Dureri umar si gat - d-nul dr. Uscatu

29-01-2011
razvan2020
Nu este medic/terapeut
razvan2020
Buna seara,
Stimate Domnule Doctor,

De circa 10 zile am dureri la gat (sterno-cleido-mastoidian) si atunci cand intorc capul durerea radiaza in umar si - uneori in mana dreapta. In anumite pozitii nu simt nici o durere, dar am si pozitii - cand intorc capul - cand durerea este mare.
Mentionez ca numai in luna martie voi fi in Romania si lucrez intr-o zona izolata.
Va rog - daca se poate - sa-mi spuneti unde sa ma adresez (la ce specialitate) pana cand voi putea reveni in Romania. Credeti ca poate fi ceva grav?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-01-2011, ora 20:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cel mai adesea este vorba despre un sindrom compresiv cervical (de tip hernie de disc) sau despre o elongatie de plex brahial.
Trebuie sa apelati la un consult specializat la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-01-2011, ora 10:06
razvan2020
Nu este medic/terapeut
razvan2020
Va multumesc pentru promptitudine si amabilitatea deosebita.
O ultima intrebare: pina in luna martie as putea lua antiimflamatoare (supozitoare Voltaren) ? Ar putea fi ceva grav, care nu suporta amanare pina in luna martie (in cazul diagnosticului dvs.) ?
Va multumesc inca o data.

Cu deosebita stima.
0
31-01-2011, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu stiu in ce masura puteti evita consultul la neurochirurg.
Atitudinea poate fi fundamental diferita: fie imobilizare in coller, fie kineto-terapie, fie interventie chirurgicala.
Nu este util antiinflamatorul pe perioada lunga, mai ales ca ascunde simptomele cervico-brahialgiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.