E.coli in urina

18-10-2008
mushu
Nu este medic/terapeut
mushu
Buna ziua,
va rog sa-mi raspundeti la intrebare:
fiului meu, 29 ani i-a iesit urocultura cu infectie E.COI -5000 germeni ml. I s-a efectuat antibiograma, este rezistent la Amoxicilina si eritromicina si intermediar la oxaciclina. Problema este ca medicul de familie nu a prescris antibiotic. Consumul mare de lichide este suficient pentru sterilizare? Ce ar trebui sa facem?
Multumesc.
5 comentarii
0
18-10-2008, ora 22:09
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
trebuie sa fie peste 100 000 germeni/ml pt a se considera pozitiv. Daca sunt doar 5000, nu e pozitiv, dar sunt aproape sigur ca nu e 5000 ci 10 la puterea 5...in care caz- trebuie antibiotic conform antibiogramei- trebuie ales un antibiotic la care e sensibil(mi-ati scris antibiograma doar partial- nu se poate sa se fi facut doar la 3 antibiotice).
0
19-10-2008, ora 11:58
mushu
Nu este medic/terapeut
mushu
Mutumesc mult pentru raspuns, domnule doctor..Analiza scrisa in buletinul de analiza arata asa:
E.COLI - 5.000 GERMENI ML
Amoxicilina - REZISTENT
Amoxicilina +Acid clavulanic - REZISTENT
Oxacilina- INTERMEDIAR
Va rog mult spuneti-mi ce sa fac?Medicul de familie e prietena mea, eu stiu ca nu vrea sa-i incarce ficatul cu antibiotice, dar nu as vrea sa creasca infectia. Ce as putea sa-i dau pentru sterilizare? E suficient mult ceai, apa si eventual un urodezinfectant? Multumesc inca odata.
0
19-10-2008, ora 21:52
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Cred ca e gresit scris buletinul de analize- pt ca- daca erau doar 5000 germeni si nu 100 000 atunci nu ar trebui facuta antbiograma si atunci nu trebuie tratament. Practic laboratorul se contrazice singur- pe de o parte spune ca sunt doar 5000 germeni, pe de alta parte face antibiograma- deci recomanda un antibiotic- dar nu ne ofera nici o sansa- in sensul ca ne da doar 3 antibiotice la care la nici unul din ele nu e sensibil...
Asadar- recomand sa repetati urocultura.
De asemenea, recomand si un sumar de urina, poate ajuta si el f mult sa stim sigur daca e infectie urinara.
0
03-12-2009, ora 18:48
Florina A
Nu este medic/terapeut
Florina A
BUNA SEARA, AM SI EU O INTREBARE IN LEGATURA CU ANTIBIOGRAMA CE INSEAMNA SENSIBIL SI REZISTENT ADK CARE ANTIBIOTEC TREBUIE LUAT DE ACOLO.PTR CA MI A IESIT E COLI. MI A IESIT SENSUBIL IMIPENEM, GENTAMICI
NA, OFLOXACINA, NORFLOXACIN, CIPROFLOXACIN, LEVOFLOXACIN, MEROPENEM. REZISTENT AMOXICILINA
0
05-05-2022, ora 14:45
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
E. Coli este o bacterie care colonizeaza intestinul gros și zona urogenitala la bărbați și femei.
Prezenta acestei bacterii in uretra nu este o problema dacă nu aveți simptome : dureri, mictii dureroase, senzații de arsura …
O problema este dacă in analiza generală de urina sunt prezente ( baterii + ) și ( leucocite mai mult de 3-5 in Cîmpulung De vedere ) iar la UROCULTURA se confirma E. Coli cu titlul mai mare de 10.*2 !!!!
In așa caz adresați-vă la urolog !
Sucese și multă sănătate va dorim !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •