dureri zona genitala si spate

13-10-2010
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Buna ziua,
De o saptamana simt dureri in zona genitala, la incheieturi (in ambele parti) cu iradiere pe picioare care se accentueaza la frig. Oricat de gros ma imbrac, tot am o sensibilitate la frig in zona respectiva.
De asemenea am si dureri de spate in zona rinichilor precum si mai jos de acestia. Uneori simt si intepaturi in zona ovarului stang.
Mentionez ca nu sunt inainte de perioada menstruatiei iar la analizele de sange pe care le-am facut recent, Vsh-ul a avut valoarea 20.
In aceasta situatie, va rog sa-mi spuneti care sunt investigatiile necesare. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
15-10-2010, ora 17:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In primul rand imbraca-te adecvat vremii de afara, in asa fel incat sa nu simti frigul in zona pelvina si la picioare.In afara VSH-ului, celelalte analize sunt normale ? Si ex. de urina ? Mai ai si alte simptome [ probleme la urinat, scurgeri genitale, febra, frison ] ?
0
18-10-2010, ora 14:14
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Va multumesc pentru raspuns.
Desi ma imbrac, cum simt putin frig incepe sa ma doara in zona respectiva (zona genitala, la incheieturi).
La examenul de urina am avut valori normale doar la sedimentul urinar am avut rare celule epiteliale, rare leucocite si frecvente cristale de acid uric.
La hematologie am avut limfocitele aproape de valoarea maxima - 39.5.
Probleme la urinat nu am, nu merg des la toaleta (mai ales ca eu beau in general putina apa), scurgeri genitale anormale nu am, febra si frisoane, nu.
O alta afectiune pe care o am este colon iritabil si initial am crezut ca din aceasta cauza ma simt umflata in abdomenul inferior insa durerile si intepaturile sunt localizate mai jos, in zona genitala la incheieturi (in ambele parti) cu iradiere pe picioare si corelate cu dureri de spate.
0
01-11-2010, ora 02:31
creatza2402
Nu este medic/terapeut
creatza2402
buna dimineata!va rog frumos, ajutati.ma cu o parere!acum vreo 2 ani m.am lovit foarte tare in zona genitala in partea de jos..sub lenjeria intima, pe partea dreapta..si de atunci tot ma doare cand apas sau exercit presiune asupra acelei zone..ce ar putea fi?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  • Diferența dintre infecția urinară și infecția genitală
  •