E bun Piracetamul?

23-02-2018
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
E bun Piracetamul pentru concentrare si memorare?Are efect?Sa-i sugerez doctorului meu psihiatru sa mi-l dea?Si cate se ia pe zi in mod normal?Sau ar fi mai.buna lecitina?Si daca da care?
5 comentarii
1
25-02-2018, ora 23:28
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Da, e bun piracetam. Și eu luam câte 2 pastile pe zi. Dar doar mediciii psihiatri îl prescriu pentru că e foarte puternic și se dă aproape numai la persoane cu probleme grave de cognitie cauzate de probleme psihice, în special psihoze, cum avem noi. Însă mare grija pentru că am auzit ca da dependență, dacă este luat mult timp și, după ce oprești tratamentul cu el, iți pot apărea probleme de memorie și concentrare mult mai grave decât ai avut când ai început tratamentul.
Piracetamul nu e un produs natural, ci chimic, sintetizat în laborator. În schimb lecitina este naturala(si eu am luat), dar poate nu e atât de puternică, cred eu, sau, dacă este, își face efectul într-un timp mai lung. Toate suplimentele naturale sau pe baza de plante își fac efectul în cel puțin 2 luni.
Poate ar fi mai indicat să iei lecitina, Ginko Biloba, Omega 3 și Magneziu.
Dar e alegerea ta. Tu știi ce e mai bine pentru tine.
1
08-03-2018, ora 07:26
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna dimineata! Piracetamul, fie el si facut in laborator, este un neuroprotector! Acesta ajuta foarte mult in sprijinirea functiilor cognitive prin cresterea aportului de nutrienti si oxigenare la nivelul creierului! Este foarte bun pentru cei in sevraj alcoolic, adictie fata de droguri psihotrope sau pentru persoanele cu tulburari psihice care doresc alternative la tratament sau il doresc adjuvant in terapia medicamentoasa. Ar fi bine sa intrebati medicul daca il puteti lua in asociere cu medicatia dvs. Va potenta efectele medicamentelor pe care le administrati deja, in sens ca va creste metabolismul cerebral, daca medicamentele dvs sunt pentru deficit de atentie, atunci va veti putea concetra mai bine. Depinde ce luati si pentru ce luati. Oricum, trebuie intrebat medicul daca urmati deja un tratament. Piracetamul nu este un medicament puternic, este non-toxic si poate fi considerat un supliment alimentar, doar ca, este necesara recomandare medicala cand suntem deja sub tratament.
0
09-03-2018, ora 16:51
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Se da in combinatie cu antidepresive si abtipsihotice?Nu afecteaza cu nimic sau nu interactioneaza?Ati zis ca e non-toxic?Ce doza se ia de obicei?E
Ar fi oare indicat si pentru mine daca am probleme de memorare su concentrare in conditiile in care urmez deja un tratament psihotrop?Sau afecteaza?Cum e tolerat in general?Multumesc!
0
12-03-2018, ora 19:59
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
A mai luat cineva Piracetam?Cum v-a fost?
(In afara de cei care au postat deja)
Exista vreo restrictie in a lua Piracetam?
0
12-03-2018, ora 22:04
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna seara, Vernus. Piracetamul ca si celelalte nootrope din clasa racetam, cresc circulația sângelui în encefal, ceea ce înseamnă că pe lângă nutrienti, vor fi transportate intr o concentrație mai mare si substanțele neuroleptice care va pot seda mai tare sau ar putea crește concentrația plasmatica de catecolamine care v ar putea suprasolicita receptorii ducând la convulsii. Antipsihoticele având atatea efecte adverse, nu este exclus să aibă potențial toxic in asemenea combinatii. Se stie deja ca sindromul serotoninergic si neuroleptic conduc la moarte. Ar trebui să te adresezi unui doctor necrolog si sa vezi daca poti inlocui tratamentul acela cu neuroprotectoare. Sunt folosite si ele in psihiatrie si se pare ca multe din medicamentele cum ar fi galamantina, memantina(in special), amantadina ce sunt folosite in Alzheimer ar avea efecte antidepresive rapide, asemenator ketaminei, recunoscută ca un antidepresiv miraculos. Problema cu ketamina este ca duce usor la o supradoza si are o toxicitate mare, toleranța se instalează repede si ea.
Discutați cu medicul! De preferat, va puteti consulta cu un necrolog in locul psihiatrului, rămânând la medicatia antidementiala care nu este deloc nociva si controlează si afecțiunile psihice la cei tineri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul