eficienta postinorului

11-09-2008
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Buna ziua Am mai trimis un mesaj in legatura cu pb mea Am luat de 2 ori postinor la o luna diferenta si dupa ce am luat a 2 a oara am avut menstruatie la 5 zile dupa Acum am o intarziere de cateva zile mi am facut testul de sarcina si a iesit negativ Am mai fost insarcinata si nu am acele simptome Este posibil sa fiu gravida?Sau intarzierea este cauzata de pastile?Am calculat in functie de menstruatia pe care am avut o dupa ce am luat postinor Va rog sa mi rsp domnul doctor
19 comentarii
0
11-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca intre cele doua prize de Postinor a fost o menstruatie, atunci si-a facut efectul. Explicatia intarzierii menstruatiei de acum este, cel mai probabil, datorita Postinorului, care brambureste ciclul, mai ales cand e luat repetat.
0
12-09-2008, ora 00:00
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Multumesc mult pt rsp.A existat o menstruatie intre cele 2 reprize de postinor
0
19-09-2008, ora 00:00
chrissa
Nu este medic/terapeut
chrissa
domnu doctor as dori sa va intreb si eu cv, dak am luat postinor luni si actul sexual s-a produs samb noapte are ceva?l-am luat prea tarziu?trebuie neaparat sa-mi vina dupa ce l-am luat?mie nu mi-a venit si ar trebui sa-mi vina p 22 sept..sa astept pana p 22, l mn nu e regulat ciclu d obicei dar l cat timp dak nu imi vine ar trebui sa ma ingrijorez...va rog raspunde-ti
0
19-09-2008, ora 00:00
chrissa
Nu este medic/terapeut
chrissa
sau dak mai stie si altcineva va rog sa-mi spuneti..are cv dak nu mi-a venit dupa ce am luat pilula
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Conditia ca Postinor sa aiba efect este ca ambele tablete sa fie luate in interiorul intervalului de 72 de ore de la actul sexual. Deci, va calificati.
Sangerarea de dupa Postinor, care are loc in medie dupa 7 zile, impropriu numita "ciclu" nu este obligatoriu sa vina. Daca nu vine, nu inseamna ca pastilele nu au avut efect.
0
20-09-2008, ora 00:00
chrissa
Nu este medic/terapeut
chrissa
multumesc frumos domnul doctor...dak se poate sa-mi mai raspunde-ti la o intrebare: dak nu imi vine p 22 ce fak?imi iau un test d sarcina?sau cat d mult ar putea sa-mi intarzie ciclu normal?
0
21-09-2008, ora 00:00
chrissa
Nu este medic/terapeut
chrissa
akum in seara asta a inceput sa-mi vina dar nu k ciclu, are alta culoare si ma doare si burta...cat ma tina akum?cateva zile? va rog din suflet rasp domnul doctor sau cineva care stie, eu nush nimik despre asta decat ce m-am uitat p net, maine ar trebui sa-mi vina ciclu normal dar nu cred k mai imi vine...mi-e frik.pls rasp
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate sa tina cateva zile, dar, de obicei, prima e mai grea.
0
22-09-2008, ora 00:00
chrissa
Nu este medic/terapeut
chrissa
aseara curgea o alta culoare fata d ciclu normal iar azi curge k un ciclu normal (mie d fapt azi trebuia sa-mi vina)se poate sa-mi fi venit normal???ma doare si burta si mie d fel mi-e rau knd imi vine, nush ce sa mai cred, o sa ast sa vad cat ma tine (p mn un ciclu normal ma tinea 5 6 zile )dar citeam undeva k ciclu dupa postinor are o alta culoare iar mie akum imi curgea normal (rosu). va multumesc pt rasp si dak mai puteti sa-mi rasp si akum
0
27-03-2009, ora 03:18
submarinu
Nu este medic/terapeut
submarinu
Buna ziua domnule doctor

Prietena mea a luat o pastila de prostinor la 2 ore dupa contactul sexual. Urmeaza sa o ia si pe a doua in 12 ore. Stiu ca sansele sunt de 85% sa aibe efect, dar vroiam sa stiu ce anume influenteaza procentul asta(timpul dupa care a fost luata pastila, alimentatia, efortul sau altele). Si cum se poate spune ca pstila si-a facut efectul fara sa mai fie nevoie de test de sarcina.

Multumesc anticipat
0
28-03-2009, ora 11:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Eficienta Postinor-ului este de 98 %, cu conditia ca ambele tablete sa fie luate in interiorul intervalului de 72 de ore scurs de la contactul sexual suspect.
0
10-04-2009, ora 01:42
submarinu
Nu este medic/terapeut
submarinu
Buna ziua,

As aprecia foarte mult daca ma puteti ajuta cu unele nelamuriri, deoarece am tot cautat si nu sunt sigur daca am inteles bine.

1.Dupa ce a luat pastila, prietena mea nu a avut reactii adverse majore(scurgerea maronie) ci doar o usoara stare de oboseala si putina durere de cap, dar menstruatia i-a venit la timp. Ce puteti spune in cazul asta?
2.Si in legatura cu testele de sarcina, am inteles ca se fac dupa perioada de ovulatie(dupa 7 pt testul cu sange si dupa 14 pt cele din farmacii). Problema e ca, incidentul s-a petrecut in jurul perioadei ei de ovulatie...(nici ea nu stie exact cand e) Influenteaza cu ceva? Adica... daca incidentul s-a petrecut dupa perioada de ovulatie ar trebuie sa astept app o luna plus inca 7 zile ca sa fac testele. Iar daca s-a petrecut inainte? Sunt foarte confuz...
3.Si cand ar trebiui sa fac testele de sarcina? Daca da... as dori sa stiu niste tarife une unde se pot face(in bucuresti)

Multumesc
0
07-12-2009, ora 14:40
Mercenaru
Nu este medic/terapeut
Mercenaru
Va rog raspundeti-mi.!!!!!! ii foarte urgent...
Inebunesc aici!!!


Domnule doctor dragomir. Am avut un contact sexual cu prietena mea si sa rupt prezervativul. a luat postinor 2 la aproximativ 1 ora de nefericitul incident. La inghitit fara apa si a avut ca i-a ramas in gat? Isi are efectul pastila? Daca ia 3 pastile de postinor toate la interval de 12 are ceva?
0
04-01-2010, ora 23:24
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu are cum sa ia 3 postinor. se ia 2, si ambele trebuie luate in intervalul de 72 de ore.. trebui luate si ele cu cap. nu trebuie sa iei postinor "fara numar"sa bagi in tine.
0
01-09-2010, ora 09:24
anca_roxy
Nu este medic/terapeut
anca_roxy
am si eu o nelamurire.am avut un contact sexul neprotejat in prima zi de la incetarea menstruatiei.care sunt sansele de sarcina?am luat postinor a doua zi dimineata, dar am mai luat postinor si in iunie.este vreo problema?care este alimentatia care nu trebuie asociata pe perioada luarii postinor.lactatele influenteaza negativ efectul pastilelor?va multumesc
0
30-09-2010, ora 10:19
madutsu
Nu este medic/terapeut
madutsu
buna...eu am avut contact sexual, iar intimpul contactului s-a rupt prezervativul...am folosit postinor.nu am avut nici o reactie adversa...e posibil ca postinor sa nu-si fi facut efectul?ciclul menstrual poate sa-mi intarzie ?la ce interval de timp vine o menstruatie..asteot un rasouns..ms!
0
30-09-2010, ora 10:58
submarinu
Nu este medic/terapeut
submarinu
Prietena mea nu a avut nici o reactie. Faptul ca iei pastila iti deregleaza putin perioada. Mai bine sa-ti raspuna cine e in masura. Sper sa fie bine.
0
12-10-2010, ora 16:37
madutsu
Nu este medic/terapeut
madutsu
buna ziua...eu si prietenul meu..avem probleme de fiecare data cand facem dragoste...prezervativul ne incomodeaza..si de multe ori se rupe..(chiar daca este de calitate)..ce metoda de contraceptie ma sfatuiti sa iau pt a nu mai folosi prezervativ?:D
astept un raspuns...
multumesc!
0
17-10-2010, ora 20:13
sevana2010
Nu este medic/terapeut
sevana2010
Buna as vrea sa stiu si eu cum e cu postinor 2...am avut un contact sexual si din pacate s-a spart prezervativul in timpul ejacularii in vagin..iar dupa 10 ore am luat o pastila postinor 2 si dupa 12 ore cum spunea in prospect am luat-o pe a doua.este posibil sa raman insarcinata???sau nu??azi e a doua zi de cand am luat-o si inca nu am nici un simptom..nici varsaturi, nici dureri, nici sangerari...nimic..si vreau sa fiu sigura daca este sau nu riscul de a ramane totusi insarcinata chiar daca am luat postinor 2 la timp...va rog dati-mi un raspuns...pentru ca sunt in suspans de atata timp...:(:(:(:( dar contactul sexual s-a intamplat la 7 zile dupa terminarea ciclului menstrual..si cineva mi-a spus ca inaintea de ciclu cu 10 zile si dupa ciclu nu poti ramane insarcinata...astept un raspuns va rog cat mai repede.multumesc:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul