e sifilis?

19-03-2009
gina_40
Nu este medic/terapeut
gina_40
la rezultatul de laborator: rpr negativ, tpha pozitiv... de ce? eu nu am facut niciodata tratament ptr sifilis sau pot fi rezultatele gresite?
7 comentarii
0
24-03-2009, ora 13:01
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
Ce iti pot spune este sa repeti testu la alt centru de recoltare eu am diagnosticu vdrl pozitiv si thpa pozitiv dupa multe teste odata fiind negativ nu stiu ce sa mai cred azi ma duc la dermatolog sunt diperat mai sunt si virgin nu stiu cum am putut lua simptome nu am nu mi'a aparut niciodata sancru sifilitic am citit ca pot fi fals poztive din cauza unor alte infectii cum ar fi in cazu meu sper sa am monoculeoza :(
0
17-10-2009, ora 16:58
dinualexuta
Nu este medic/terapeut
dinualexuta
as vrea va rog sa ma lamuriti si pe mine.mama mea a facut analize pt vdrl si tpha si au iesit pozitive, tpha cu 2+, ce inseamna?am inteles k e posibil sa ai doar anticorpi pt boala sau sa se fi tratat sg si sa nu stie, doctorita spune k e posibil sa fi avut acu cativa ani si sa se fi tratat sg, e posibil??am citit pe un forum k dak i-a iesit cruciulite dalea pana la 1/2, 1/4, 1/8, e posibil sa aiba doar anticorpi, lamuriti-ma si pe mn va rog
0
17-10-2009, ora 19:57
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
Alexuta daca sunt aman2 pozitive, trebuie sa se prezinte la un medic dermatelog cat mai rapid
Daca VDRL este negativ si THPA este pozitiv inseamna ca a avut in trecut si sa vindecat...dar daca VDRL este pozitiv si THPA pozitiv sa se prezinte cat mai rapid la un medic dermatolog
0
13-12-2009, ora 20:12
soulja13
Nu este medic/terapeut
soulja13
ar putea fi vorba de un sifilis într-o fază foarte timpurie: în caz de suspiciune clinică se recomandă repetarea serologiei peste 2 săptămâni sau efectuarea FTA-ABS IgM sau EIA IgM;
0
26-07-2010, ora 17:57
LAVI 23
Nu este medic/terapeut
LAVI 23
buna sunt lavi.si sunt insarcinata in 17 sapt.sunt disperata, si la mine e prima oara cand fac acest test pentru sifilis si mia iesit tpha;pozitiv1/640 si rpr ;negativ.acum astept rezultatele de la IgG SI IgM.CINE POATE SAMI EXPLICE SI MIE CE INSEAMNA ?SPER SA NU PATEASCA NIMIC BEBE MIL DORESC FOARTE MULT.ASTEPT RASPUNS
0
13-04-2011, ora 16:43
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
buna ziua..am si eu o curiozitate " sifilisul provoaca caderea parului pe portiuni "' cunosc pe cineva cu problema asta...astept raspuns va multumesc anticipat
0
30-06-2011, ora 11:17
Mvg152w
Nu este medic/terapeut
Mvg152w
La ce perioada de timp dupa ce am terminat tratamentul pt sifilis pot avea relatii sexuale ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: