ecografie ficat

09-02-2014
ioan73
Nu este medic/terapeut
ioan73
Buna ziua.Sotul mu si facut o ecografie in august:ficat ecostructura omogena, lob drept:120mm, lob sting:65.5 mm, vena porta:11.7...Flux portal hepatopet cu velocitate maxima:14.2 cm/sec; Colecist;ax splenoportal;pancreas;aorta; rinichi toate normale; splina;omogea 124.5 iar acum a repetat ecografia lobdrept143.8(acum 5 luni 120) iar lob sting;76.6 5(acum 5luni 65.5) in rest acelasi aspect, nu are hepatita c nici b nu prea consuma alcool.As dori sa va intreb se poate sa fie ciroza?sau inceput de ciroza?
4 comentarii
0
10-02-2014, ora 14:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FICATUL se poate ingrasa si se pote depune grasime si acest lucru se numeste STEATOZA HEPATICA, care inclusiv gradul 4 este steatoza de unde ficatul se regenereaza, si incepand cu gradul 5 incepe ciroza de unde nu se mai regenereaza.
Aceasta steatoza poate fi din urmatoarele cazuri din cate mia explicat mie gastroenterologul care ma tratat din gradul4: din cauza stresului, programului haotic de somn, oboseala, ingrasarea, mancarea grasa, eu nu tinea posturi care se mai numesc si detoxifierea organismului, nu tineam regim alimentar, SUCURI ACIDULATE SUNT CELE MAI NOCIVE, bere, apa minerala, bautura dar nu intotdeauna, la mine a fost ca un efect al unei tumori din cate am citit, si alte cauze.
PT a stii cu siguranta mergi cu sotul pt a fi consultat si cu analizele si ecografia la un gastro, si o sa urmeze un tratament care nu este greu si ceaiuri hepatice, miere dimineata pe stomacul gol o lingurita tinuta sub limba este locul care face legatura cu ficatul, sa se odihneasca.Nu este grav se poate rezolva dar sa nu se astepte prea mult.
Daca doresti dami un numar de cosmote de preferat pe privat si mai vorbim.
0
10-02-2014, ora 16:15
ioan73
Nu este medic/terapeut
ioan73
Va multumesc ptr raspuns.Noi stam in franta analizele toate sint bune doar trigliceride mari si colesterol dar ia tratament si are probleme cu tensiunea este prea mare (are 40 de ani).As dori sa va intreb despre taiatul sub limba oare functioneaza, sotul nu prea maninca gras de vreo doi ani si nici eu (eu am hepatita c) zahar nu consumam numai miere in cafea, ceai in sosuri, fara prea multa sare, apa numai plata, ii silimarina, si acum il cam doare sau inteapa la ficat.o sa mergem sa faca un fibroscan.Nu ati auzit pe nimeni care a fost in tibet pentru a face tratament?am auzit ca acolo is tratamente numai pe baza de plante.Va multumesc.Sanatete
0
10-02-2014, ora 20:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am luat ca medicamente dar la recomandarea medicului curant de gastroenterologie urmatoarele: 10zile SARGENOR FIOLE sunt produse in franta si se dau la ciroza, liv52 sau esentiale forte n sunt acelasi lucru, silimarina, omega3 cu ulei de somon de 600ml, sau 1 000ml, SI CEAIURI HEPATICE, si dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere tinuta sub limba locul care face legatura cu ficatul.
CA simptome aveam: simteam ca o minge si nu puteam sta pe burta, adormeam dupa ce mancam, eram obosit, vomitam in somn, imi venea mancarea inapoi, aveam ceva pete pe fata si cap, si eu consumam alcool doar la circa 1-2 saptamani dar consumam pepsi zilnic aproape.
DACA doresti iti transmit adresa mea de yahoo si vorbim.
0
11-02-2014, ora 23:52
ioan73
Nu este medic/terapeut
ioan73
Buna ati spus ca ati luat sargenor am vazut prospectul contine arginina, si eu am cumparat de vrep 500 euro(poate dublu) med pe baza de plante, dar sa stiti ca am auzit ca desmodium este mai bun si eu am de la firma leisceur(cam asa ceva) trimitetimi adresa de Yahoo.Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •