Ejacularea precoce corelata cu fraul preputului

13-06-2016
Young
Nu este medic/terapeut
Young
Salut! Am 23 de ani si cam de 1-2 luni am prietena. Viata sexuala mi-am inceput-o cam de 3 ani, dar nu am mentinut-o constanta din lipsa unei relatii stabile. In prezent pot spune ca am parte de relatii sexuale relativ mai des, dar o problema stanjenitoare, atat pentru mine cat si pentru ea, a intervenit si anume ejacularea precoce. Si in partidele de dinaintea acestei relatii, m-am confruntat cu aceasta problema, dar in momentul de fata ma afecteaza mai mult decat atunci. Precizez ca avem parte de un preludiu destul de lung. Dupa ce ii ofer sex oral, eu sunt deja excitat la maxim. Dupa ce coboara si ea si incepe sa ma atinga, aproape ca ating pragul si greu ma abtin sa nu ejaculez. Daca intr-un caz mai fericit reusesc sa ma abtin, in cateva secunde de la copulatie/penetrare, imi dau drumul!
Aceasta problema, in opinia mea si din ce simt, cred ca e strans legata de partea biologica si nu chiar asa de mult de cea psihologica, si anume de fraul preputului, care e cam scurt. Nu am niciun fel de probleme cu decalotare(se simte un pic ca imi trage preputul inapoi), nici o durere considerabila, putin sensibil glandul, si cand o decalotez mai tare capul penisului sta aplecat la 90 grade. Din ce am citit pe internet, asta ar putea fi o cauza a hiperexciatbilitatii sau a hipersensibilitatii si eu cred la fel.
Mi-e putin jena sa vorbesc cu ea despre aspectul asta, tinand cont ca nu avem prea mult impreuna, dar am hotorat sa merg la un urolog in curand. Pana atunci, as vrea sa aud o perere din exterior a celor cu o experienta apropiata mie si poate chiar a unui expert. Sper ca am adus destul de multe detalii. Mersi
3 comentarii
0
13-06-2016, ora 21:46
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Hiperexcitabilitatea de care vorbiti nu prea exista de fapt. Penisul este facut sa se excite, in mod special in varf, in zona capului. De fapt mentionati asta in descriere: cand se incheie preludiul sunteti deja foarte excitat, restul este doar "picatura" care declanseaza ejacularea. Va recomand sa mergeti la urolog doar pentru a elimina orice cauza organica/fiziologica dar este foarte probabail ca va trebui sa invatati niste tehnici de relaxare pentru a nu mai fi atat de excitat inainte de a fi cazul.
0
13-06-2016, ora 22:10
Young
Nu este medic/terapeut
Young
Observ ca nu Prea sunteti sigur de afirmatie. Totusi, imi puteti spune daca frenul mai scurt accelereaza excitatia? Multumesc
0
14-06-2016, ora 10:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Era o figura de stil. Cercetarile facute in legatura cu ejacularea precoce au aratat ca nu exista o sensibilitate locala (la nivelul penisului) ci mai degraba una generala - persoanele in cauza au un raspuns mai rapid si mai intens la stimulii sexuali.
Frenul are rolul de a tine pielea peste capul penisului pentru a il proteja. Nu are alte implicatii.
In orice caz doar parerea urologului va stabili daca este o problema sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: