E eficienta metoda contraceptiva cu nuvaring?

01-05-2010
girly
Nu este medic/terapeut
girly
Sa-mi spuna cineva daca e eficienta metoda contraceptiva cu nuvaring.Eu am luat 7 ani novinette, e bine sa folosesc acum nuvaring? Daca mai vreau un bebe trebuie sa fac o pauza de 6 luni ca la anticonceptionale?Cand trebuie sa incep sa le folosesc si din ce moment sunt protejata?Ce efecte adverse are? De la novinette ma durea capul in fiecare luna cand trebuia sa am mestruatie plus ca imi cadea foarte tare parul.
36 comentarii 12 Înainte ›
0
02-05-2010, ora 00:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nuvaring este tot o metoda contraceptiva hormonala, numai ca se prezinta ca un inel vaginal in loc sa se prezinte ca pilule. Reactiile adverse sunt asemanatoare. Daca ati luat deja 7 ani anticonceptionale, poate ca ar fi bine sa va opriti. In orice caz, consultarea medicului dv inainte de folosirea Nuvaring ar fi un lucru foarte bun.
0
03-12-2010, ora 18:01
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Eu folosesc Nuvaring la recomandarea medicului si pot spune ca pentru mine este o metoda contraceptiva eficienta si foarte confortabila. Imi place ca il administrez o data pe luna si ca este microdozat.
0
16-01-2011, ora 22:41
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
si eu stiam ca dupa vreo 5 ani se face pauza de anticonceptionale.
dar dupa pauza cred ca poti incerca linistita, mie mi se pare cel mai bun pentru ca are o doza mai mica de hormoni (in cazul meu e primul contraceptiv la care n-am mai avut niciun efect secundar) si pentru ca este foarte usor de folosit.
0
19-01-2011, ora 03:33
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
Tot Novinette am folosit si eu, cam un an si ceva si apoi am trecut la Nuvaring. Medicul mi-a dat voie sa fac schimbarea pentru ca oricum analizele erau bune si nu avea cum sa ma afecteze.
E mai usor de luat decat pastilele, in sensul ca e mai comod.
0
21-01-2011, ora 20:05
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
sa stii ca e mai comod. cel mai comod as spune avand in vedere ca durerile de cap nu au mai fost bifate pe lista efectelor adverse
0
24-01-2011, ora 18:34
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Buuna:)
am si eu o mica intrebare
am inceput sa folosesc nuvaring pentru prima oara
dar nu am inceput in prima zi ci in a 7a..
1 ar trebui entru prima saptamana sa folosesc si o alta metoda de contracpetie.?
2. cand il scot? peste 3 saptamani sau cum ar fi trbeuit sal scot in mod normal daca las fi pus in ziua 1?
multumesc mult:D
0
26-01-2011, ora 07:32
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Indiferent de ziua in care l-ai introdus il scoti la 21 de zile si pentru ca e prima data cand folosesti contraceptie hormonala, 7 zile trebuie sa folosesti protectie suplimentara.
0
27-01-2011, ora 18:10
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
anda, e cam indicat ca in primele 7 zile sa folosesti si-un prezervativ ca sa nu ai suprize.
si numara 3 saptamani de cand l-ai introdus, si dupa ce-au trecut, exact in ziua in care l-ai introdus atunci il si scoti pentru pauza de 7 zile.
dupa ce-l introduci pe al doilea va avea efect imediat, nu vei mai avea nevoie de prezervativ in prima saptamana.
0
29-01-2011, ora 08:56
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
multumesc mult de raspuns. am intrebat pentur ca mam gandit ca asta ar insemna sa intarzii cuo saptamana cum ar fi venit in mod normal..nu stiam exact
0
06-02-2011, ora 21:42
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
Nu conteaza, menstruatia iti vine indiferent ca l-ai luat in prima zi a menstruatiei sau nu, dupa 3 saptamani de la introducere.
0
10-02-2011, ora 13:32
Giotanna
Nu este medic/terapeut
Giotanna
Buna ziua,

Eu pana in momentul de fata am folosit anticonceptionalele Diane 35. Le folosesc de cel putin 5 ani, am fost la un control ginecologic si avand in vedere ca am niste migrene foarte urate domnul doctor mi-a recomandat inelul vaginal Nuva Ring. Problema este ca nu stiu exact de cand trebuie sa-l folosesc. am auzit foarte multe variante. Maine ar trebui sa iau ultima pastila de Diane. Cand anume, concret, trebuie sa-mi introduc inelul?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
10-02-2011, ora 19:39
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
In a 8a zi, adica dupa pauza de 7 zile, il introduci. Pentru ca e practic o continuare a contraceptivului hormonal anterior, doar ca acum vei administra o doza hormonala mai mica.
Ar trebui sa resimti inca din primele zile disparitia migrenelor.
0
13-02-2011, ora 18:13
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Tot pe site-ul acesta am gasit un articol despre metodele contraceptive hormonale noi, in special inelul nuvaring.
http://www.romedic.ro/inel-vaginal-0C1318
Pentru cele care vor sa se informeze mai bine despre el ca sa nu fie nevoite sa-si puna intrebari retorice referitor la administrarea vaginala. Dupa cum este explicat si-n articol, este foarte sigura, daca nu chiar mai sigura decat altele, evitand tractul gastro intestinal.
0
14-02-2011, ora 20:14
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
da, evitarea tractului gastro-intestinal este un mare avantaj pentru cele care se tot tem de afectiunile hepatice sau intestinale.
am citit si eu articolul si nu am gasit nimic nou. cred ca ma informasem destul de bine despre el..
oricum e bine ca e scris de un ginecolog, asa poate primesc si unele fete confirmarea ca e mai ok decat pilula.
0
26-02-2011, ora 21:18
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Buna, scuze ca tot apelez la voi, dar cred ca am facut o mica prostioara...
adica.. acum cateva zile mam spalat cu dusul in " interior" ca sa spun asa.. si mie frica sa nu fi afectat nuvaringul, stiu ca nu e voie sa il speli cu apa calda..dar miam dat seama doar ulterior.
credeti ca ar fi putut sa il afecteze?
ce sa fac? mie frica..
0
28-02-2011, ora 23:08
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
sincer habar n-am, pana nu-ti raspunde un medic eu zic sa te protejezi suplimentar.
trebuia sa-l fi scos in timp ce te spalai ca sa fii sigura ca nu-ti afecteaza protectia, de-asta exista posibilitatea de-al scoate timp de 3 ore, pentru asemenea situatii.
o sa intreb si eu un medic si te anunt imediat ce aflu ceva :)
0
01-03-2011, ora 18:39
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Mersi mult, daca poti sa intrbei un medic ar fi foarte bine, eu nu prea am posibilitatea..
0
04-03-2011, ora 19:55
Dreea
Nu este medic/terapeut
Dreea
E bun Nuvaringul asta? Cu ce difera de pastile.. Eu am citit despre el, am vazut cum se foloseste dar de ce ar fi mai bun?
0
04-03-2011, ora 19:58
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
anda, am intrebat si cica nici macar nu trebuie scos pentru ca substantele cu care se fac spalaturile vaginale nu interactioneaza cu inelul.
0
04-03-2011, ora 20:01
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Dreea, e mai bun pentru ca are doza mai mica de estrogen si nu da efecte adverse asa de mari.
de fapt, are cea mai mica doza de estrogen.
0
05-03-2011, ora 10:43
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
mam spalat doar cu apa:)
dreea..mie-mi place tare mult, e si "usor" de folosit si e si greu sa o da in bara cu el. adica nu poti uita de pastila si nici factori fizici precum vomitatul sau altele nu il afecteaza.
0
05-03-2011, ora 10:44
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
ah, si andrujka mersi muult:D
0
13-03-2011, ora 19:40
Dreea
Nu este medic/terapeut
Dreea
Bun. Ingrasa ca si pastilele? Ca majoritatea cam ajuta la adunarea kilogramelor in plus :(
0
16-03-2011, ora 20:13
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Dreea, eu ma ingras foarte usor adica nu am metabolism excelent si se pune rapid pe mine, si nu am observat nimic de cand il folosesc.
fac si mult sport, dar si inainte faceam. deci pe mine nu ma ingrasat deloc
plus ca ma regleaza foarte frumos. inainte aveam dureri foarte aiurea si tot felul de simtome care imi displaceau, si acum au disparut toate in afara de ocazionalele si normalele crampe..
0
20-03-2011, ora 22:32
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Nu ingrasa din fericire, estrogenul intr-o cantitate mai mica nu face atatea ravagii la persoanele mai...sensibile :)
0
20-04-2011, ora 10:16
Giotanna
Nu este medic/terapeut
Giotanna
Buna ziua,

Sper sa nu fi facut o gresala foarte mare...cu toate ca am citit prospectul si as spune ca nu este atat de grav, dar as fi mai linistita daca as mai auzi o parere.Problema este in felul urmator.
Luna trecuta am introdus inelul in data de 26.03.2011, nu pot spune ca am uitat sa-l scot, pur si simplu nu am fost atenta, adica am avut impresia ca trebie sa-l scot la 28 de zile, nu stiu ce a fost in capul meu..Deci eu in mod normal trebuia sa-l scot la 21 de zile asta inseamna 16.04.2011. Important este ca am citit prospectul in care scrie ca sunt inca sub protectie daca il las pana in 4 saptamani. Azi cand am fost la baie, am observat ca am o durere de burta ciudata, de ciclu si asa am venit repede si am citit prospectul si mi-am dat seama de eroarea mare pe care am facut-o. Evident ca mi-am scos inelul astazi 20.04.2011. Intrebarea mea este: Trebuie sa mai astept cele 7 zile fara inel, sau noul inel trebuie introdus mai repede?
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
0
19-06-2012, ora 11:05
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Buna ziua,
Poate sa imi spuna cineva va rog, daca se poate folosi lubrifiant (durex, cred ca este pe baza de apa) cu aceasta metoda de contraceptie nuvaring?
Si a doua intrebare, parerea voastra este ca nuvaring este o metoda destul de sigura de contraceptie?
Multumesc.
Numai bine.
0
05-04-2014, ora 18:01
rosenred
Nu este medic/terapeut
rosenred
Buna. Am si eu nevoie de o parere. Nu am folosit nicodata anticonceptionale si m-am decis la inelul contraceptiv.
Stiu ca se introduce in prima zi de menstruatie. Mi-a venit menstruatia (sau asa am considerat): scugerile maronii..la fel cum se manifesta si inainte.. cand am vazut, am introdus inelul (se intampla seara 03.04.2014). Dupa aceea, menstruatia mi s-a oprit (practic, nici nu incepuse sa curga normal), am doar mici scurgeri maronii.. Intrebarea mea este: am procedat corect sau trebuia sa astept pana cand menstruatia avea sa fie mai abundenta? Poate ca s-a oprit datorita inelului? In prima luna de utilizare a acestui inel sunt sanse ca menstruatia sa lipseasca? Nici la peste 24ore de la introducerea lui nu a inceput sa curga cum ar fi fost normal, ci doar pete maronii.
Va multumesc pentru raspunsuri
0
12-04-2014, ora 10:36
rosenred
Nu este medic/terapeut
rosenred
Nimeni nu imi poate raspunde la intrebarea mea?

Multumesc.
0
23-01-2015, ora 23:25
yonela07
Nu este medic/terapeut
yonela07
Aceeasi problema ca rosenred o am si eu. Daca a gasit cineva un raspuns la aceasta intrebare va rog sa mi spune-ti si mie!
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •