e grav daca nu mai iau anticonceptionalele dupa ce am luat 5 zile?

03-02-2010
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
ce se poate intampla daca am luat 5 pastile anticonceptionale si apoi le opresc? ma simt ingrozitor de la ele, de aceea va intreb ca la medic nu pot ajunge, deabea ma ridic din pat si merg pana la bucatarie sa mananc, as vrea sa imi spuneti exact ce anume se poate intampla???
2 comentarii
0
03-02-2010, ora 12:57
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
cum anume vă simţiţi? sângerări şi efecte secundare gen dureri de sâni sau altele, trec foarte repede după ce organismul se obişnuieşte cu pastilele- cea mai grea perioadă ar fi cam 10-12 zile la începutul primei folii. dacă vă simţiţi foarte rău şi le întrerupeţi acum, veţi avea acest ciclu dereglat, si echilibrul hormonal al organismului uşor dat peste cap- adică să nu vă mai bazati pe perioada fertilă, data viitoarei menstruaţii va fi dereglată etc
0
04-02-2010, ora 17:23
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
buna ziua, sunteti sigura ca nu este un efect psihic, din cate am vazut sunteti foarte speriata de orice act sexual, de anticonceptionale si de orice legat de asta.
sigur nu aveti alte probleme. legate sa zicem de un sentiment de vinovatie? uneori fetele mai tinere- am presupus ca aveti 18 ani dupa id-ul dvs, mai ales daca au fost crescute intr un mediu familial mai exigent, sau cu ideea "sexului dupa casatorie" au probleme la inceputul vietii sexuale si nu numai date de acest sentiment de frica si vinovatie.

cu respect,
geanina
consilier psihologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •