Ecografie

21-12-2010
Teodora92
Nu este medic/terapeut
Teodora92
In urma unei ecografii, am obtinut urmatoarele rezultate: uter in retroversie, usor marit; formatiune stanga chistica de 31 mm, cu pereti ingrosati; lichid in sacul Duglas. De asemenea, doctorul a precizat faptul ca chistul este vechi. Mentionez ca am 18 ani. Ce presupune acest rezultat pentru ca dansul nu mi-a explicat mai nimic? Este grav? Chistul trebuie operat?

Va multumesc pentru timpul acordat!
2 comentarii
0
24-12-2010, ora 05:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca nu da simptome suparatoare, probabil ca nu trebuie operat. Dar trebuie tinut sub observatie. Concret, asta inseamna sa mai faceti o ecografie peste 6 luni pentru a vedea daca scade, creste sau ramane la fel.
0
03-01-2011, ora 12:19
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna ziua domnule doctor am si eu o problema.mia venit ciclu in 17 dec cam pana in 23 sa zic din 23 pana in28 nam avut nimic iar din 29 am inceput sa mi vina cv mai urat mai tulbure iar de 2 zile mi se pare cami vine sange curat un rosu aprins si ma doare in partea stanga la ovar probabil nu mi sa mai intamplat niciodata am 42 de ani ce sa fie?va anunt ca am o hernie inghinala sa aiba legatura?la control am fost cam de 1 an si mia zis ca nam probleme chiar deloc.nu prea am fost eu in clar si mam mai dus la altu cam la o luna distanta si mia gasit exocervicita si colpita mia dat trat cu pap tip 2am facut trat si nam mai fost si acuma uite ce sa patesc sa fie de la stres ca in ultima perioada chiar am asa multe probleme si prea le pun la suflet.de venit numi vine tare dar asa cat sa fiu murdara va rog un raspuns am sa mg maine la un control ca azi e ca prima zi va rog un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.