ecografie tiroida-ce inseamna aceste rezultate?

14-01-2011
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
Lob drept - cu dimensiuni normale:
- diametrul antero-posterior - 1.7 cm
- diametrul transversal - 2 cm
- diametrul cranio-caudal - 4 cm
- contur regulat,
- echostructura neomogena prin prezenta unor mici noduli hipoecogeni, de maxim 3.8 mm diametrul, redusi numeric.

Regiune istmica - grosime normala - 2 mm - contur regulat, - echostructura omogena Lob stang - cu dimensiuni normale: - diametrul antero-posterior - 1.2 cm - diametrul transversal - 1.8 cm - diametrul cranio-caudal - 3.8 cm. - contur regulat, - echostructura neomogena prin prezenta unor mici noduli hipoecogeni, de maxim 2.6 mm diametrul. Capsula tiroidiana- intacta. Fara anomalii de vascularizatie intraparenchimatoasa.

Latero-cervicale bilateral-ganglioni de tip inflamator.

Ce inseamna asta? va multumesc mult!!!
4 comentarii
0
13-02-2011, ora 15:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
Rugaminte pt.interpretarea rezultatelor echo tiroida (1 martie 2010):
LTD - aspect hipoecogen +
19, 5/ 16, 6/ 39, 2 VLTD = 6, 6 mm
LTS - aspect hipoecogen +
17, 2/ 15, 4/ 26, 9 VLTS = 3, 7 mm
istm sau ??(nu se intelege) tiroidian hipoecogen +
Dg.: tiroida (nu prea inteleg)...?/ limfoarara??
Am primit euthyrox de 25, cate 1/2 tableta/zi...si ma simt f.bine.
Intrebare:
1)- este importanta -o anumita ora- pt.a lua aceste pastile? (mi-a zis intre 6-7 dim.)..dar nu intotdeauna, ma scol la ora asta! are vreo importnta?
2)- am refacut analizele la 25.01.2011, cu urmatoarele rezultate:
- TSH= 5, 33 ul/ml din limita 0, 5- 8, 9
- FT4= 15 mol/l din limita 10- 28, 2
- FT3= 5, 79mol/l din limita 4, 25- 8, 1
Ar trebui sa refac echo tiroidian?
3) tratamentul se face toata viata?..sau "odata"..se va intrerupe?
Cu urarile mele de bine si sanatate, astept raspuns.
O zi buna!
0
06-09-2011, ora 14:02
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna buna.Mi-am facut chiar azi ecografie la tiroida, si pe buletin scrie cam asa:

Lob drept omogen, normoecogen, volum 6.4 cc

Istm : 3, 8 mm

Lob stang omogen, normoecogen, volum: 4, 1 cc.

Vascularizatia este de aspect normal.

Fara adenopatii laterocervicale.


Multumesc
0
22-05-2012, ora 21:06
elena57
Nu este medic/terapeut
elena57
buna seara
As dori sa solicit un raspuns dar este prima oara si nu stiu daca procedez bine.
Mi-am facut ecografie tiroidiana si am aproximativ acest rezultat
lob drept tiroidian- neomogen cu o insula lipoecogena (?) postero-medial ce prezinta o reducere de semnal vascular in PD. imagine nodulara hipoecogena la nivelul regiunii istimice de 1 cm cu semnal vascular periferic de 8mm
Lobul stang tiroidian- normal adenopatii laterocervicale pe lantul inferior stang si pe lantul mijlociu stang
Va rog dati-mi un sfat Ce este ? ce sa fac ?
0
28-06-2012, ora 11:20
lazarescul
Nu este medic/terapeut
lazarescul
Buna ziua! Pentru cei ce au tiroida sa ia Life Impulse cu NONI BIO - vitalizant (2 linguri/zi dimineata pe stomacul gol inainte cu 30 minute de masa. Lingura sa fie din plastic/lemn, nu metalica/inox, deoarece este un suc organic si sa nu oxideze/pierde din proprietati. Timp de 3 luni de zile!

Beneficii

Beneficiu principal: regulator metabolic Beneficiu secundar: imunoprotector Recomandari: "¢ energizant si intareste sistemul imunitar; "¢ regulator metabolic; "¢ reduce stresul; "¢ regleaza tensiunea arteriala; "¢ amelioreaza simptomele artritei; "¢ antioxidant si antiinflamator; antitiroidian; anticancerigen; antitumoral; antidiabetic; analgezic; hipotensiv"¢ indicat pentru combaterea insomniei; "¢ pentru ameliorarea tulburarilor digestive; "¢ amelioreaza simptomele artritei.
Efecte

Originara din Insula Tahiti, aceasta planta este cunoscuta ca fiind bogata in antioxidanti, vitamine, enzime si minerale, care ajuta la mentinerea sistemului imunitar, cresterea nivelului de energie, reglarea presiunii sangelui, buna functionare a sistemului digestiv. Fructul Noni este folosit in mod traditional in urmatoarele situatii: dureri de cap, oboseala cronica, depresie, nivel scazut de energie, dureri de spate, dureri ale articulatiilor, colesterol crescut si probleme respiratorii. Datorita continutului de Proxeronina, Scopoletina si Xeronina, considerata ca acceleratoare a regenerarii celulelor, Suplimentul alimentar BIO cu NONI Life Impulse ajuta la derularea optima a procesului de digestie.
Gasiti produsul doar la farmacii naturiste. Poducator BIO LIFE-CARE (asa sa cereti, deoarece acestea sunt CERTIFICATE BIO, restul mai contin chimicale si nu va recomand, decat cele CERTIFICATE BIO).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia tiroidiana
  •