Ejaculare precoce...

13-02-2012
radu82
Nu este medic/terapeut
radu82
Am 32 ani si am ejaculare precoce.Ce a-si putea sa fac in aceasta problema??
5 comentarii
0
13-02-2012, ora 20:37
samuela
Nu este medic/terapeut
samuela
Ma doare in dosul capului(Ceafa), coboara pe venele cefei se indreapta spre umarul drept si coboara pana in cot durerea si in mana nu am putere, pot misca degetele dar nu am putere de a strange sau a desface ceva.Ma confrunt cu circulatia sangelui periferica medicamente i-au Betaserc si Sermion, am hipoteroida si i-au Euthyrox de 25 mg.si am prolaps de valvamitrala i-au Magnerot.Aceste 3 boli sau descoperit in ultimi 5 ani de 15 ani ma confrunt cu spasmofilie si i-au Calciu.
Analizele imi ies bune si eu de 2 luni am palpitati foarte mari si foarte des, durerea de cap nu imi trece si in gat ma strange mai rau este ca de multe ori cand mananc mi se stranguleaza ceva in gat si ma inec (sar putea sa fie teroida?), multi nu ma inteleg ca tot timpu imi este rau si imi vine sa ma izolez sa nu indispun pe nimeni ca nici eu nu ma mai inteleg.
Ciclu menstrul nu mai am regulat
0
23-04-2012, ora 16:05
Psiholog Cristiana Popescu
Identitate neconfirmată
Psiholog Cristiana Popescu
Radu82 iti recomand un program psihoterapeutic axat pe tulburari sexuale de acest gen. De obicei cauzele ejacularii precoce sunt pur psihologice si se pot rezolva cu o interventie terapeutica buna.

CRISTIANA POPESCU
Psiholog Clinician si Psihoterapeut
0
23-04-2012, ora 16:12
Psiholog Cristiana Popescu
Identitate neconfirmată
Psiholog Cristiana Popescu
Samuela, sa inteleg ca medicatia a fost satabilita de catre un medic? de ce specialitate? Pentru durerile de cap ar trebui sa consulti un neurolog. Problema ciclului menstrual poate fi pe fond hormonal si in acest caz poti apela la un endocrinolog. Deasemenea problemele hormonale pot da si dureri cervicale de genul celor descrise de tine. In cazul in care se exclud aceste probleme medicale, poate fi vorba despre o afectiune psihosomatica, in cazul careia trebuie sa recurgi la o evaluare psihologica. Exista si aceasta posibilitate dar numai in cazul in care consultul medical, nu gaseste nici o afectiune fiziologica.

CRISTIANA POPESCU
Psiholog Clinician si Psihoterapeut
0
12-02-2013, ora 23:40
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Ejacularea precoce implica atat o cauza somatica - sensibilitate crescuta-, cat si una psihologică, anxietatea de performanta. Am oferit solutii si altor utilizatori, te invit sa parcurgi postarile anterioare pe subiectele similare.
Numai bine
0
07-02-2015, ora 15:34
pablomioson
Nu este medic/terapeut
pablomioson
Ejacularea precoce la barbatii tineri poate fi cauzata de sensibilitatea deosebit de ridicata a penisului.
Aceasta se datoreste nivelului foarte ridicat de testosteron specific varstei tinere.
NU ESTE CEVA ANORMAL NICI PERICULOS.
Cu timpul, acest nivel va scadea si sensibilitatea penisului se va reduce. Dar spre 40-50 ani.
Pana atunci, recomand folosirea unui unguent sau spay pentru desensibilizarea capului penisului.
Ambele sunt pe baza de lidocaina, o substanta care amorteste terminatiile nervoase.
Aceste "materiale" se pot gasi la magazinele sex-shop sau online. Sau chiar in farmacii, cu reteta.
Aplicarea se face pe PARTEA DE DESESUBT a capului penisului, cam cu 10-15 minute inainte de momentul X...
Observatii importante:
-nu folositi prea mult "material", penisul devine insensibil si nu ofera nici o placere,
-incercati mai intai "la rece" apoi "la cald" cantitatea optima de "material" folosit astfel incat
sa va bucurati de partide reusite,
-destul de curand va veti controla mai bine excitatia astfel incat sa nu mai apelati la ajutorul lor,
-stergeti penisul de "materialul" folosit inainte de penetrare astfel incat sa nu desensibilizati
si aparatul genital al partenerei.


O alta metoda eficienta de intarziere a ejacularii este scoaterea penisului cu putin timp inainte
de "punctul limita fara intoarcere" si continuarea excitarii partenerei prin alte mijloace. (masaj, dildo, vibrator, sex oral clitoridian, mana...). Poate si cu schimbarea pozitiei. Asta, desigur, cu colaborarea partenerei. Astfel penisul se dezexcita si poate sustine putin mai tarziu o alta repriza.

Se poate incerca si o masturbare cu ejaculare cu cel putin 30 minute inainte.
Tensiunea sexuala acumutata anterior amplifica sensibilitatea penisului la maxim.
Acest mod este o alta cale de desensibilizare naturala a penisului.

Daca sistemele nu functioneaza atunci este nevoie de ajutorul medicilor. Pot fi si alte probleme dificile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: