Ejaculare Precoce.. a folsit cineva pastile climinax?

18-08-2013
drx1337
Nu este medic/terapeut
drx1337
A folosit cineva pastilele de la climinax, ma gandesc sa le folosesc, am auzit ca le pot lua p o durata de 3 luni si ejacularea precoce va dispare...acum nu stiu, dar sincer nu vreau sa mai am de aface cu problema asta..., voi ce spuneti.
6 comentarii
0
19-08-2013, ora 00:17
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara!
Aveti nevoie sa eliminati orice posibila cauza medicala, iar pt acest lucru consultati-va medicul de familie, care va va recomanda pachetul necesar de analize.
Daca in urma analizelor nu apar probleme specifice, va recomand sa va adresati unui psihoterapeut. Uneori, acest tip de probleme au o cauza psihologica (generata de stres, anxietate, etc) si in acel caz nici nu va fi nevoie de medicatie. Cateva sedinte individuale si de cuplu pot reduce/elimina acest simptom (pt ca in cazul unei tulburari de ordin psihologic, deci NU medical, o ejaculare precoce poate reprezenta un simptom).
Referitor la auto-administrarea de medicamente... exista mereu cel putin o a doua solutie! Nu va grabiti sa recurgeti la medicamente pana nu este cazul, oricat de deranjanta ar fi problema pe care o aveti! Este posibil ca in loc sa o eliminati, sa agravati lucrurile. Iar ceea ce a functionat la unii, altora e posibil sa nu le fie de folos, pt ca suntem diferiti.
Psih Cristina Stoian
0
28-12-2013, ora 13:45
CDAG
Nu este medic/terapeut
CDAG
Depinde si ce intelegi prin ejaculare precoce. Pentru mine, asta inseamna ejaculare la mai putin de 1 minut de contact sexual sau chiar simultana cu penetrarea. Parerea mea personala este ca toate aceste pastile gen climinax, prematrol etc sunt apa de ploaie. Eu am luat prematrol, iar rezultatele au fost zero. De altfel, nu cred ca ejacularea prematura poate fi remediata, ca si cum ai vindeca o boala. Pentru ca nu este vorba de o boala, e ceva natural. De fapt, eu cred ca aproximativ jumatate dintre barbati nu pot sustine, la primul numar, un contact sexual mai lung de 1 minut. Singurele tipuri de ejaculare prematura care pot fi vindecate sunt cele rezultate in urma unei infectii sau afectiuni psihice, adica cele pe care le-ai dobandit la un moment dat, dupa inceperea vietii sexuale, dintr-o cauza sau alta. Daca asa esti tu, din nastere, nu cred ca ai ce sa ii faci. Pur si simplu, sistemul tau nervos este mai sensibil la stimuli si ajungi repede la orgasm. Acest lucru nu il va schimba nicio pastila, din orice ar fi ea facuta. Poti sa iti "tocesti" un pic sensibilitatea prin multa munca, de genul tehnicii stop-start. Dar fara sa te astepti la rezultate miraculoase. In privinta exercitiilor kegel, pe mine nu m-au ajutat deloc. Chiar daca ma abtin de la ejaculare, orgasmul tot il am, iar penisul iese din erectie. Singurele care par a fi de folos sunt anestezicele locale: spray-uri, chinese brush etc. Dar sunt solutii de moment, nu "vindeca" nimic. In plus, daca nu folosesti prezervativ, o anesteziaza si pe ea :)). In concluzie, cand vine vorba de asta, eu unul nu cred in pastile naturiste, meditatii yoghine, clinici de terapie sexuala, psihoterapeuti etc.
0
09-12-2015, ora 13:29
tiberiupo
Nu este medic/terapeut
tiberiupo
Inainte de a lua pastile e bine sa incercam si alte metode care sa ne ajute la cresterea randamentului sexual. Viata sexuala reprezinta un aspect foarte important in mentinerea bunelor relatii intr-un cuplu.
0
01-01-2016, ora 12:05
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Ejacularea precoce reprezinta o problema care necesita lamurire. Lipsa aspectelor clare duce frecvent la preocupare din partea celui care o ridica.
0
19-05-2016, ora 10:44
oane409
Nu este medic/terapeut
oane409
Problemele cu ejacularea precoce pot sa vina si din cauza unor chestii pe fond de stres sau din cauza unor anumite temeri pe care le ai ca nu o poti satisface pe partenera asa cum vrea ea.
0
19-05-2016, ora 14:09
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E adevarat ca “pastilele gen climinax, prematrol sunt apa de ploaie” dupa cum spune CDAG dar exista si alte optiuni terapeutice (medicamentoase si psihologice). Pe de alta parte aprecierea ca “jumatate dintre barbati” au problema unei ejaculari la un minut e exagerata iar solutii de ameliorare se gasesc la majoritatea celor ce apeleaza si isi doresc cu adevarat un sprijin terapeutic… si nu doar sfaturi pe net.

Dr Rares Ignat
psihoterapie de cuplu – consultatii psihosexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: