ecografie cord

08-02-2010
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Bunaziua! In 1998 am facut o ecografie pe cord si mi-a rezultat "UM Suplu cu deschidere normala cu discret prolaps pe UMA nesemnificativ hemodinamic". Pe trimitere scria ceva de genul Suflu sistolic in focarul aortic. Imi puteti spune ce inseamna si daca in lipsa unui tratament poate sa evolueze o posibila boala de cord? Am probleme ocazional cand ma supar(sunt o fire f.sensibila si nu pot depasi aceasta), am ca o gheara in partea stanga si ma oboseste chiar si cand respir. Situatia asta ma tine cam intre 3-5 zile si trece cu extraveral. Am si hipertiroidism descoperit cam de 10 ani si iau tratament. Un doc. mi-a dat Tyrozol si altul Eutyrox dupa care m-am simtit mai rau. Va multumesc!
3 comentarii
0
08-02-2010, ora 13:15
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Mentionez ca tratamentele pentru hipertiroidism le-am facut separat si cu decalaj de 2 luni intre ele.
0
15-02-2010, ora 14:18
Vali2010
Nu este medic/terapeut
Vali2010
Buna.In lipsa unui tratament adecvat, inima evolueaza din rau in mai rau.Eu sufar de inima de multi ani si traiesc din medicamente.Si eu sunt foarte sensibila si am incercat sa ma schimb, dar nu pot.Daca vrei sa vorbim prin email sau messenger, lasa-mi o adresa de email si mi-ar face placere.Sufar de anghina instabila, o boala grava care duce la infarct.Am suferit un infarct luna trecuta, dar am fost norocoasa ca salvarea a venit repede si m-au defibrilat pe loc si inima a reinceput sa-mi bata, pentru ca se oprise cand au venit medicii.Insa ma confrunt aproape zilnic cu crize dureroase de anghina iar unul din simptome seamana cu cel de la inima ta.Am gheara puternica la inima care ma strange dureros si obosesc foarte repede.In plus mie imi palpita cumplit inima si ma sufoc la fiecare criza cardiaca.Nu cumva gheara de la inima pe care o ai e un semn de anghina pectorala? Ar trebui sa mergi urgent la un cardiolog sa-i spui de gheara si sa faci EKG.Sanatate si astept sa vb si in particular.
0
17-02-2010, ora 15:53
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Multumesc de raspuns si da mi-ar face placere sa vorbesc cu cineva despre aceasta probl. -... Pe curand!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.