E posibil sa sufar DE LABILITATE MENTALA? | Forumul Medical ROmedic

E posibil sa sufar DE LABILITATE MENTALA?

22-07-2008
chiqitita
Nu este medic/terapeut
chiqitita
Inainte tututor celorlalte detalii despre viata mea, as vrea sa imi spuneti cateva din simptomele acestei boli. Ce am gasit pe internet este insuficient. Sotul meu spune despre mine ca sunt o persoana extremista... ori foata foarte foarte calda, ori dintr-odata foarte rece. Gandindu-ma la viata mea, mi-am dat seama ca, de cand m-am casatorit, chiar asa este... 1 zi calda si 5 reci. Nu mai spun ca nu pot dormi noaptea, sunt foarte stresata, ma ingras dintr-un pahar cu apa. Si daca incerc sa vorbesc despre ce ma framanta, fac ce fac si ajung la EL (la sotul meu). Despre mine, si numai despre mine, nu vorbesc mai nimic, parca traiesc prin el. Am ajuns sa cred ca sunt dependenta de el (insa numai psihic sa zic asa). Suntem intr-o situatie foarte incerta. el nu lucreaza de 2 ani de cand ne-am casatorit, eu da. In acest timp el si-a facut conturi pe tot felul de site-uri de dating, toata ziua sta pe messenger si nu face absolut nimic in casa. Chirie.. si toate celelalte lipsuri. Iar eu, desi in momentele de realism vad ca nu pot construi o viata alaturi de un barbat care nu comunica, care nu face nimic, daca nu are chef etc etc... desi, sunt independenta material, desi am vazut tot ce discuta el pe mess si ce face si cum minte. totusi, nu sunt in stare sa o rup. Simt ca ma sfasii de-a dreptul. De aia intreb: sunt labila mintal?
5 comentarii
0
22-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
chiquitita, darga mea, nici vorba de asa ecva.Esti doar intr-un impas in viata, in care trebuie sa iei o hotarare...Si probabil esti indragostita..Pune piciorul in prag si rupe-o cu el!Un asa barbat, care pe langa ca nu lucreaza, mai si flirteaza pe mess toata ziua nu e bun de nimik!Aduna-te si redevino independenta.Barbati(mult mai buni ca el) se gasesc!Iar tu ai sa gasesti ce-ti trebuie.Nu trebuie sa-ti fie teama ca ramai singura.Nu te mai chinui singura continuand relatia.Sant alaturi de tine, daca vrei sa mai vorbim.Dar parerea mea asta e:desparte-te de el pt ca isi bate jok de tine pe fata!
0
24-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
e si asta la mijloc mai precis cred in primul rand caci tu iti iubesti sotul dar mai ai si o problema de comportament dependenta de o anumita persoana as numio eu . DEci din cate am inteles sotul tau nu lucreaza deci nu are servici. HOPA! o necunoscuta pe care o notam cu x bine? A doua necunoscuta : de ce iti spune ca esti extremista? ha? care-i treaba el cum e ? . A treia necunoscuta : comunicarea lui pe mesenger : CE SI CU CINE COMUNICA CARE SUNT TEMELE LUI PE MESENGER? . DECI tu ai 3 necunoscute si astea in primii 3 ani de casnicie. Stii ceva poti sa ai si 1000 de necunoscute totul se rezolva dar clar trebuie schimbarea lui. LUCRURILE STAU ASTFEL: care-i treaba cu voi el are probleme de sanatate de ce nu se duce la munca ? stii ceva? tu trebuie sa fii tratata ca o floare de sotul tau tu trebuie sa stai acasa si el sa munceasca. DECI DACA este invers si asta spun pentru toate cazurile similare din lume nu de pe saite (EXCEPTIE bolnavii handicapatii cei necajiti de soarta carora patronii le inchid usa in nas ).AICI Sunt probleme mari : casatorie apoi copii responsabilitati. INtreabal vrea sau ii place mai mult viata de scolar docil al lu mami pe messSCUZA-ma) . DA din punctul meu de vedere barbatii care cer sau asteapta bani DE LA O FEMEIE nu sunt barbati ei sunt deja depersonalizati nu mai au nimic masculin DECI in cazul meu totul moare deci atunci nu mai am deaface cu un barbat . deci parerea mea care inchide totodata acest subiect este urmatoarea : iubire? IUBIRE IUBIRE IUBIRE iuBIRE?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
24-07-2008, ora 00:00
chiqitita
Nu este medic/terapeut
chiqitita
El culege ID-uri de la femei pt mess.. si ce vorbeste cu ele? Pai le abureste.. le creeaza vise, le da sperante... ca vor fi impreuna, le minte ca le scrie de la "birou"... ca va veni in delegatie la ele... etc etc... si bineinteles... SEX pe messenger, cu webcam... cu soapte.. etc etc
Dar dincolo de astea, in viata reala, e foarte calm din acest punct de vedere, dar si din celelalte.
Momentan trec prin criza vietii mele: proprietarii ne dau afara, eu imi schimb serviciul...tb sa imi iau o casa si dilema este ce fac cu el? Nu am incredere in el, sunt dezamagita. casa imi trebuie.
0
24-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
daca chiar vrei sa stii parerea mea este urmatoarea :eu nu am sfatuit pe nimeni niciodata sa paraseasca pe cineva deci nu asta nu este o fata a iubirii deci daca il iubesti atunci faci tot posibilul sa il schimbi tu pe el si dupa parerea mea incepe cu inceputul.: oricum tu esti o femeie buna ca il accepti asa si te felicit : deci : PLAN DE ACTIUNE:1. discutii calme frumoase ca intre 2 tineri proaspati casatoriti.discutii pe diverse teme placute nicidecum care pot aduce nori ma intelegi 2. in pat cand stati amandoi frumos culcati cu o voce de caprioara conversatie calda cam ce are de gand cu serviciul cu tine cu un eventual bebe deci sa fiti si voi o familie adevarata cu bebe sau fara. 3.schimbarea ta incetul cu incetul totala : aranjata machiata sexy la servici dar si acasa iar in pat cred ca mai inteles super tare dar incetisor nu dintr-odata.E facand aceste lucruri in paralel nu foarte des in pat sustii in soapta vorbe placute si idei de schimbare ale lui dar si ca-l iubesti mult si ca-l vrei numai pentru tine si nu-l vrei impartit cu chatul. DECI ai inteles bine pana aici : hoata prefacuta sexy artista.Mai departe in timp cu zilele dar nu garantez cam dupa 1 saptamana fa-io detasare completa de la compiuter dar nu siu ce sa zic ar fi o solutie buna sa termine cu messul ma intelegi?DEci el nu are o preocupare anume acasa singur se plictiseste de aia era bun serviciul si apoi ti-am mai spus e mare prostie din partea ta sa muncesti si pt el.SA-ti spun si de ce :in viata toti barbatii sunt cocosi si cand ei iubesc o femeie si-o dovedesc astfel:protectie iubire si ei depun efort pt pers iubita si nu invers pt caci de aia ei se numesc barbati iar noi femei deci implicit noi nu putem face ce ei fac clar?sau nu .DEci daca inca nu lucreaza ceea ce e rau atunci dupa toate chestiile astea te dai bine si ii sugerezi sa paraseasca orice contact cu messul altfel daca nu aceste lucruri se vor transforma intr-o boala cronica pentru el deci chestiile astea nu aduc nimic bun intr-o familie sau cuplu casatorit .O ALTA VARianta dureroasa este sa traiesti asa cum este cu el daca altfel nu se poate si tu il vrei neaparat dar nu zic absolut nimic pentru ca placerile fiecaruia nu se comenteaza sper ca te-am putut ajuta si eu cu ceva si mi-ar parea bine
0
25-07-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Chiqitita,
Labilitatea psihica nu este o boala in sine, ci un simptom ce poate aparea asociat mai multor tulburari psihice. Se manifesta ca schimbare brusca si nejustificata a starii emotionale. Cu alte cuvinte, schimbarea polaritatii afective (de la pozitiva la negativa, si invers) nu are nicio cauza detectabila in mediul exterior si scapa controlului voluntar.
Insa nu cred ca este cazul tau, pentru ca situatia pe care o descrii iti ofera multe prilejuri de a-ti schimba dispozitia. Deci, vestea buna este ca sunt putine sanse ca tu sa fii labila emotional, insa pe de alta parte, exista in viata ta suficiente circumstante nefavorabile care iti pot afecta puternic echilibrul psihic.
Daca te simti blocata in situatia prezenta si nu poti face nicio schimbare de una singura, adreseaza-te unui psiholog sau unui psihoterapeut.
Exista viata pentru tine si dincolo de el...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul