E neaparat de facut urocultura antibiograma pt a da tratament in infectie urinara? | Forumul Medical ROmedic

E neaparat de facut urocultura antibiograma pt a da tratament in infectie urinara?

28-09-2011
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna ziua...Deja nu mai stiu unde sa scriu si ce sa fac ca medicii nostri au cazut ca din pod, toti ma trimit de la unul la altul si toti zic ceva diferit. Am fost deodata la ginecolog ca aveam mancarimi, a zis ca e candida si a considerat ca urinarile frecvente sint tot de la asta, am luat inejctii, antibiotice, ovule etc, si nu a trecut, s-a infectat in jurul anusului(merg maine la dermatolog sa vad ce e am), s-a infectat si in intrarea in vagin mai tare si urinez mult mai mult inca, deci reseie ca m-a tratat de ceea ce nu am :( am dat analize de urina, a iesit ca am leucocite 16-18 si oxilati si medicul de familie azi mi-a prescris ciprofloxocin si inca un fel de antiimflamator dar inca nu le-am luat pt ca nu sint lamurita, cum pot lua iar antibiotice daca abia 1, 5 sapt in urma am luat tratament cu antibiotice si acum beau silarsil pt ficat o luna intreaga..oare nu va nimic cu ficatul meu? si cum oare mi-a prescris asa ceva fara sa stie ce infectie precis am si la ce medicament e imuna? va rog lamuriti-ma ca nu mai stiu ce sa fac, nu mai vreau sa beau antibiotice si la urma sa nu fiu tratata ca doar daca e tratezi de ceea ce nu ai nu este nici un efect. Poate e nevoie la urolog sa merg?
18 comentarii
0
28-09-2011, ora 16:47
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
apropo am uitat sa zic ca la eco mi-a aratat si ca peretii vezicii sint ingrosati
0
28-09-2011, ora 17:00
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Ar fi bine sa mergi si la un urolog dar pt ca sa iei un antibiotic dat pt o infectie urinara( ciprofloxacinul e pt sfera genitala si urinara) ar trebui o urocultura cu antibiograma.Nu conteaza ca ai luat acum o saptamana antibiotic.Daca acel antibiotic nu a omorat bacteria degeaba l-ai luat.Sunt biolog de laborator asa incat stiu ce iti spun.Nu mai lua nici un antibiotic si fa o urocultura.Respecta regulile cu strictete pt a nu contamina proba.Recipient steril -OBLIGATORIU, igiena locala cu apa si sapun in dimineata in care recoltezi.Si recolteaza jetul mijlociu de la prima urina.Duci proba in laborator in maxim o ora de la recoltare.Ce injectii ai facut?Si degeaba iei antibiotic.Candida e ciuperca o omoara antimicoticele.Daca iei antibiotic aiurea fara sa iei un antimicotic si vitamine din grupul B degeaba te tratezi.Candida apare si dupa antibiotic.Nu inteleg ce vrei sa spui:"asa ceva fara sa stie ce infectie precis am si la ce medicament e imuna".A fi imuna inseamna ca nu reactioneaza.Tu asta iti doresti de la un tratament?O bacterie poate fi sensibila = este omorata de un antibiotic) sau rezistenta = acel antibiotic nu o inhiba, nu o omoara.Sfatul meu ar fi sa te adresezi unui alt ginecolog.Ar fi bine sa repeti analiza sa vezi daca ceea ce ai e candida.Urinarile frecvente sunt simptom de infectie mai degraba si nu de candida.Cristalele de oxalat de calciu sunt semne ale prezentei nisipului sau calculilor renali sau a consumului de lapte.Un urolog poate sa iti spuna pe baza unei ecografii ce ai sus.Infectiile urinare poti insoti si sunt favorizate de prezenta calculilor.Multa sanatate.Fa urocultura si mergi si la urolog.
0
28-09-2011, ora 18:17
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
chiar mersi de rs, aveam nevoie de el.
1.Asta e si chestia, ca nu vreau sa iau antibioticul prescris de medicul de familie, vreau mai intai sa fac urocultura si antibiograma, dar asta imi spune urologul sau medicul de familie cum si unde sa le dau? ca sa stiu unde sa ma adresez.
2 Am luat dupa prescrierea ginicologului oritaxim 5 zile cite 2 injectii, seara si dimineata, nici nush pt ce anume, ea singura nu a zis precis ce am, a zis asa" cel mai degraba e candida", ba ca e candida, ba mi-a zis sa dau un set de analize de laborator pt a vedea daca nu am cytoplasma, ureaplasma si inca citeva acolo. De asta si m-a mirat faptul ca mi-a prescris fara a sti sigur ca nu e una din cele enumerate. Acum insa le voi da, de la medicul de familie mi-a dat indreptare sa le dau gratis, ca is ft scumpe. Dar sa merg la ginicolog dupa ce le dau si iau rez(ma refer la astea:ureaplasma etc.) sau acum tot e nevoie ca sa ma vada?
3. Ce inseamna jetul mijlociu?
4.Mi-a dat un fel de vitamine, nush ce care, scrie multivitamin pe ele si silarsil, astea dupa tratament le iau, nu si in timpul lui. La inceput am luat oritaxim(injectii), furadonin, metronidazol, crema si ovule clotrimazol, apoi dupa asta fluconazol din 4 in 4 zile 3 pastile si una o sa o iau dupa urm ciclu. Inca iau si acum silarsil si vitamine, trebuie o luna.
5. Ma scuzati referitor la imuna :D m-am exprimat altfel decit trebuie. Da, rezistenta am vrut sa zic.
6. Referitor la oxalati de calciu, intradevar beau lapte zilnic, e rau asta?
7. Spui sa repet analiza la ginicolog, asta frotina(sry nush precis cum era scris acolo)?pt ca eu sint virgina si nu imi poate lua alta analiza.
0
28-09-2011, ora 21:46
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
1. Orice laborator de analize va poate lucra urocultura cu antibiograma.
2. Ideal ar fi sa va vada si inainte si dupa.
3. Urinati un pic in toaleta apoi recoltati in recipient si terminati in toaleta.
4. Fluconazolul ala e exact ce trebuia adica antimicotic.Oricum orice medicament are prospect in cutie cititi-l.
6. N u e rau dar de la el au aparut cristalele alea.Nu va panicati.
7. Frotiul ala va poate fi recoltat.Practic va ia secretie aflata la exteriorul organelor genitale fara sa patrunda in interior.

Tratamentul e dat pt ciuperci si infectie.Dar se pare ca nu a avut efect.Orricum mergeti si faceti urocultura si mergeti la urolog.Sanatate.
0
29-09-2011, ora 06:58
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ma duc azi sa intreb la noi la policlinica unde si cind sa dau urocultura ca nu lucreaza laboratorul de la ei.
Mai revin cu vesti.
Multumesc.
0
29-09-2011, ora 07:02
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
stiu ca flucanazolul e antimicotic, dar iata nici cu el trat nu a avut succes, desci posibil sa fie altceva decit candida.
0
29-09-2011, ora 18:51
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
deci am fost pe la medicul de familie si maine dau urocultura, rez in cit timp vin?
ea mi-a dat tratament pt infectie urinara dar fara sa aiba urocultura.ce sa fac, sa le iau sau sa astept rez la urocultura si daca iese pozitiva merg la medic din nou?
0
30-09-2011, ora 14:37
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Urocultura este o analiza care dureaza 48 ore.In acest timp daca medicul va recomandat incepeti tratamentul si veti merge la el cu rezultatul analizei ca sa vada daca continuati cu antibioticul ala sau schimbati.Repet antibioticul pt infectie urinara e de recomandat sa se ia dupa ce s-a lucrat o urocultura.Dar exista medici care merg in orb fara analiza ceea ce pt viitorul pacientului inseamna asumarea unui risc.Acel microb isi poate crea rezistenta ;la tratament.Acelasi lucru se intampla si daca un pacient ia un antibiotic in momentul in care simte ca are aceleasi simptome ca la o infectie anterioara mergand pe ideea ca daca a mers data trecuta va merge iarasi.E o greseala care poate ajunge la situatia in care sensibilitatea la antibiotic se reduce la unul sau 2 medicamente.Nu face-ti greseala asta.Oricum daca e sa fie infectie cel putin nu se va complica fiind sub efectul unui medicament.Nu e obligatoriu ca rezultatul in vivo sau in vitro sa se potriveasca.Unii microbi isi schimba gradul de sensibilitate la antibiotic rapid.Incercati sa luati ceva pana primiti rezultatul mai ales ca prindeti si sfarsitul de saptamana si nu toate laboratoarele au program sambata sau duminica.Sanatate
0
30-09-2011, ora 19:48
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
pai asta e si chestia, ea deja mi-a dat pastile sa iau iar la urocultura vine rezultatul luni dupa amiaza, e abia vineri, iau oricum cele spuse de ea ca nu am incotro, sint inca 4 zile si n-o sa stau cu infectia prezenta pina atunci, si inca tocmai marti de dim merg la medic cu rez ca luni nu lucreaza dupa amiaza, deci e o gramada de timp..am citit prospectul la ciproflaxocin si dupa cite vad multe dintre bacterii/microbi is sensibile la el, poate fi si una dintre bacteriile mele, sper sa fie ca sa nu iau alt tratament iar canefronul nu e antibiotic si nu e specificat pt ce bacterii anume, e pt infectii urinare doar, asa ca oricum era sa mi-l prescrie :) eu am mers la ea si am cerut sa fac urocultura insa ea a zis ca nu s-au gasit bacterii in urina de la analiza si de aceea nu mi-a spus din prima s-o fac dar oricum mi-a dat s-o fac la dorinta mea. Trebuie sa fie gasite in sumarul de urina bacterii ca se constate ca le am(pe linga leucocitele prezente)? cit am intrebat aici pe net parca nu mi s-a spus de asta.
am luat acum alea doua pastile si parca mi s-a facut rau la stomac si ametesc, poate fi asa ceva? am luat si o vitamina revit cu ele, nu trebuia?
0
30-09-2011, ora 21:55
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Da ar fi trebuit sa fie dar nui obligatoriu.Depinde foarte mult ce au vazut la sumar.Eu cand lucrez sumarele de urina notez si flora atat cat se poate.Dar oricum nu va strica sa luati ceva.iar ciprofloxacinul e un antibiotic care se da si pt sfera genitala.Orice medicament nu se duce doar acolo unde credeti dumneavostra ca trebuie.Pe cale sangvina ajunge peste tot.Asa ca luati.Oricum luni cand luati rezultatul daca e pozitiva si va lucreaza si antibiograma va uitati in lista la medicamentele sensibile si vedeti daca scrie ca e senbsibil la ciprofloxacin.Asta conteaza.Dar oricum daca veti avea rabdarea si veti scrie aici ce va scriu ei pe rezultat va voi spune eu ce si cum a iesit.Faptul ca sunt doar leucocite poate insemna ca e implicata sfera genitala.Sanatate multa va doresc.
0
30-09-2011, ora 23:15
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Medicul de familie mi-a scris pe foita cu care am dus urina ceva de genul "analiza dupa nicciupurenco" si de asta nush daca vor face si antibiograma, oricum scriu rez aici indata ce le am si o sa ma lamuriti.
La mine si este o problema si de ordin genital de nu imi trece si pina acum infectia aia de pe vulva si vagin si poate infectia urinara e tot din cauza celei genitale.
Daca nu va fi una din infectiile la care o sa dau analiza marti(chlamydia, ureaplasma etc.), cu toate ca am putine sanse pt ca sint virgina, inseamna ca e candida dar in forma mai avansata, ca eu mai demult am mancarimi dar credeam ca de la epilat sau caldura si cauzele care au provocat-o posibil inca persista si de aia nu trece asa usor. Marti intreb cind vin rezultatele si daca vin greu ma stradui sa merg la un ginicolog inca odata sa ma vada, ca sa nu las vrio 2 sapt in voia soartei infectia aia. Ii voi zice ca astept rez analizelor alea si ei. Alt tratament medicamentos nu voi lua ca pina cind il duc pe asta cu ciproflaxocin.
Apropo eu am fost si la dermatolog cu prob aia aparuta in timpul ce ma tratam de candida(reteta de la ginicolog) si mi-a prescris unguent Triderm, pastile erolin si vitamine. Nu e nimic daca fac astea concomitent cu ciproflaxocin? Si nu e nimic daca ma dau cu clotrimazol pe vulva iar in reg. anala cu Triderm in aceeasi seara? :)
0
30-09-2011, ora 23:17
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
In crema Triderm oricum este o parte de clotrimazol.
Va multumesc mult pt raspunsuri, ma simt mai linistita.
0
01-10-2011, ora 19:03
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Din pacate nu ma mai pot pronunta legat de ce a zis dermatologul.Sa avem rabdare pana luni.
0
01-10-2011, ora 20:38
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Da, desigur :)
0
04-10-2011, ora 18:32
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna seara ;))) iata si rezultatul il am, medicul de familie a zis ca slava domnului macar asta e ok si m-a lasat cu ciprofloxacin sa il termin(inca 5 zile), canefronul cit mai mult timp(cam 3 sapt) si mi-a mai prescris inca ceva, diclofenac pt reg. anala :D pt ce si asta? nu am mai inteles...o pot folosi chiar daca acolo folosesc crema aia Triderm? )))
pe analiza scrie asa:
sau L sau alfa(nu inteleg)- 1000
cr sau un semn ceva - 0
0
05-10-2011, ora 16:32
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
apropo ea mi-a dat testul necipurenco nu urocultura? ce fel de test e asta? nu cumva e altceva decit urocultura?..eu i-am spus sa dau urocultura dar pe foaie scria necciupurenco, am crezut ca poate asa ii spun ei medicii, daca nu ma pricep...
0
21-12-2011, ora 15:01
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Si eu am infectie urinara, urmez un tratament cu antibiotic ciprocin, dar din cate am auzit eu aceasta infectie odata ce dispare poate sa reapara oricand.Eu am facut-o pe timpul sarcinii am scapat o perioada de ea si acum a aparut, trebuie tratata cu multa seriozitate aceasta infectie urinara pt ca pot afecta in timp si rinichii.Sanatate multa!
0
23-12-2011, ora 17:15
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
hm bine ca stii ce ai..eu inca nu stiu, de 3 luni deja)))
ce simptome ai/avut?
eu urinez ft des, uneori peste 10 min pt ca simt plina vezica si mereu simt presiune in vezica, usturimi nu am am anume la urinat..e asemanator sau ceva diferit?
eu abia luni merg la un urolog si imi iau rez la urocultura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  • InfecÈ›iile de tract urinar reapar din cauza excesului de antibiotice
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • Cum să te fereÈ™ti de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări È™i deosebiri
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  •