efecte secundare ale medicatiei sau manifestarea afectiunii | Forumul Medical ROmedic

efecte secundare ale medicatiei sau manifestarea afectiunii

20-08-2011
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Stiu ca poate suna ciudat dar ma tot intreb daca ceea ce simt acum este efect secundar al med intrucat acest fel de manifestare nu l am simtit inainte de ex rigiditate musculara si stare irealitate.Au trecut repede halucinatii si anxietate dar acum ma confrunt cu alte simptome.stiu ca trebuie sa alegi rau cel mai mic dar este destul de complicata situatia.poate si aceste med se iau pt o perioada anume cine poate sti mai bine mi se spune ca trebuie sa am rabdare dar oare cat??///??????????/ viata noastra cine ne o poate da inapoi timpul trece iremediabil noi traim in asteptarea unui miracol care sa vina de la med de la Dumnezeu de la puterea fiecaruia dintre noi depinde de cum reactioneaza org fiecaruia la aceste pastile.Am intalnit totusi oameni care spun ca se simt bine in urma acestor trat. unde o fi oare adevarul?unde ar fi formula magica care sa aduca echilibrul fiecaruia dintre noi?
11 comentarii
0
20-08-2011, ora 16:23
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Livia, risperidona ai incercat? Eu asta iau de 2 ani si ma simt foarte bine cu ea. Daca ai luat, cate mg/zi si cum te-ai simtit cu ea?

Rigiditatea musculara sigur este un efect advers, cel mai probabil al Solianului. Mai bine vb cu medicul tau sa-ti mai micsoreze doza de Solian si ce mai iei tu. Sanatate!
0
20-08-2011, ora 17:05
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Primul meu tratament a fost in urma cu 2 ani a fost rispolept solutie am luat pana la 6 mg pe zi.cred ca solutia este la fel cu risperidona, eram un om pe alta planeta care dormea aproape tot timpul.
0
23-08-2011, ora 11:54
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Livia86

Formula magica vindecatoare pe care tu o cauti si toti am vrea s-o avem la dispozitie are raspunsul chiar in tine, in noi.Propriul tau corp iti raspunde daca se simte bine sau nu, cu ceva, tu deocamdata doar il, , otravesti, , are nevoie si de hrana, aceea buna care sa repare si sa restabileasca.Chiar daca nu preferi complementele naturiste cauta si vei intelege ca bietul creier si asa scurtcircuitat de boala si medicatie are nevoie de grasimi(Omega3, 6 EPA DHA raport de1:1, de preferat din seminte de salvie, miez de nuca, seminte de in)un complex vit.B asociate cu mangan(inlatura tulburarile de memorie, elimina oboseala, stimuleaza sinteza dopaminei, util in tratamentul schizofreniei si boli neurologice)Lecitina din culturi organice, Sulful care oxigeneaza creierul(ouale de prepelita il contin) si sunt destule de adaugat, dar macar cu atit sa intervii si tot este ceva.Eu manganul l-am folosit sub forma de fiole si pe perioada de o luna, celelalte minerale, vitamine sa le folosesti minim 3 luni ca sa obtii rezultate.
Acestea nu reactioneaza cu medicatia si sunt imperios necesare la fel ca-n chimioterapie cind sistemul imunitar slabeste si are nevoie de sustinere.
Sanatate si-un gind bun
0
26-08-2011, ora 13:02
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
multumesc, vreau sa combin dar mi e teama sa nu reactioneze cu med..omega 3 cam care ar fi doza ? manganul se gaseste la farm?Multe ganduri bunr si pt dvs
0
26-08-2011, ora 13:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Livia86

Draga, Livia Omega3 este un ulei nu are cum sa reactioneze cu nimic, eu am folosit la inceput o doza mare de 1000mg(EPA-DHA)din ulei de peste si doar acolo unde aveam specificat ca este curatat de metale grele, dar sincer de cind a postat Germont povestea cu oxidarea rapida a acestuia am trecut pe ulei de seminte sau miez de nuca, imposibil sa nu gasesti o solutie.Am vazut ca totusi ai incercat cam de toate, diagnostic pe aura energetica, suplimentele alimentare Jarrow care sunt bune, dar nu le-ai luat, ai schimbat toata gama de neuroleptice desi este limpede ca ele mai rau iti dauneaza, ai intrebat toti medicii psihiatri de pe forumuri de problema ta, aici noi dupa posibilitati si cunostinte ti-am spus tot ceeea ce stiam.Nu este nevoie de alt si alt topic, ce stim spunem oriunde si oricum.Tu nu ai incredere in nimic, daca eu ti-as spune sa bei APA VIE, tu te duci si intrebi medicul daca ai voie si deja ai pus bariera de negativism, stiu ca e greu sa poti avea o atitudine anume atunci cind ani din viata ta au fost bintuiti de o asa problema, dar macar lasa-te pe mina cuiva, a parintilor tai de ex.care acum sigur s-au informat suficient sa stie ce au de facut.Daca mergi pe ideea unei clinici in strainatate intreaba de adrese si referinte si du-te, numai ca din capul locului cred ca stii, tratamentul are acelasi principiu fiind vorba de psihiatrie.Daca descopar ceva te anunt, totusi greu te hotarasti si vremea trece.
0
31-08-2011, ora 22:23
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Livia86

Este un tinar din Germania diagnosticat cu schizofrenie si am lasat intrebarea despre o clinica privata acolo.Intra te rog pe topicul, , Schizofren caut partenera, , este deschis de cel in cauza, el poate sa dea eventuale relatii referitoare la tratament.
0
01-09-2011, ora 11:32
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Multumesc frumos..intr o zi am o sa va dau un pupic pe obraz pentru sufletul dvs nobil...Dumnezeu sa va ajute, cu multa iubire Livia
0
01-09-2011, ora 14:36
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Livia86

Daca ai fi fata mea si as intelege ca medicatia psihotropa nu te-a ajutat, as incerca sa rezolv problema in acest mod:
-chelatinarea(detoxifiere, decalcinare artere, eliminare nano bacterii, eliminare metale grele)sau folosirea unei ceai Antilipenic(curata vasele sanguine, elimina substantele nocive, toxinele, oxigeneaza creierul)
-oxiterapia-efect tonic nervos eficace(neuronii sunt cei mai sensibili la lipsa de oxigen, se instaleaza hipoxia-confuzie in gindire, memorie deficitara, depresie, tensiune nervoasa, plictiseala).Indicat oxigenul electrolitic in stare moleculara.
-L-Teanina, se gaseste in ceaiul verde, trezeste creierul
-Curcumina-reduce declinul cognitiv
-Neurotonic, protector neuronal
-Complex vitamine B
-Intarire sistem imunitar-IMMUNO ASSIST
-Ulei seminte de in, salvie sau miez de nuca
-Alimentatie -medicament, energizanta


Am convingerea ferma ca toate acestea imbinate cu un mediu placut al desfasurarii vietii da rezultate bune.
0
02-09-2011, ora 13:29
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Inca o data iti transmit mii de multumiri pt tot ce faci pt mine.Ce parere ai despre neuroptimizer de la jarrow formulas?
0
02-09-2011, ora 14:48
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am o parere excelenta, as putea scrie mult despre asta, dar nu e cazul deja e foarte cunoscut.Este un protector neuronal eficient, cam scump ce-i drep, dar merita ca si celelalte produse despre care ai deschis un topic chiar tu.Exploreaza ideea cu oxiterapia pt ca nu m-as mira ca asta sa fie una din cauzele senzatiei de gol mental, iar chelatinarea este primul lucru pe care trebuie sa-l faca cineva care are de urmat un tratament lung chiar si daca e bazat pe vitamine, minerale, apoi ultimul pas hranirea creierului si apoi mai vorbim.
0
10-09-2011, ora 10:08
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Livia86

Am cautat sa inteleg cum functioneaza Neuro Optimizer-ul si daca poate interfera cu medicatia ta.Acum esti pe Solian si Sertralin?.Acea componenta Citicolina potenteaza efectele L-Dopa, nu se administreaza concomitent cu remediile medicamentoase ce contin Meclofenoxat pe care nu l-am regasit in medicatia ta, raminem insa la a studia mai amanuntit.Celelalte produse poti sa le iei fara retinere, pacat ca nu putem opta spre acest protector momentan, in ideea ca in schizofrenie Dopamina este in exces(desi n-o poate masura nimeni, doar se presupune)si ca aceasta infima cantitate de Citicolina ar potenta-o, dar cind gindesti logic ca Dopamina este responsabila cu uzul ratiunii si ca nu ai cum sa stii unde-i balanta echilibrului nu-ti ramine decit sa hotarasti tu pt tine, pt viata ta si a neuronilor tai pe care-i, , ataci, , zilnic.Fiica lui dr.Gerson spunea ca, , nu au cum sa incapa doua lucruri opuse in acelasi loc, , adica otrava si hrana, concluzioneaza.Eu mi-am format propriul principiu de abordare al acestei probleme spinoase, sunt pe drumul bun si am convingerea ca oricit de profesionist si de omenie ar fi cineva el nu are cum sa fie in interiorul tau, in gindirea si simtirea ta, pt. a-ti da cea buna solutie tie, dar poate cineva dintre noi toti va fi sansa ta pe care o doresc cit mai repede la lumina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul