E normal dupa 5 zile de tratament, sa obosesc?

22-01-2013
vlad112
Nu este medic/terapeut
vlad112
Buna ziua,
Am 42 ani, obezitate severa 187kg, am fost diagnosticat vineri 18 ian cu pneumonie LSD. Am refuzat internarea pt ca sunt singur si m-am speriat. Nu aveam temperatura. Inainte de asta dr de familie m-a diagnosticat cu bronista si m-a tratat cu Augumentin, m-a ascultat, a spus ca se aude un susur in plamani dar ca nu-i problema, dupa 4 zile in weekend m-am dus la un spital pentru ca nu trecea, dna dr m-a ascultat a zis ca nu se aude nimic in plamani, si mi-a recomandat sa continui tratamentul cu augumentin, ibuprofen 400 si paracetamol inca trei zile, am continuat tratamentul inca 6 zile asa, deci in total 10 zile, am revenit la medicul de familie care m-a trimis la spital.
Mi-au dat de la spital Avelox de 400mg, unul pe zi, am luat asa de vineri pana luni, trei pastile, apoi o dna dr cunostinta m-a sfatuit sa iau de doua ori pe zi pt ca sunt gras si merge de doua ori pe zi la mine.
Intrebare: Azi sunt la a 5-a zi de tratament, nu am febra, e adevarat ca nu mai tusesc ca la inceput, dar parca ma simt la fel de obosit sau poate usor mai mult, in sensul ca obosesc repede. E normal sa mai am oboseala asta dupa 5 zile de tratament?
1 comentarii
0
26-08-2019, ora 20:23
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Da, este normal, mai ales că aveți obezitate morbidă și pneumonia consumă resursele organismului. După încheierea tratamentului să faceți o radiografie de control. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  •