Dureri toracice si de spate care apar si dispar

23-02-2007
astefan
Nu este medic/terapeut
astefan
Buna ziua. Am de cativa ani niste dureri toracice insotite uneori de dureri de spate care apar si dispar. De regula apar cand este frig. Am fost fumator circa 19 ani dar totusi nu un fumator inrait (circa 10-15 tigari pe zi). M-am lasat de jumatate de an. am fost la mai milte consulturi si radiografiile ies mereu bine. Mi s-a zis acum cativa ani ca as fi avut o bronsita si poate o pleurezita uscata. Este posibil sa fi ramas cu sechele de la aceasta pleurita? Este posibil ca radiografia sa nu releve o problema? Mentionez alte simtpome.
Nu tusesc de regula. La resoiratie mai am uneori jena dar nu mereu. Am facut mult sport si fac si am o conditie fizica foarte buna. Pot alerga 2-3 ore fara probleme in un joc sau altul. IN afara de simtpomul cu dureriole toracice mai am arsuri si scaun dificil. Ma gandesc si la un posibil colon iritabil. Ideea e ca nu mai stiu ce sa mai controlez.
7 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerea toracica poate fi cauzata de o pleurezie veche, dar daca radiografiile toracice sunt normale, este putin probabil.
Pentru orice durere toracica trebuie exclusa cauza cardiaca. Efectuati un examen ECG si un test de efort. Daca este exclusa aceasta cauza, poate fi vorba de Boala de reflux gastro-esofagian - daca durerile sunt in spatele sternului si se insotesc de arsuri sau regurgitatii (senzatia ca va vine mancarea inapoi). Cauza poate fi si o afectiune a coloanei, sau o nevralgie intercostala, insa in primul rand trebuie exclusa cauza cardiaca (angina pectorala).
0
25-02-2007, ora 00:00
astefan
Nu este medic/terapeut
astefan
Multumesc mult.
EKG moi-am facut de curand si este normala. Test de efort ce ar insemna? Spirometria am facut si a iesit foarte bine. Dupa cum spuneam fac sport chiar foarte serios (pt 40 de ani) am o conditie fizica foarte buna, mult peste medie. Voi face o endoscopie, aceasta ar trebui sa releve aceasta boala de reflux gastro-esofagian, nu? Am fost la un gastroenterolog si el mi-a recomandat endoscopie care o voi face curand. Si el a zis ca aceaqsta ar fi o posibila cauza, spunand la fel ca pleurezia e putin probabil sa aiba doar simtopmul de durere toracica. O sa consult si un pneumolog marti si ar trebui sa ma lamuresc.
Ce teste pt testarea anginei pectorale imi mai recomandati? Multumesc pt amabilitate.
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Testul de efort consta intr-o electrocardiograma efectuata in timp ce mergeti pe covorul rulant sau scarita si se indica numai daca durerea este caracteristica pentru angin pectorala - apare la efort, dureaza in jur de 2-4 minute si cedeaza la nitroglicerina. Din ce spuneti dvs. e posibil sa fie vorba de reflux, iar endoscopia e foarte buna ca metoda de invstigatie, poate arata daca exista esofagita sau nu, iar tratamentul care scade secretia de acid duce in cateva zile la disparitia simptomelor. Multa sanatate!
0
25-07-2008, ora 00:00
gabimiha
Nu este medic/terapeut
gabimiha
AM FACUT ACUM O SAPTAMINA RADIOGRAFII ALE TORACELUI, COASTE DOCTORUL PNEUMOLOG ZICE C ANU NIMIC DAR MA TINE LA RESPIRATIE, SIMTI CUM TE TINE CEVA DUPA FORMA PLAMINILOR

AM AVUT BRONSITA, IN DECEMBRIE 2007, AM FACUT TRATAMENT CU ANTIBIOTICE IN SERII DE 5 ZILE, NU MI A TRECUT de tot

IN 15 MAI AM FACUT UN ALT CONTRACT DE MUNCA LA O ALTA FIRMA, A M ZIS SA TERMIN CU MEDIUL ALA DE GAZ METAN ARS AM GASIT CONTRACT PE O MASINA CU CONTROL NUMERIC, DE TAIERE CU JET DE APA, MASINA ASTA FACE UN AMESTEC DE APA LA 300 BARI, CU NISIP DE GENUL PIETREI DE POLIZOR DAR PULBERE CU AMESTECUL ASTA SE TAIE STICLA PLANA IN MOMENTUL CIND SE FACE TAIETURA, SE PRODUCE O CEATA DE APA SI AI UN GUST DE NISIP IN GURA, CHIAR SI LA 3 METRI DE MASINA ASTA DAR NU SE VEDE NIMIC DACA PUI DEGETUL PE JOS, PE PODEA, VEZI O PULBERE FINA FINA DE NISIP ACUM O SAPTAMINA A AJUNS O RAZA DE SOARE IN DIRECTIA CAPULUI CARE FACEA TAIETURA SI AM VAZUT ACEA PULBERE DE NISIP, PENTRU CA SCLIPESTE NUMAI CU O RAZA PUTERNICA, ASTA INSEAMNA CA SI IN PLAMINI ESTE ACEA PULBERE AM VORBIT CU UN COLEG DE MUNCA CARE A LUCRAT, PENTRU CA EL A PLECAT DE LA ACEA MASINA, SI EL STIA DE PROBLEMA ASTA, INCA MI A SI SPUS CA E CANCERIGEN AM VORBIT CU DOCTORUL DE FAMILIE, A VAZUT RADIOGRAFIILE SI ZICE C A NU AM NIMIC CUM SE POATE PUNE IN EVIDENTA DUPA TOATE ASTEA, POATE FI VORBA DE PLEURITA, AVIND IN VEDERE CA AM AVUT SENSIBILITATEA ASTA DUPA BRONSITA SAU CE POATE SA FIE VA ROG DACA PUTETI SA MI DATI UN SFAT DUPA CE AM DESCOPERIT TREABA ASTA CU PULBEREA, AM LUAT MEDICAL PENTRU 10 ZILE SI DOCTORUL MI A DAT, , LEVOXACIN, , si antiinflamatoare MENTIONEZ CA NU FAC FEBRA, DAR PERSISTA DUREREA ASTA IN PARTEA DREPTA SUB UMAR, CAM DE FORMA PLAMINULUI PINA JOS, SI MA TINE DIN RESPIRATIE
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tratamentul dvs. e foarte bun, daca durerea persista in urma tratamentului incercati sa consultati si un medic balneolog, pentru ca si o durere iradiata de la nivelul coloanei sau o nevralgie intercostala se poate accentua la respiratie. Mediul cu particule depraf poate afecta plamanul dar in timp indelungat, depunerile se vad pe radiografie si tusea este permanenta.
0
26-07-2009, ora 15:26
aniha
Nu este medic/terapeut
aniha
buna ziua.
ma numesc ana si am 60 ani am fost diagnosticata in luna iunie cu pleurezie la plaminul sting si hepatita b.
am facut tratament la spital cu cefort in vena timp de 10 zile, iar acum fac tratament ptr. hepatita b co silimarina si esentiale forte.
inima este sanatoasa, , dar mai obosesc si nu mai pot duce greu sau daca fac treaba sau urc scari obosesc.intrebarea mea este daca ptr. pleurezie mai trebuie sa mi se dea tratament in continuare cu antibiotice si ptr. ficat mai trebuie luat ceva.
mentionez ca tin regim strict si beau numai apa plata, dar cineva mi-a zis sa nu beau prea multa apa sa nu se stringa apa la plamini, e adevarat?
multumesc anticipat
0
31-01-2010, ora 07:41
alina georgiana
Nu este medic/terapeut
alina georgiana
Mama mea locuieste in Targu-jiu si a fost la o sedinta de bio rezonanta in urma carea a aflat ca are urmatoarele:
- plamani: sindrom respirator acut, emfizem pulmonar, pleurita, nevralgie intercostala
- inima: circulatie periferica deficitara si angina pectorala, arimie
- fiere: dischinezie pectorala
- circulatie cerebrala deficitara
- colita ulcerativa.
Doctorul i-a prescris sa ia PVC, germeni de varza si mumie cu propolis.
Eu locuiesc in strainatate dar nu o pot ajuta de aici decat cu sfaturi si cu bani. Stiti cumva alte tratamente sau doctori care o pot ajuta? Sunt foarte speriata si nu credeam ca are atatea probleme de sanatate. Ea a lucrat intr-un mediu toxic si multe colege de lucru au murit de TBC sau alte afectiuni, imediat dupa pensie. Ajutor va rog. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •