efectele anticoagulantului pe termen lung

09-08-2014
vio.mutu
Nu este medic/terapeut
vio.mutu
Sunt vio si revin dupa ceva timp cu un nou comentariu, am 2 proteze valvulare: mitrala si aortica din 2010, interventie de risc maxim efectuata la Tg Mures. Ma simt bine, sunt optimist si duc o viata normal. Anul trecut m am confruntat cu problem de tip sangerare anala datorate anticoagulantelor folosite de aproape 10 ani( sunt la a doua operatie pe cord deschis, dupa 2 infarcturi anterioare). A fost o perioada neplacuta, medicii proctologi nu si asuma riscul unei interventii, nici macar colonoscopie n aveau curajul sa mi faca. Sub Clexane totusi am avut o interventie de ligaturare dupa ce ajunsesem la anemie extrema de 6 hemoglobina, am facut tratament, mi am revenit cat de cat apoi am inceput sa sangerez din nou.Alta interventie si multa teama. Acesta este motivul mesajului meu, sub anticoagulant oricine risca hemoragii de orice forma si m am gandit sa va fiu de folos spunandu va modalitatea mea de rezolvare: pre si probiotice care asigura refacerea florei intestinale, atat de afectata de medicamente si in special de anticoagulantele fara de care nu putem supravietui, pe scurt JARRO DOPHILLUS, de la secom. Varianta EPS de 60 tablete(exista si cu 100, le am incercat dar n au acelasi efect), n am mai racit, semn ca mi face bine si la imunitate.Daca va pot fi de folos cu alte sfaturi din experienta mea de supercardiac, va rog nu ezitati, ma simt bine daca pot fi de folos. Va doresc sanatate si tineti bolile ca pe dusmani, la distanta!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.