Ecografie parti moi

27-05-2018
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna ziua dl doctor. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere pentru următorul rezultat:

I. Regiune cervicala dreapta:
Glade salivare fara modificări ecografice
Glanda parotidă fara modif ecogr
Latero-cervicala fara adenopatii.

II. Regiune cerv stanga:
Glanda salivară submandibular dimensiuni 2.70/1.70, ecostructura discret neomogenă cu aspect ecografic granular difuz.
Glanda parotidă fara modificări ecografice.

Sub unghiul mandibulei: adenopatie veche cu dim 1.26/0.70 cm fara modif suspecte de vascularizație.
Submandibular cateva adenopatii de tip inflamator cu diametrul 1.15-1.45cm cu discreta vascularizație centrală.

Menționez ca am 27 de ani, am probleme cu amigdalele anul trecut am avut 5 episoade cu febra si puroi si antibiotic, anul acesta 2. ma deranjeaza si o masea de minte care are doar 2 colți ieșiți in lateralul gingiei care este umflata si doare la atingere si am si altele cariate sau sparte. Dna dr de la eco m-a intrebat daca am probleme cu maselele si de asta am tinut sa precizez. Dna dr de la ORL mi-a recomandat sa fac si un RMN si o analiza pt anti ss-ro anti ss-la si consult chirurgie OMF. Este necesar RMN? Ar trebui sa imi fac griji? Ce analiza sa fac prioritar?

Va Multumesc frumos.
2 comentarii
0
27-05-2018, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu te ajuta cu nimic RMN
2. nu te ajuta cu nimic sa iti faci griji..ast anu rezolva problema
3 ganglionii sunt d ela infectiiel dentare si obligatoriu trebuei extrtase la stomatolog
4 glanda salivara, gatul si amigdalele sufera de la alimentati incorecta, si refluxul gastro-eosfagian
asa ca obligatoriu si conult la Gastrologie
daca rezovi cu digestia si te alimentezi corect.. n.oo sa mai faci amigdalita
0
27-05-2018, ora 13:38
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Multumesc frumos pentru raspuns dl doctor. Am si probleme gastro si biliare intr-adevăr. Cu dantura voi incerca sa rezolv cat de curand. Eu am frica de RMN din cauza claustrofobie si de aceea am tinut sa va intreb daca ma ajuta cu ceva. Din rezultatele ecografiei pare a fi ceva sa ma îngrijoreze ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.