e posibil sa ma fi infectat cu HPV?

10-01-2012
utilizator_119078
Nu este medic/terapeut
utilizator_119078
Daca am atins cu buzele si limba penisul partenerului e posibil sa ma fi infectat cu HPV, daca nu am nici o leziune in gura? Nu stiu daca el are sau nu virusul, penisul arata normal, dar ma tem...
4 comentarii
0
10-01-2012, ora 17:09
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cred ca normal este sa gandesti inainte decat sa te temi dupa.
0
10-01-2012, ora 20:22
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Teoretic te poti infecta cu HPV practicand sex oral neprotejat si pot aparea leziuni bucale sau de tract respirator. Uneori leziunile HPV nu sunt evidente macroscopic asa ca iti recomand sa te abtii de la aceste practici, in special daca nu este partenerul tau stabil, pe care sa il cunosti de multa vreme si in care sa ai incredere.
0
11-01-2012, ora 15:04
utilizator_119078
Nu este medic/terapeut
utilizator_119078
Nu imi este forte clar. Daca HPV este contactat prin sex oral, nu este acelasi lucru ca si in cazul sexului obisnuit? Nu intra in sange? Nu pot sa apara leziuni pe col, ci doar la nivelul oral? Scuze pt. a doua interventie. Nu am inteles prea bine.
0
22-01-2012, ora 13:25
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
Buna all!Eu am hpv 16 si inca 4 tulpini cu high risk, am tot facut sex oral cu partenerul meu stabil...dar si normal, pe col nu au fost probleme, dar la nivelul gingiilor mi-au aparut niste bubite mici si albe...Poate fi vorba de un cancer incipient sau de o banala candidoza?Eu cred k daka il am jos, il am si-n sange si il am peste tot...faza cu sexul oral e overacting.pentru ca daca il am in sange si genital, atunci e normal sa fie un factor de aparitie a cancerului oriunde nu neaparat pe pielea penisului, in gura...etc...Spuneti-mi dvs ce parere aveti?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •