e de bine sau de rau

08-09-2008
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
prietenul meu a fost la un control dermatologic pentru k ia u aparut ca niste mici negi, nu foarte multi la numar in zona genitala, lui i sa recomandat o solutie tare care sa i arda negi si mie mia recomandat sa ma duc la un control. am fost si rezultatul controlului, testului a fost urmatorul : (TBS)-satisfacatoare, frecvente PMN.,
caracterizarea generala:-modificari celulare beningne
evaluare hormonala:compatibila cu varsta si sexul
testul papanicolau: clasa 2
modificari celulare benigne:infectii-alte bacterii
modificari reactive:-inflamatie
si mia prescris tratamentul : klion - 10 comprimate, luate seara inainte de culcare
: tinizol-4 comprimate luate toate o data, si 4 comprimate pentru prietenul meu
as dori sa stiu daca e ceva grav, daca o sa mi treaca doar din tratamentul asta, ? Va multumesc
4 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
am uitat sa zic ca pe undeva pe foaia cu rezultate scria de mana si ceva de HPV, 2, 3 cuvinte nu mai mult,.sa fie un motiv de ingrijorare?
0
09-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Nu e bine ghiocel !! HPV-ul acela, pentru care tu nu ai descifrat ce scrie in buletinul de analize, este f. probabil sa nu fie bine caci, spui ca, prietenul tau are negi in zona genitala.Sexul neprotejat e de vina !! Ar trebui sa mergi la un ginecolog caci daca ai papilomavirusul uman (HPV )acesta trebuie tratat. Trebuie sa stii ca tratamentul poate elimina simptomele bolii ( care se pare ca la tine inca nu au aparut) si pot incetini progresarea bolii !! HPV este incurabil si este transmisibil cand se face sex neprotejat si este una dintre putinele boli cu transmitere sexuala (BTS) pentru care exista vaccin !! Mergi la medic.
0
10-09-2008, ora 00:00
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
prietenului meu iau trecut negii, suntem de 2 ani impreuna pana acum nu am avut probleme de acest gen.
testul HPV inca nu la m facut, astea sunt rezultatele de la papanicolau, si medicul nu mia zis ca este ceva grav, dar nici de bine..pentru k era ocupat cu...altele...sa raspunda la telefon, sa vb. cu asistenta si cu inca alte 2 paciente...ceea ce mia displacut si nu am mai intrebat nimik :(, cred ca am procedat gresit ca era in interesul meu...dar mau cam luat nervii.dupa tratament mia spus sa ma duc la un control, e poasibil sa ma puna sa fac atunci testul, in caz ca se agraveaza ceva, in caz ca nu imi trece cu reteta recomandata?sper ca nu deranjez cu atataea intrebari?multumesc mult pentru raspuns.
0
05-03-2009, ora 18:47
raluka_lucky
Nu este medic/terapeut
raluka_lucky
Buna ma numesc Raluca si de curand am facut un test papanicolaou, iar in buletinul de analize scrie ca este negativ, dar este absenta de frotiu a celulelor cilindrice endocervicale si metaplazice., iar doctorita mea mi-a spus sa mai fac inca unul peste o luna de zile din cauza acestei absente de frotiu, eu nu am avut nici o intrerupere de sarcina sau o sarcina, iar la ecografie a iesit ca am o lama de lichid la ovarul drept, doctorita mea nu este sigura de la ce am pentru ca eu nu am dureri. Simt cate o data miste mici intepaturi la ovarul drept dar cred ca si din cauza vremi. Eu i-au pastile desorelle poate sa fie din cauza lor?sau poate a fost un chist care sa spart, eu am mai avut probleme cu un chist la ovarul drept dar am facut tratament. Imi puteti raspunde va rog?
Va multumesc
Raluca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.