e necesara gimnastica medicala?

26-11-2008
cristina_l
Nu este medic/terapeut
cristina_l
Am 20 de ani si abia de la aceasta varsta am inceput sa port talonete in urma unui consult medical general;le port datorita lipsei de scobitura la labele picioarelor(cred ca aceasta este exprimarea corecta).Mi-a afectat coloana, dar nu e foarte evident, nu stau cocosata sau cel putin ma fortez sa stau cat mai dreapta, insa medicul a observat ca aceasta nu e asa cum trebuie, avertizandu-ma ca daca nu le port exista riscul ca o data cu inaintarea in varsta, sa devin cocosata.Intrebarea mea este daca este necesara gimnastica medicala si daca este trebuie sa mai consult si un alt doctor de specialitate.
2 comentarii
0
25-02-2009, ora 20:47
Fiziokinetic
Nu este medic/terapeut
Fiziokinetic
Este absolut necesara gimnastica medicala, mai corect spus kinetoterapia, care la tine, in primul rind, este utila pentru tonifierea musculaturii care ajuta la mentinerea coloanei vertebrale intr-o pozitie cit mai corecta; nu numai ca exista riscul spus de medicul tau, dar mari probleme vei avea pe perioada sarcinii, cind se schimba centrul de greutate, coloana fiind supusa la noi presiuni.
Daca esti din Bucuresti si te intereseaza, la cabinetul nostru se face kinetoterapie, sub stricta supraveghetere a personalului specializat (kinetoterapeuti), cu program personalizat, creat pentru fiecare individ si problema sa.
0
11-07-2011, ora 13:38
klientu02
Nu este medic/terapeut
klientu02
da pentru a evita cocosarea la un baiat, cu ce exercitii (gimnastica)ar trebui sa ma ocup, sau ce sport sa practic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Kinetoterapie (gimnastică medicală)
  •