ecco doppler carotido vertebral continuare

08-05-2009
emi 8
Nu este medic/terapeut
emi 8
Buna,
Ma scuzati dar prima parte am apasat din gresala fara sa fi puut scrie pana la sfarsit
Deci, bunicamea a fost internata la spital cu simptome de ameteli, nu avea echilibru si are diabet de cca 15 ani (ia insulina de cca 5 ani)si i s-a faut un ecco doppler carotido vertebral la care concluzia este ca are o stenoza stransa de cca 95% la origine AC stanga, flux inversat in artera oftalmica stanga.Mi s-a spus, ca trebuie operta cu aceasta stenoza de carotida interna stg. ca ar putea sa faca paralizie.Pe biletul de externare din spital am mai citit niste diagnostice seundare cum este : INSUF. MITRALA GR.II, INSUF.TRIUSPIDIANA GR III, DZ TIP II ID HTA ESENTIALA ST.II SPONDILOZA CERVICO LOMBARA. A urmat tratament cu anticoagulant, hipotensoare, antiagregant palchetar, antiertiginoase, vasoative cerebrale, acid alfa lipoic la care a reactionat favorabil.La externare a primit urmatoarele medicamente plavix, aspenter, crestor, vitalin, norvasc, tertensif si binenteles insulina.
As dori sa va rog sa imi expliati ce inseamna aceste diagnostice secundare, mai ales primele doua (cat de grav este)si ultima si daca ati putea sa imi descrieti cum deurge o asemenea operatie si cat este de grav starea ei.Sunt cam ingrijorata pe ecco doppler sunt trecute multe informatii negative eventual le scriu poate va ajuta.

Eco doppler carotido vertebral
DREAPTA : ACC fara modificari semnifiative; Gim=1mm;Vmax =80 ; V diastolic=25/cm/sec
Bulb: cu leziuni ATS, calificate, nesemnifiative
ACI dez ATC nesemnificative(stenoza de cca30% laorigine);V = 110/40 m/sec ;moderata accelerare a fluxului sanguin lanivelul unei bule spre profunzime;ACE u leziuni TS nesemnifivative hemodinamice
Vmax=110cm/sec; Vdiast =10 cm/sec;A vertebrala 50/15 cm/sec lanivelulsegmentului V2;A oftalmica 25/5 cm/sec
STANGA ACC fara leziuni semnificative Gim=1 mm; V max= 75, Vdiastolic=10 cm/sec
Bulb cu leziuni ATS colcificate
ACI cu placa ATS anfoctuoasa situata la origine ce realizeaza stenoza stransa de cca 95% la aest nivel Vmax=4 m/sec;Vdiast=1, 4 m/sec
ACE u leziuni ATS nesemnifivative hemodinamic Vmax= 130 cm/s;V diast=10 cm/s
A vertebrala 65/20 cm/sec lanivelul segmentului V2 ;A oftalmica 30/8 cm/sec flux inversat
EO CARD
HVS concentrica moderata;VS eficient;FE > 60%
Disfunctie diastolia de tip pseudo normal, Insuficienta mitrala moderata;AS usor dilatat 42 mm;Ateromatoza valvei aortice;Insufiienta tricuspidiana moderata/severa ;HTP=65 mm Hg

In speranta unui raspuns astept emil -
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.