergeti la un internist, probabil va va recomanda o endoscopie.
Cele bune,
0
29-07-2008, ora 00:00
kotona
Nu este medic/terapeut
kotona
Acum o luna am fost diagnosticat cu pneumonie interstitiala si bronsita cronica la spitalul V.Babes, dupa tratamentul clasic am fost externat, dar dupa circa o saptamaina ma-m intors la medicul la care m-a tratat, cu urmatoarele simtome: durere in torace (partea dereapta linga stern, si linga coloana), durere in partea dereapta a gituliu (simt mancarea ca trece partea toracica) am senzatia de furnicaturi in piciorul drept, am senzatia ca am urechea dreapta infundata, am facut analize si la, , Bioclinica ' , mi s-au gasit in nas, , stafilococi coagulo negativi, - ca tratament am Amoxiclav de 1g, il iau de o saptamana si nici o inbunatatire, , analize fazute in timpul internari sunt Tomografie, bronhoscopie, EKG, radiografie.
Daca are cineva idee ce poate fi si ce pot face sa treaca (de preferinta medic ) il rog sa ma ajute .
0
04-02-2009, ora 23:11
georgigyo
Nu este medic/terapeut
georgigyo
de vreo 2 luni, simt niste dureri toracice si toracice superioare. NU tusesc insa durerile sunt zilnic. mai prezint dureri si in dreptul sternului. AM facut radiografie pulmonara, iar dr. mi-a spus ca nu a nimic. Care este cauza acestor dureri?? Va rog raspunde-ti, va multumesc
0
29-04-2009, ora 19:27
zorila
Nu este medic/terapeut
zorila
am facut infarct in decembrie 2008 si am facut coronografia si nu a gasit nimic si totusi simit o durere in piept si in spate dar nu le simt mereu.Am slabit 8-9kg va rog sa-mi raspundeti
0
14-12-2009, ora 15:47
Onish
Nu este medic/terapeut
Onish
De 1 saptamana am arsuri pe piept si greturi.Prima daata am crezut k sunt insarcinata, dar mi'am facut niste teste si au iesit negative.Vreau sa mentionez k sunt dependenta de ceai verde antiadipos si m'am gandit k aceste simptome se datoreaza si acestui ceaai.Mi'ati putea spune ce as avea?
0
02-08-2010, ora 20:31
rominaduca
Nu este medic/terapeut
rominaduca
buna ziua,

de 2 zile am un nod in gat, de mai mult timp durere in spate la nivelul pieptului, gust acru si dimineata si seara am si arsuri in zana stomacului.Sunt si o persoana care ma stresez pentru tot felul de nimicuri.Sa fie ulcer sau/si tiroida? Diana
0
04-02-2011, ora 22:13
any_12m
Nu este medic/terapeut
any_12m
buna seara!am o arsura in spate de cateva luni iar acum 2 saptamani am avut mastita la sanul drept(desi nu alaptez), am luat antibiotic si antiinflamator mi-a trecut dar in urma unui eco s-au gasit cativa noduli, am facut si analize si prolactina era 773., arsura apare si dispare in spate si as dori sa-mi spuneti care este cauza.
0
07-01-2012, ora 12:17
mari_mari2310
Nu este medic/terapeut
mari_mari2310
am si eu o durere in spate mai mult ma strange cand respir iar de multe ori cand intru in apa nu pot sa respir din cauza ca ma strange prea tare si respir greu
0
07-01-2012, ora 12:18
mari_mari2310
Nu este medic/terapeut
mari_mari2310
si fetita mea este racita si se aude ceva cum ar toarce o pisica sau cum caraie o gaina cam asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  •