e posibil ca o persoana infectata acum 15 ani de sifilis sa nu aiba niciun simptom?

20-09-2007
alex andreescu
Nu este medic/terapeut
alex andreescu
Este posibil ca o persoana infectata acum 15 ani (cel putin) de sifilis sa nu prezinte nici un fel de simptome? daca imi puteti detalia cum se poate asta si daca este posibil ce tratament este adecvat
5 comentarii
0
20-09-2007, ora 00:00
laura_24chiva
Nu este medic/terapeut
laura_24chiva
Am tensiunea maxima 9, 8 si tensiunea minima 5, 8. M-am simtit foarte rau in ultimele 2 zile si ieri am cazut la munca. Nu am mai simtit picioarele si am intarziat mai mult de 5 ore ca sa-mi revin. Va rog sa-mi spuneti daca ametelile si durerile de cap sunt relationate cu tensiunea.
Multumesc mult
0
20-09-2007, ora 00:00
alex andreescu
Nu este medic/terapeut
alex andreescu
Este posibil ca o persoana infectata acum 15 ani (cel putin) de sifilis sa nu prezinte nici un fel de simptome? daca imi puteti detalia cum se poate asta si daca este posibil ce tratament este adecvat
0
23-09-2007, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
Suferi de Hipotensiune arteriala in spatele ei se ascund multe afectiuni cardiace si/sau neurologice.Mergi urgent la medic si bineinteles ca ametelile si durerile de cap(cefalea) sunt asociate acestei afectiuni.Se poate ajunge pana la colaps(TOATE FUNCTIILE VITALE CAD).La varsta ta tensiunea arteriala min.e 70-90 iar max 115-140.Sanatate!
0
23-09-2007, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
Da este posibil, dar nu ai specificat dc s-a tratat.Simptomele in sifilisul netratat pot aparea de 3 pana la 20 ani si intereseaza aprox. 30% din bolnavii netratati in sifilisul tertiar adica ultima faza a lui.In aceasta ultima faza sunt afectate localizarile neurologice, cardivasculare, cutanate, sau osteoarticulare.Tratamentul este penicilina in sifilisul primar, secundar sau perioada de latenta la mai putin de 1 an de infectie.sau Moldamin.Pt. alergici la Penicilina se folosste Tetraciclina 500mg.de 4/zitimp de 15 zile.Se face analiza de sange specifica anume VDRL sau RBW la 3, 6, 12 lunidupa tratament.Mergi la medic pt. ca duce la moarte, si lasa_pe el sa iti dea tratamentul adecvat pt. ca difera de la om la om.Te afli in faza finala a sifilisului.
0
24-09-2007, ora 00:00
laura_24chiva
Nu este medic/terapeut
laura_24chiva
Multumesc mult. Maine am ora la medic si am sa-i comentez toate acestea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •