dureri, usturime in git, febra

22-06-2015
elena_fluturas
Nu este medic/terapeut
elena_fluturas
Buna ziua, dn doctor, ma numesc Elena si am 20 de ani...va rog frumos sa ma ajutati pnt ca nu mai stiu ce sa fac.De 4 zile am o durere in urechi, dureri de cap, uneori ameteli, iar cind ma ridic de pe scaun...da in zona timplelor si cefei parca o presiune dar nu ma doare apoi imi revin, ira in git dureri cind inghit si o senzatie de usturime permanent, nasul nu mil pot sufla normal dar daca ii trag in mine iar cind am scuipat era o segretie gelatinoasa de culoare galbue si un pic maroniu inchis(ma sugati stiu ca e scirbos).Mai vreau sa va spun ca cind palpez in locul amigdalelor, sub mandibula linga muschii sternocleidoidian in dreapta si in stinga simt parca 2 mergelute si ma dor si este inflamat un pic.Am incercat nurofen pnt raceala 2 feluri de spray dar ma ustura cind dau cu ele si pe 2 ore imi iau durerile apoi din nou, am avut febra vineri 38 pina in prezent se mentine 37, 37.si ceva mai jos nu coboara.Tin sa mentionez ca 1 in urma am afut operatie amigdalectomia la rece, iar acum cind racesc ma doare locul unde au fost amigdalele si urechile, dar cu strepsils si un sprey imi trecea, insa acum cu intepaturile si usturimea aceasta si restul ma preocupa.Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac(ceva gargare poate..)
2 comentarii
0
22-06-2015, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi ideal sa poti sa vii la pascani
sunt cateva posibilitati despre care de la distanta NU pot sa ma pronunt
poate fi un rest de amigdala ramas dupa operatie
poate sa fie un reflux gastro esofagian care afeceaza gatul
poate fi o simpla raceala..cu neuralgie, otalgie...
0
24-06-2015, ora 22:02
elena_fluturas
Nu este medic/terapeut
elena_fluturas
Din pacate acum nici nu sunt in tara..si de asta imi fac griji si mai tare...Am continuat sa iau pastile pnt git si paracetamol pnt febra..parca mia mai trecut, ma simt mai bine fata de zilele trecute, dar oricum dimineata, pe parcursul zile sau noapte imi simt gitul.Dumneavostra imi recomandati sa continui cu acest tratamet sau..?O sa ma stradui sa ajung cit mi repede la un medic ORL, m-ati pus pe ginduri..!Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •