durerii de cap la copil de 6 ani

13-02-2010
rat cristina maria
Nu este medic/terapeut
rat cristina maria
vreau sa stiu daca vreo mamica a mai trecut prin asa ceva si cum a rezolvat problema
4 comentarii
0
14-02-2010, ora 13:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toti copii mai au dureri de cap, ocazionale, care se reduc cu putin Nurofen sau dupa odihna. Dar durerea prelungita mai mult decat trebuie, acuta ca intensitate, resimtita ca o stare de rau general de copil, insotita sau nu si de alte simptome trebuie investigata de pediatru. Ai fost cu copilul la medic?
0
14-02-2010, ora 17:26
rat cristina maria
Nu este medic/terapeut
rat cristina maria
da am fost la pediatru si i s-au facut investigatii complexe:analize de sange, urina, scaun, ecograf, orl, oftalmologic, ct. cranian.copilul acuza dureri de cap dar rare, fara lesin, varsaturi sau alte probleme. o singura data s-a vazut ca e chinuita de durere si era incercanata.rezultatul analizelor a fost bun dar la examenul neurologic RMN apare o problema diagnosicata de 2 medici diferit :unul imi zice ca este o tumoare si trebuie neaparat operata fetita, celalalt imi zice ca este o mica malformatie din nastere si sa las copiplul in pace. ce sa fac pentru ca am ajuns intr-un punct mort
0
14-02-2010, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu tind sa cred mai mult opinia celui de-al doilea medic.daca era o tumora craniana simptomatologia clinica era mai evidenta, mai exprimata, durerile de cap apareau mai des datorita fenomenelor de compresiune pe care o tumora le produce. Eu zic sa urmaresti deocamdata copilul, vezi daca se intetesc aceste dureri, daca mai apare si altceva [ tulburari de vedere, de echilibru, de vorbire, amorteli ale mainilor, greata etc.] si, daca nu se intampla nimic, pe la sfarsitul anului fa-i din nou un RMN si du-o la un neurolog pediatru bun.
0
14-02-2010, ora 21:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este foarte ANORMAL pt. un copil sa aibe dureri de cap. Cauzele sunt insa des banale si pot fi evitate:
a) invatat excesiv
b) carente in alimentatie si dereglarea de calciu sau alte minerale
c) alimentatie nesanatoasa

Durerile de copii la copii sunt periculoase insa si mai periculoase sunt tratamentele cu "nurofen" si alte toxine chimie asemanatoare care nu fac altceva decat sa anestezie nervii pt. o bucata de timp in care durerea si cauza sunt inca prezente dar nu mai sunt simtite.
Durerile de cap la copii pot duce la boli nervoase si afectiuni mentale.
Este mai bine sa fie eliminata sau vindecata cauza si acest lucru se poate face cel mai usor cu ajutorul homeopatiei care cunoaste anumite remedii pt. copii care vindeca usor cauza lor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: