efecte post tratament cu cipralex, in sarcina

05-07-2009
gabymarian
Nu este medic/terapeut
gabymarian
Buna, fac tratament cu cipralex-10mg/zi, de 6 luni, medicul mi-a spus ca e necesar minim 7 luni;voiam sa va intreb dupa cat timp as putea ramane insarcinata, sa nu aiba efecte negative asupra unei sarcini?
7 comentarii
0
05-07-2009, ora 17:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Dupa parerea mea (nu sunt medic), dupa ce ati intrerupt antidepresivul trebuie sa faceti un tratament cu vitamine si minerale, dar mai ales cu ACID FOLIC (vit. B9 - scade foarte mult riscul de aparitie al malformatiilor congenitale, si nu numai). Sa consultati un ginecolog si cred ca in maxim 6 luni veti putea concepe un copil minunat. Sa va ajute Dumnezeu!

Numai Bine!
0
06-07-2009, ora 22:58
gabymarian
Nu este medic/terapeut
gabymarian
multumesc pt sfat, cred si eu ca trebuie sa iau acidul folic, ma interesa si o parere avizata in legatura cu efectele, post cipralex
0
07-07-2009, ora 11:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu placere!
0
17-07-2009, ora 19:58
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
nu are nici un efect rau cipralexul.Eu am luat ptr o depresie timp de un an si jumatate.Nici nu m-a ajutat prea mult ca nu am scapat de depresie dar nici nu mi-a afectat nimic.
0
19-07-2009, ora 14:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cipralex-ul, comprimate filmate de 10 mg, respectiv oxalat de escitalopram, adica substanta activa a Cipralexului poate sa produca o sumedenie de efecte negative, precum:

Mai putin frecvente (la mai mult de 1 din 1000 persoane si la mai putin de 1 din 100 persoane):
- sangerari neobisnuite, incluzand sangerari gastro-intestinale
- eruptii urticariene (urticarie), eruptii pe piele, mancarime (prurit)
- scrasnet de dinti, stare de agitatie, neliniste, atac de panica, stare de confuzie
- tulburari de somn, tulburari de gust, lesin (sincopa)
- marirea pupilei (midriaza), tulburari de vedere, sunete in urechi (tinitus)
- caderea parului
- sangerari vaginale
- scaderea greutatii corporale
- accelerarea batailor inimii
- tumefierea bratelor sau a picioarelor
- sangerari nazale
Rare (la mai mult de 1 din 10.000 si la mai putin de 1 din 1000 persoane)
- daca aveti umflaturi la nivelul pielii, limbii, buzelor sau fetei, sau aveti dificultati de respiratie sau de inghitire (reactii alergice), anuntati medicul sau mergeti imediat la spital
- daca aveti febra mare, stare de agitatie, stare de confuzie, tremuraturi si contractii bruste ale muschilor, acestea pot fi semne ale unei stari rare numita sindrom serotoninergic. Daca simtiti acestea, adresati-va medicului.
- agresivitate, depersonalizare, halucinatii
- rarirea batailor inimii
- evenimente legate de suicid
Trebuie sa va adresati medicului sau sa mergeti direct la spital daca remarcati urmatoarele evenimente adverse:
- dificultati de urinare
- convulsii
- ingalbenirea pielii si a albului ochilor sunt semne de afectare a ficatului/hepatita
Foarte frecvente (la mai mult de 1 din 10 persoane):
- stare de rau (greata)
Frecvente (la mai mult de 1 din 100 persoane, dar la mai putin de 1 din 10 persoane):
- nas infundat sau cu secretii (sinuzita)
- scaderea sau cresterea poftei de mancare
- anxietate, neliniste, vise anormale, dificultati de adormire, somnolenta, ameteli, cascat, tremor, senzatii de intepaturi la nivelul pielii
- diaree, constipatie, varsaturi, gura uscata
- cresterea sudoratiei
- dureri musculare si articulare (artralgii si mialgii)
- tulburari sexuale (intarzierea ejacularii, probleme de erectie, reducerea dorintei de a avea contact sexual, iar femeile pot avea dificultati de realizare a orgasmului)
- fatigabilitate, febra
- cresterea greutatii
Unii pacienti au raportat (frecventa necunoscuta):
- reducerea valorii sodiului in sange (simtome de stare de rau si de boala cu slabiciune musculara sau stare de confuzie)
- ameteli in pozitie verticala, datorita scaderii tensiunii arteriale (hipotensiune ortostatica)
- valori anormale ale testetor functiei hepatice (cresterea valorii enzimelor hepatice in sange)
- tulburari de miscare (miscari involuntare ale muschilor)
- erectie dureroasa (priapism)
- sangerari, incluzand sangerari la nivelul pielii si mucoaselor (echimoze) si scaderea trombocitelor (trombocitopenie)
- tumefiere brusca a pielii sau mucoaselor (edem angioneurotic)
- cresterea cantitatii de urina excretata (secretie inadecvata de ADH)
- secretie lactata la femei care nu alapteaza
- manie
In plus, un numar de reactii adverse sunt cunoscute ca apar in relatie cu medicamente care actioneaza in acelasi mod cu escitalopramul (substanta activa din Cipralex). Acestea sunt:
- neliniste motorie (acatisie)
- anorexie.

NU inseamna ca trebuie sa le aveti pe toate, dar in contextul in care doriti sa procreati, trebuie sa fiti mai precauta si sa informati medicul cu rivire la acest aspect foarte important atat pt dvs. cat si pt viitorul copil.

Tot ce poate sa-i faca rau persoanei de langa dvs. poate sa va faca dumneavoastra bine, sau sa nu va faca nimic (sa fiti "inerta" la actiunea unei substante active) si viceversa.

Numai Bine!
0
19-07-2009, ora 22:53
gabymarian
Nu este medic/terapeut
gabymarian
multumesc Nick, am citit si eu toate acestea pe prospect, ma numar printre persoanele care nu au avut parte inca de efectele secundare, personal ma gandeam sa fac o cura de dezintoxicareinainte de a ramane insarcinata, pentru mai multa siguranta.Multa sanatate!
0
20-07-2009, ora 14:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Perfect! O cura care sa va depureze organismul este mai mult decat binevenita. Ar fi si mai perfecta daca v-ati si spovedi pt a va curata si sufletul de intinaciunea pe care o avem toti!

Va doresc numai bine si tot binele din lume...multe binecuvantari!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul