e posibil sa fiu insarcinata ?

19-04-2010
anabella85
Nu este medic/terapeut
anabella85
buna ziua, am si eu cateva nelamuriri, daca ma puteti ajuta. in data de 11 martie mi-a venit ciclul ( a durat 5 zile ), si am avut contact sexual neprotejat ( metoda retragerii penisului la timp ), mentionez ca nu a ejaculat in mine. contactul sexual l-am avut in 13 martie, adica in timpul menstruatiei. in 28 martie am avut din nou un contact neprotejat, NU a ejaculat in mine. trebuia sa imi vina ciclul in data de 8 aprilie, daca calculez normal, la 28 de zile, insa mentionez ca am un ciclu neregulat, si am luat anticonceptionale Marvelon 21 mai multi ani la rand ( e posibil ca luand atata timp marvelon, si acum cateva luni am oprit tratamentul, sa raman mai greu insarcinata ???sper sa fie asa :).. nu mai iau pastile din octombrie 2009. Credeti ca sunt insarcinata, avand in vedere ca au trecut 11 zile de intarziere? mi-am facut la 9 zile de la intarziere test de sarcina Sure Check, care a iesit negativ - o liniuta...intentionez sa il repet zilele astea. mentionez ca nu am absolut nici un simptom de sarcina, nici o scurgere maronie( nici un semn de nidatie), dar nici semne ca imi vine ciclul, atat doar, scurgerile normale albe. poate fi intarzierea din cauza la stres, sau a sedentarismului ? (adica sunt casnica, nu fac nici un tip de efort)...sau ca m-am racit jos ? astept raspuns cat mai repede... va multumesc mult!
2 comentarii
0
19-04-2010, ora 17:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O sarcina este foarte improbabila, dar nu absolut exclusa. Testul trebuie repetat si la 3 saptamani de la contactul presupsu fertil, daca nu apare menstruatie pana atunci. Pe viitor, desi folosirea anticonceptionalelor timp de mai multi ani poate duce la sterilitate, parerea mea este sa nu va bazati pe asta si nici pe "metoda retragerii penisului la timp". Preferabil aplicati o metoda de contraceptie mai sigura.
0
17-03-2013, ora 13:58
crystynuk13
Nu este medic/terapeut
crystynuk13
Buna ziua,
Am si eu o problema... Imi intarzie menstruatia... Trebuia sa imi vina pe 14 si nici acum nu a aparut. Ce trebuie sa fac? Contactul a fost protejat si chiar si in momentul in care a terminat a scos la timp si nu a terminat in mine... Ca simptome... Ma doare din cand in cand burta jos (max 20 de secunde) si sanii.. Atat... Va rog, dati'mi un raspuns cat mai rapid... E ceva de ce trebuie sa ma ingrijorez? Tin sa spun ca nu mai dorm nici noaptea de frica...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul