E posibil sa ma contaminez cu HIV?

18-08-2012
lavinia-oana
Nu este medic/terapeut
lavinia-oana
Buna seara,

acum 2 saptamani ne-am pus centrala si au venit 2 instalatori.
Normal, acestia au intrat si in baia mea, sa-si faca nevoile si sa se spele, unde aveam toate obiectele personale.
Printre care aveam si periuta de dinti; ce credeti ? acestia au folosit periuta mea de dinti ? am sanse sa ma contaminez cu HIV, pentru ca m-am spalat si eu in acea zi cu periuta, dupa putin timp de la plecarea lor? Abia azi mi-a venit in gand aceasta idee, dupa ce am vazut la TV un reportaj despre HIV si caile de transmitere, printre care si aceasta...in cazul in care au folosit periuta mea, la unele persoane le mai curge sange din gingii, la periaj..si de aceea am emotii...va rog sa ma ajutati!

Multumesc,
4 comentarii
0
18-08-2012, ora 23:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cred ca esti inclinata spre ipohondrie si acum pandesti si cauti un motiv de ingrijorare.
Este nerealista ingrijorarea ta. Cel putin nerealista.
Daca te chinuie asemenea ganduri e bine sa urmaresti frecventa lor si sa faci mai degraba terapie decat sa ajungi sa te obsedeze probleme de acest gen.
Sanatate!
0
19-08-2012, ora 00:51
Strumf14
Nu este medic/terapeut
Strumf14
Nu deci aceasta este o infectie nu se poate, va rog sa va loati alta periuta acea aruncatio ascultati-ma pe mine si eu am patit asa imi vinea sa il bat
0
19-08-2012, ora 14:37
lavinia-oana
Nu este medic/terapeut
lavinia-oana
Va multumesc pentru raspunsuri.
Iar daca strumf 14 a vorbit intr'un mod ironic, il/o rog sa nu mai foloseasca asemenea moduri pentru a sfatui pe cineva.
Va multumesc!
0
21-08-2012, ora 23:40
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
1.Arunca periuta de dinti la cosul de gunoi, la fel si sapunul.
2.Nu ai de unde sa stii daca unul din cei doi instalatori au HÄ°V.
3.Nu ai de unde sa stii daca s-au periat cu periuta de dinti.( ai spus ca te-ai periat dupa plecarea lor, era cumva periuta umeda?
4.Calmeaza-te pentru ca nu ai ce face altceva.
5. De retinut: in caz de expunere suspecta exista profilaxia de urgenta post-exposure (PEP) - reduce sansele contaminarii( nu este cazul tau)

Acum, ca sa nu mai stai crispata intr-un mod ilar, iti spun ca: unele studii arata ca romanii sunt codasi la spalatul pe dinti, , sansele sunt slabe!
in schimb este posibil sa se fi folosit de deodorantul tau, , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.