E posibil sa fiu insarcinata?? Urgent

15-06-2017
alexandra199
Nu este medic/terapeut
alexandra199
Buna. Am o problema, nu stiu cat de grava este, dar sunt df stresata din cauza asta, am si plans. Am avut un contact sexual cu prezervativ acum 6 zile, dar acesta s-a rupt cand el a terminat. Am luat pastila de a doua zi (escapelle) si azi trebuia sa imi vina(am ciclu regulat). Ideea e ca azi mi-a curs un pic de sange, dar doar atat, de dimineata nu a mai curs nimic. Sunt f ingrijorata. Daca am luat pastila mai pot ramane insarcinata? plus ca sapt trecuta eram ij perioada nefertila. Va rog un raspuns
2 comentarii
0
16-06-2017, ora 10:41
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in mod normal daca Escapelle a fost administrat corect nu aveti motiv de ingrijorare; datorita administrarii contraceptiei de urgenta exista posibilitatea dereglarii ciclului menstrual. Perioada fertila o cunoasteti in urma efectuarii testelor de ovulatie? In cazul in care nu doriti sa ramaneti insarcinata va recomandam sa aflati cu exactitate perioada ovulatorie si sa consultati un specliast in contraceptie pentru a va recomanda o metoda contraceptiva potrivita pentru dvs.

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
16-06-2017, ora 23:15
dadu19
Nu este medic/terapeut
dadu19
buna seara! Am 17 ani si am cumparat de la farmacie anticonceptionale microgynon, inca nu am inceput sa le iau pentru ca astept sa-mi vina menstruatia..e prima data cand iau.e vre problema ca am inceput de la anii astia?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul