efecte adverse?

27-03-2009
adeena
Nu este medic/terapeut
adeena
buna ziua! in urma cu 1 luna am fost diagnosticat cu:atac ischemic tranzitor in SVB, sindrom cefalalgic, sindrom vertiginos, stenoza ACC dreapta 30-40%.mi s-a recomandat:tratament cu:Bilobil forte 3 cp/zi, Aggrenox 2cp/zi, Pramistar 2 cp/zi, Pronoram 1 cp/zi si Vitalin 1 cp/zi, regim hipolipidic si recontrol peste 3 luni.problema este ca, de cand am inceput tratamentul, (2 saptamani)am dureri si senzatie de fierbinteala in partile laterale ale gatului cu inrosirea zonei respective si nod in gat.va rog sa-mi spuneti daca sunt doar efecte adverse ale tratamentului sau agravarea bolii.in prospecte am citit ca este containdicata administrarea bilobilului in acelasi timp cu aggrenox.este adevarata?ce ar trebui sa fac?va multumesc!
1 comentarii
0
28-03-2009, ora 18:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu se agraveaza bolile ce le ai ci sunt efecte ale terapiei.Trebuie neaparat sa mergi la medic cu medicamentele si sa povestesti ce ti se intampla.De obicei cand se administreaza medicamente pentru sistemul nervos cu efect sinergic [ Bilobil si Pramistar ] dozele se reduc tocmai pentru a preintampina efecte adverse cumulate.Intreaba daca Vitalin il poti incepe mai tarziu, peste cateva luni.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.