efectele radiatiilor asupra sarcinii?

20-01-2006
msl
Nu este medic/terapeut
msl
Sint insarcinata in 6 saptamini, si am efectuat 6 radiografii de coloana 3 in zona dorsala 3 in zona lombara cind am avut 3 saptamini de sarcina fara sa stiu ca sint insarcinata. Care ar putea fi efectele acestor radiatii, si daca e o indicatie majora de avort? Locuiesc in SUA si mediciii de aici au incercat sa ma convinga ca nu este nici un pericol pt. copil efectuarea acestor radiografii. as vrea sa stiu adevarul, daca ar putea rezulta malformatii grave, si care ar fi acestea?
3 comentarii
0
01-02-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Sunt contraindicate radiatiile pe tot parcursul sarcinii.
Totusi, de ce ii banuiesti pe medicii de acolo de minciuna?In principiu ei sunt obligati sa iti spuna la ce sa te astepti si chiar o fac.nu isi asuma niciunul riscul de a fi dat in judecata pentru mal-praxis(practica foarte comuna in SUA).Asa ca eu zic sa ii crezi pe cuvint
0
01-02-2006, ora 00:00
msl
Nu este medic/terapeut
msl
Dr. Evelyn,
Multumesc pt. raspuns.
Dupa chiar cum ai spus nu isi asuma riscul sa fie dati in judecata, de aceea nu imi spune nimeni sa fac avort, nu vor sa isi asume acest risc; de fapt nu au incercat sa ma convinga, m-am exprimat eu gresit, dar sustin ca efectul a 6 radiografii dintre care 3 direct pe abdomen nu sint destul de puternice sa afecteze embrionul, dar nici nu imi pot garanta ca va fi normal; deci in concluzie nu isi exprima nici o parare nici pro nici contra, e treaba mea ce decid,
daca radiatiile sint contraindicate dupa cum ai spus nu or fi contraindicate degeaba...
oricum sistemul medical american este cel mai prost, mult mai prost chiar foarte mult mai prost decit cel romanesc
apropo de datul in judecata, ar trebui sa incep cu "tehniciana" de la ecografie care nu a vrut sa imi faca ecografie abdominala in partea inferioara a abdomenului pt ca medicul nu a indicat asa chiar daca acolo ma durea de fapt...asa as fi stiut ca sint insarcinata si as fi evitat razele...dupa care sa continui cu cei de la raze care nu m-au intrebat daca as putea fi insarcinata...si sa sfirsesc cu medicul care in loc sa-mi faca indicetie de avort cind am fost in 4 saptamini si era mult mai usor, m-a facut sa astept intentionat pina am ajuns la 8 saptamini?ca sa nu povestesc de clinica de avorturi la care m-a trimis ca arata ca o cocina de porci cu noroi pe jos si mizerie pe pereti?
cine m-ar crede cind spun toate astea despre america?cred ca nimeni...
speram la un raspuns sincer de pe acest site la intrebarile care le-am pus pt. ca aici nimeni nu imi spune sincer nimic...
0
11-02-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
Nimeni nu iti poate spune sigur ca o sa ai sau nu o sa ai probleme.Asa cum nici un medic nu iti poate spune sa faci sau sa nu faci un avort. Medicul e dator sa te informeze despre riscurile ambelor optiuni. Dar optiunea finala iti apartine doar tie. Nu ne e permis sa facem mai mult si nu putem lua decizii de acest gen in locul pacientilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiul fizic în cursul sarcinii – benefic pentru mamă și bebeluș
  • Radiografia și sarcina
  • Obezitatea poate fi „transmisă” de la mamă la făt
  • Risc crescut de complicații la gravidele cu astm
  • Un model matematic poate determina cantitatea de bisfenol A care ajunge la făt în urma expunerii materne
  • Exercițiile fizice intense, sauna și băile fierbinți la femeile însărcinate
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  • Sarcina cu risc
  •