E posibil sa fi ramas insarcinata?

14-07-2009
angel09
Nu este medic/terapeut
angel09
am avut contact sexual cu iubitu si s-a rupt prezervativul..am luat pastila de a doua zi la 3 ore dupa contact..si a doua la 12 ore dupa administrarea primei..e posibil sa fi ramas insarcinata?
6 comentarii
0
15-07-2009, ora 17:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabilitatea unei sarcini este neglijabila (sub 1 la suta)
0
09-08-2009, ora 22:12
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
va rog ajutati-ma cu un raspuns cum imi dau seama care sunt zilele fertile la mine tin sa mentionez ca ultimul ciclu lam avut pe 18 si pe 6 am avut contact neprotejat cu sotul e posibil sa fi ramas insarcinata tin sa mentionez ca nu folosesc anticonceptionale imi vine la 32 de zile la aceiasi dat plus minus o zi va rog nu ocoliti mesajul meu si raspuneti-mi deoarece am 37 de ani si copii adolescenti deci nu imi put permite o sarcina va rog frumos si multumesc si apropo cum este cu acel faimos calendar imi explicati si mie
0
09-08-2009, ora 22:35
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
se poate lua pastila de urgenta la 5 zile dupa actul sexual mai are un efect asupra sarcini
va rog sa ma ajutati
0
09-08-2009, ora 22:41
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Despre metoda calendarului cititi un mai vechi articol de-al meu aici:
http://www.diperia.ro/2009/02/19/despre-metodele-naturale-de-planificare-familiala-metoda-calendarului-1/

Dupa mai mult de 72 de ore pilula de urgenta nu mai are efectul avortiv scontat, ci, eventual, efecte adverse.
0
16-08-2009, ora 20:18
erra
Nu este medic/terapeut
erra
am 16 ani si dupa contactul sexual nu as vrea sa ramin insarcinata cum e mai bine sa ma protejez, e bun si prezervativul dar ce medicamente dupa actul sexual trebuie sa folosesc si dupa cit timp?
0
03-11-2016, ora 07:03
Andradalina
Nu este medic/terapeut
Andradalina
Am facut 2 teste de sarcina dupa 2 saptamani de la administrarea pilulei contraceptive si mi-au iesi negative. Credeti ca mai exista motive de ingrijorare ? Eu voi mai repeta un test peste inca doua saptamani ca sa fiu ferm convinsa ca nu voi mai avea motive de ingrijorare !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •