Dureri umar stang-fatza cu probleme in procesul de inspiratie

26-03-2012
OlyBy
Nu este medic/terapeut
OlyBy
Buna ziua...Este prima data cand intru pe acest forum si mi s-a parut a fi de mare folos. Problema mea este urmatoarea: de o saptamana, am o durere in partea de sus-stanga-fata (aproximativ intre umar si baza gatului); la inceput am crezut ca este vreo intindere, ulterior am constatat ca imi crea probleme cand respiram (mai exact, doar cand inspiram). Nu pot duce pana la capat procesul de inspiratie, pentru ca 'ma tzine' (cum ii spun eu), cand incerc sa inspir profund, ma doare si mi se accentueaza durerea. In primele zile, la un moment dat, durerea mi se ducea si pe spate, de-a lungul, de sus in jos pe ambele parti- pe margine, stanga si dreapta).Am fost la medicul de familie, m-a consultat, mi-a zis ca e posibil sa fie raceala, am luat un tratament (Aflamil+Erdoden)- niciun efect. Am fost la cardiolog (nu are legatura cu cardiologul aceasta durere, cu toate ca eu am si mici probleme cu inima-un mic canal ce, in mod normal, ar fi trebuit sa mi se inchida la nastere, dar la mine nu s-a inchis). Aceasta durere a persistat timp de o saptamana si ceva (inca persista), iar azi-noapte am inceput sa tusesc foarte tare, am facut putina febra, dar mi-am pus sosete cu otet, am luat un Aspirin si febra mi-a trecut, insa durerea inca exista si in plus, cand inspir profund, incep sa si tusesc. Am primit o sugestie- sa merg si sa imi fac analize si la plamani, insa durerea mea nu stiu exact daca e chiar in zona plamanilor. Nu stiu ce as putea sa am si ma sperie putin aceasta durere care persista de 7-8 zile, plus ca tusesc si simt ca ma arde de la gat in sus (ca si cum as avea febra), dar cand pun mana pe fatza, totusi nu frig chiar atat de tare pe cat simt. As aprecia tare mult daca ati putea sa ma ajutati, macar cu un sfat. Va multumesc, toate cele bune!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.