Eliminarea tartrului | Forumul Medical ROmedic

Eliminarea tartrului

24-08-2018
overloaded11
Nu este medic/terapeut
overloaded11
Buna ziua,
daca am tartru pe dinti si gingia este imflamata, dupa eliminarea tartrului gingia o sa isi revina la forma initiala sau ramane asa cum este acum, doar ca nu mai avanseaza?
5 comentarii
0
24-08-2018, ora 08:22
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Dupa indepartarea tartrului gingia isi va reveni cu conditia sa aveti o igiena orala stricta.
0
24-08-2018, ora 10:52
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
depinde de tipul de tatrului si daca este suficient doar un detartraj simplu sau aveti si tartru subgingival care e posibil sa nu se vada in sedinta cu detratrajul, depinde, difera de la caz la caz.
Igiena e clar ca va trebui sa fie stricta si respectata pentru a ajuta gingia sa isi revina, complet nu se stie excat daca revine. Va putem spune mai multe doar daca vedem exact cum arata tartru gingia si urmarim evolutia, difera de la om la om foarte mult.
0
24-08-2018, ora 14:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Se recomanda detartrajul subgingival daca gingiile sunt foarte rosii si am sindromul gurii care arde de la medicamente? In fiecare dupa amiaza papilele mele gustative si toata cavitatea orala se irita. Ma gandesc ca daca am asemenea arsuri de la acest sindrom zilnic, nu voi putea face fata si intepaturilor de la anestezic. Plus ca la mine nu prea prinde anestezicul. Am nevoie de doza dubla. Cate intepaturi se fac pe o semiarcada pentru un detartraj subgingival?
1
24-08-2018, ora 19:53
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
In cazul dvs trebuie stabilita cauza gingivitei, daca e de la medicamente sau de la tartru.
De obicei detartrajul subgingival cu anestezie se face pe sectiuni, adica pe o hemiarcada intr-o sedinta.
0
25-08-2018, ora 23:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea fermității gingivale creÈ™te probabilitatea de inflamaÈ›ie gingivală
  •